Na zápasy první fotbalové ligy se mohou v omezené míře vrátit fanoušci. Ministerstvo zdravotnictví povolilo, aby kluby z 10 procent zaplnily kapacitu hlediště. Do kvóty se budou počítat i pořadatelé, novináři a další osoby, které zajišťují organizaci utkání. V tiskové zprávě o tom informovala Ligová fotbalová asociace (LFA), která v Česku řídí profesionální soutěže. Fanoušci se na stadion podívají už během dvou středečních zápasů domácího poháru MOL Cupu v Plzni a Olomouci.

Do hledišť budou oficiálně moci dlouhodobí partneři klubu, mezi něž lze zařadit fanoušky, kteří jsou držiteli permanentních vstupenek. Podmínkou účasti na zápasech bude používání respirátoru či obdobného ochranného prostředku úst a nosu.

Diváci zároveň budou muset předložit negativní PCR nebo antigenní test na koronavirus, který nebude starší než 48 hodin, případně potvrzení o prodělání nemoci v posledních 90 dnech nebo certifikát o dokončeném očkování. Klub musí v hledišti zajistit bezpečné rozestupy ob jednu řadu tak, aby mezi usazenými osobami bylo vždy minimálně jedno volné sedadlo.

Fanoušci se v první lize dostanou na zápasy poprvé od 4. října. Poté byla nejvyšší soutěž kvůli covidu-19 na měsíc přerušena a po restartu se hrálo bez příznivců. Od první poloviny prosince mohlo na utkání nejvyšších soutěží ve fotbale a v hokeji 300 osob z řad partnerů klubu, později kvóta kvůli zhoršené epidemiologické situaci v zemi klesla na 200 lidí.

Povolení z 10 procent zaplnit hlediště platí i pro druhou ligu. Do konce sezony v nejvyšší soutěži chybí pět kol. O víkendu se mimo jiné odehraje nedělní šlágr mezi vedoucí Slavií a Plzní, v němž Pražané mohou získat definitivu třetího titulu po sobě. Do Edenu po uvolnění diváckých restrikcí budou moci necelé dvě tisícovky fanoušků.

„V minulosti jsme několikrát deklarovali, že návrat fanoušků na stadiony je pro nás největší prioritou. LFA byla a neustále je ve velmi úzkém kontaktu s ministerstvem zdravotnictví. Naše snažení nyní dospělo k pozitivnímu výsledku a v rámci pilotní studie dojde k alespoň částečné účasti diváků na tribunách. Jsem rád, že nás ministerstvo zdravotnictví vyslyšelo a LFA udělá společně s kluby maximum, aby prostředí stadionů bylo co nejbezpečnější,“ uvedl předseda LFA Dušan Svoboda.

„Věřím, že pro závěrečnou fázi sezony půjde o příjemné zpestření v obou profesionálních soutěžích. A že fanoušci budou ochotni za cenu dlouho vytouženého návratu na fotbal akceptovat i několik nutných podmínek, jako je povinné testování, respirátory nebo rozestupy,“ dodal Svoboda po úterním jednání Ligového výboru LFA.

Ministerstvo v minulých dnech udělilo výjimku také hokejové extralize. V pondělí se díky ní dostalo na pátý zápas finálové série play-off mezi Třincem a Libercem do Werk Areny bezmála 900 fanoušků, kteří po vítězství „Ocelářů“ mohli sledovat korunovaci nového mistra.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru