Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) začala prověřovat možné úniky z vyšetřovacího spisu kauzy výbuchů muničního skladu ve Vrběticích. „Ke kauze Vrbětice jsme obdrželi několik podnětů, kterými se zabýváme, a to v úzké součinnosti s Policií ČR a se soustavou státního zastupitelství. Do ukončení vyhodnocení materiálů nicméně nebudeme poskytovat bližší informace,“ sdělila na dotazy HN mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

HN se konkrétně ptaly na informace, které ve svém nedávném projevu v TV Prima uvedl prezident Miloš Zeman. Šlo například o to, že majitel firmy Imex, jejíž munice v roce 2014 ve skladu vybuchla, podle Zemana odmítl výpověď na detektoru lži. Dále prezident řekl, že neexistují důkazy, podle nichž by ruští agenti byli ve vrbětickém muničním skladu. Vyšetřovací verze jsou navíc podle Zemana dvě, a to nejen že výbuch způsobili ruští agenti, ale i že nastal v důsledku neodborné manipulace lidí z Imexu s výbušným materiálem.

Premiér Andrej Babiš (ANO) i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) ale následně popřeli, že by vyšetřovací verze byly dvě. Podle nich se šetří už jen verze s účastí ruských tajných agentů, o nichž oba politici informovali veřejnost minulý měsíc.

Podnět GIBS, aby zjistila, jak se prezident k detailním informacím dostal, dal například právní zástupce Imexu Radek Ondruš. Upozornil, že prezident řekl, že se před svým projevem setkal s policejním prezidentem. „Dali jsme podnět, ať se to prověří. Policejní prezident podle našeho názoru nemá mít přístup do živého trestního spisu,“ řekl HN Ondruš. Podnět odeslal toto pondělí a měl podle něj formu trestního oznámení právě na Švejdara.

Policejní prezident ve středu na Twitteru potvrdil, že čelí trestnímu oznámení pro vyzrazení utajované skutečnosti. Uvedl to nicméně v souvislosti se schůzkou ministra vnitra Jana Hamáčka v polovině dubna, na které podle serveru Seznam Zpráv měl Hamáček chtít zobchodovat utajení kauzy Vrbětice za dodávky ruské vakcíny. Účastníci schůzky, tajné služby, náměstek vnitra (nyní ministr zahraničí) a policejní prezident, mu to ale měli vymluvit. Švejdar trestním oznámením v souvislosti s Vrběticemi na svou osobu vysvětluje, proč nemůže komentovat obsah jednání u Hamáčka. Na schůzce se totiž probíraly utajované informace, zřejmě včetně těch ze spisu kauzy Vrbětice. „Přestože jsem se k věci vyjadřoval výhradně na jednáních v utajovaném režimu, čelím trestnímu oznámení pro vyzrazení utajované skutečnosti. Informace, které jsem se v této souvislosti dozvěděl, nejsem ochoten dále vůbec komentovat, tím méně jejich politické souvislosti,“ napsal Švejdar.

Schůzka u Hamáčka byla podle Seznam Zpráv 15. dubna. O dva dny později Hamáček s premiérem Babišem zveřejnili informaci o zapojení agentů GRU do výbuchů ve Vrběticích. Prezident Zeman promluvil o detailech kauzy v televizi o týden později. 

„Setkal jsem se mimo jiné s policejním prezidentem, nechal jsem si zpracovat celou řadu analýz a dnes před vás předstupuji jako člověk, který se domnívá, že má dostatek informací, abych se k celé záležitosti mohl vyjádřit s chladným rozumem a bez jakékoliv hysterie,“ uvedl v TV Prima Zeman.

O prověření, odkud Zeman čerpal detaily o vyšetřování případu Vrbětice, veřejně žádali i opoziční politici. Podle senátorského klubu starostů by měly bezpečnostní složky sdělit, zda prezident Miloš Zeman v projevu ke kauze Vrbětice porušil ochranu utajovaných skutečností a vyzradil tak tajné informace cizím mocnostem.

Také podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) Zeman v projevu zveřejnil údaje z živého spisu, čímž ohrozil vyšetřování i bezpečnost ČR. Některé informace k případu naopak nezmínil. Zemanův projev podle něho využívají k argumentaci ruská prorežimní média i dezinformační weby.

Poslanci ve středu odpoledne ukončili uzavřené jednání o Hamáčkově cestě do Moskvy. Sněmovna pověřila vládu prověřením úniku informací o případu Vrbětice.