Česká republika nesouhlasí s auditní zprávou Evropské komise (EK), která konstatuje střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) v souvislosti s evropskými dotacemi pro firmu Agrofert. V reakci na páteční zveřejnění závěrů auditu, podle nichž by měla bývalá Babišova společnost dotace vrátit, to v sobotu uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj. Na základě požadavku EK nicméně úřad pozastavil předkládání žádostí o platbu u projektů, které Brusel označil za problémové.

Opoziční strany vyzývají vládu, aby evropské dotace od Agrofertu začala vymáhat zpět. Neoprávněně získané dotace by Agrofert měl vrátit i podle vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka. Hrozilo by, že peníze zaplatí čeští daňoví poplatníci, míní. Záležitost nicméně považuje za věc premiéra, vládu sociální demokracie opouštět nebude kvůli stabilitě země.

Babiš závěry zprávy EK v pátek opět odmítl. Podle něj jde o „účelový a zmanipulovaný audit uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů“. Už dříve uvedl, že Česká republika žádné peníze Bruselu vracet nebude. Zpráva z auditu je podle několika českých europoslanců konečná a není proti ní odvolání. Napadnout může Česko závěry auditu už jen u unijního soudu.

Podle závěrů auditorů je Babiš ve střetu zájmů, protože dál ovládá holding Agrofert přes svěřenské fondy a zároveň jako vládní činitel přijímá rozhodnutí, která mají na jeho firmu vliv. Agrofert by proto měl vrátit dotace, které dostal z Evropského fondu pro rozvoj venkova a Evropského sociálního fondu po datu platnosti novely českého zákona o střetu zájmů.

Z právního pohledu je podle vedoucího tiskového oddělení ministerstva Viléma Frčka pozice Česka taková, že ze strany řídicích orgánů nedocházelo a nedochází k porušování právních předpisů, včetně uplatňování zákona o střetu zájmů.

„Ve věci střetu zájmů dosud neexistuje pravomocné soudní rozhodnutí. Pouze soudy mohou v rámci ČR závazně vykládat právní předpisy, avšak takovým výkladem zatím české orgány nedisponují. ČR přijala většinu nápravných opatření požadovaných závěrečnou zprávou auditu EK, včetně opatření týkajících se střetu zájmů,“ řekl Frček.

Podobně se vyjádřil i šéf komunistů Vojtěch Filip. „Jde o konflikt našeho občanského zákoníku se zákonodárstvím EU. Podle českého zákona je svěřenský fond v pořádku a EU ho nerespektuje,“ uvedl.

Přestože je hodnocení evropských auditorů konečné, podle ministerstva pro místní rozvoj nadále probíhá komunikace ohledně plnění tzv. nápravných opatření. České orgány ve svých reakcích komisi opakovaně uvedly, že řídicí a kontrolní systémy byly nastaveny v ČR v souladu s unijními a vnitrostátními pravidly upravujícími otázku střetu zájmů a že na této pozici Česko trvá.

Související

Předsedové volební koalice Pirátů a STAN Ivan Bartoš a Vít Rakušan se hodlají na dotčená ministerstva a také na podnik Lesy ČR a společnost Čepro obrátí s výzvou, aby přestaly porušovat zákon a začaly vymáhat nezákonně přidělené peníze daňových poplatníků.

„Audit Evropské komise se zabýval neoprávněným čerpáním evropských dotací, ovšem stejné předpisy se týkají rovněž národních dotací a veřejných zakázek. Spočítali jsme, že během tří let získal koncern Agrofert neoprávněně přes 20 miliard korun. Největší položkou z této částky jsou veřejné zakázky přidělené společnosti Čepro a státním podnikem Lesy ČR,“ uvedl analytik Pirátů Janusz Konieczny, proč dopisy směřují na Lesy ČR a Čepro.

Závěrečná zpráva podle Pirátů a STAN není překvapením. „Bylo to jasné od počátku a tato zpráva to jen definitivně potvrdila: Andrej Babiš je ve střetu zájmů, rozhoduje o dění v Agrofertu, je příjemce peněz z něj a zároveň jeho vláda rozhoduje o dotacích z peněz nás všech. Když se nad tím zamyslíme, je to krádež za bílého dne. Zkrátka si postupně privatizuje tento stát a využívá jej pro svůj soukromý byznys,“ shrnul předseda Starostů Vít Rakušan.

Vymáhat způsobené škody na koncernu Agrofert musí podle předsedy ODS Petra Fialy vláda. „Není možné, aby dotační byznys premiéra platili čeští daňoví poplatníci. A je potřeba konečně zastavit tento obrovský střet zájmů, který ČR i české občany poškozuje,“ uvedl. Piráti budou podle europoslance Mikuláše Peksy v Evropském parlamentu prosazovat, aby se pravidla pro předcházení střetu zájmů celoevropsky zlepšila a viníci byli donuceni způsobené škody uhradit.

 

Související