Teprve před pár hodinami získal Jakub Kulhánek (ČSSD) funkci ministra zahraničí. A hned musí řešit v Černínském paláci úkol, jaký neřešil nikdo z jeho předchůdců. Poté co dal včera ultimátum Rusům, aby umožnili návrat českých diplomatů do Moskvy, musí přesvědčit třicet zemí Severoatlantické aliance, aby Česko v konfliktu s Ruskem podpořily. V sázce je ochrana státní suverenity. Pokud Kulhánek neuspěje, půjde o jasný signál, že Česko zůstává osamocené ve sporu s mnohem silnějším protivníkem.

Kulhánek dnes dopoledne mimořádně vystoupí na jednání Severoatlantické rady, nejvyššího orgánu NATO. Doprovázet ho bude šéf Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka. Přes utajený kanál spojencům představí detaily, které české tajné služby sesbíraly o možném zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích, při němž v roce 2014 zemřeli dva lidé.

Kulhánek potvrdil, že bude žádat, aby se spojenci Česka zastali ve společném prohlášení NATO. Chtít by ale mohl i bližší spolupráci tajných služeb při vyšetřování nebo vyhoštění ruských diplomatů z ostatních zemí.

„Takový krok Rusku říká, že si dokážeme vyjednat podporu, shromáždit za sebou spojence a opětovat jeho útok alespoň potrestáním v diplomatické rovině. Pokud k tomu nedojde, půjde o signál, že si na našem území může cokoliv dovolit a Česko nemá sílu s tím něco udělat,“ vysvětluje Dominik Presl, bezpečnostní analytik z Asociace pro mezinárodní otázky.

Když Kulhánek požádá o vyloučení ruských diplomatů z ostatních zemí NATO, musí to spojenci dobře zvážit. „Reakce ruské strany bude asi taková, že recipročně vyhostí diplomaty těchto států z Ruska,“ říká Presl.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se