Kadeřnictví, kosmetika, manikúra či služby péče o zvířata budou moci podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) smět obnovit provoz 3. května. Schválila to v pondělí vláda. Havlíček to napsal na TwitteruZákazníci se budou muset prokázat profesionálně provedeným testem na koronavirus. Antigenní test bude platný 72 hodin od odběru, PCR test sedm dní. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Lidé budou moci od pondělí znovu využívat služeb spojených s péčí o tělo. Otevřou se tak holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry, masérské, kosmetické nebo regenerační služby. Uvolnění se týká také služeb péče o zvířata nebo lázeňské léčebně rehabilitační péče. Do lázní budou moci odjet samoplátci, ale jen tzv. postcovidoví pacienti, uvedl Arenberger.

Ve službách bude fungovat režim jeden zákazník na jednoho obsluhujícího. Klienti se budou muset prokázat potvrzením o negativním výsledku antigenního nebo PCR testu. Uznán bude jen test profesionálně provedený. Test nebude nutný pro lidi, kteří v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19. Lhůta se podle Arenbergera počítá od prvního pozitivního PCR testu. Uznáváno bude také potvrzení o očkování, přičemž od poslední dávky muselo uplynout 14 dní.

Protiepidemická opatření bude vláda uvolňovat podle šesti balíčků. Určující bude počet nakažených za posledních sedm dní na 100 000 obyvatel. Tato podmínka se však netýká právě služeb spojených s péčí o tělo. V případě, že počet infikovaných klesne na 100 na 100 000 lidí, vláda minulý týden slibovala, že od pondělí budou moci otevřít i všechny obchody. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v pondělí ale řekl, že tohoto počtu bude dosaženo nejspíše až ke konci příštího týdne. Definitivní rozhodnutí v případě obchodů by mělo od vlády podle aktuální epidemické situace padnout ve čtvrtek, napsal Havlíček na Twitteru.

Maturanti dostanou možnost opravy didaktických testů v červenci

Od 3. května se mohou do základních škol vrátit žáci druhého stupně v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji. Půjde o rotační systém, kdy se děti střídají na distanční výuce a ve škole po týdnu. Potvrdil to ministr školství Robert Plaga (za ANO). Doplnil, že ve čtvrtek vláda vyhodnotí, zda se ve stejném termínu budou moct plně otevřít mateřské školy ve Středočeském kraji a v Praze.

Ve třech regionech s nejnižším počtem nově nakažených koronavirem, tedy v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji, mohly všechny děti do školek už dnes.

Plaga také uvedl, že neúspěšní maturanti dostanou letos navíc možnost opravy didaktických testů v červenci a opravy praktické zkoušky do konce srpna. Ministerstvo navýší počet opravných pokusů z běžných dvou na tři. 

K zajištění dostatečného množství opravných termínů zejména praktických částí maturit vyzvala minulý týden ministra sněmovna. Poslanci v čele s bývalou ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD) argumentovali tím, že některé školy neodložily praktické zkoušky a začaly s nimi už minulé pondělí po otevření škol, což se údajně negativně odrazilo na výsledcích maturantů. Sněmovna zároveň Plagovi uložila, aby do 28. dubna připravil interní předpis k možnosti úředních maturit. Ministr to v pondělí opět odmítl s tím, že požadovaný postup je nezákonný a vnáší mezi maturanty pouze nejistotu.

Ještě před tiskovou konferencí vlády oznámil předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr, že SSHR zrušila tendr na 5,6 milionu testů na koronavirus do škol. Ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky, a to ani v dodatečném termínu, a tak správa musela všechny firmy vyloučit. 

Ministerstvo školství přitom chtělo mít tuto další dodávku testů do škol ve skladech správy už 3. května. Švagr uvedl, že o záležitosti už informoval ministra školství Roberta Plagu.

Opakování tendru znamená podle Plagy nejistotu, zda testy budou včas. Označil to ale i za příležitost urychlit užívání PCR testů.