Šestice agentů ruské vojenské rozvědky, kteří podle zjištění mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat a časopisu Respekt vyhodili v říjnu 2014 do povětří muniční sklad ve Vrběticích na Zlínsku, musela mít podle bezpečnostních expertů v Česku pomocníky. Ti mužům vědomě či nevědomě umožnili splnění jejich úkolu.

Ruští agenti nezbytně potřebovali informace z českých ministerstev, spolupracovníky prý museli mít i uvnitř vrbětických skladů.

„O chystaném obchodu, který se rozhodli překazit, se nějak museli dozvědět. A těžko na jiném místě než na českých úřadech,“ uvedl pro HN bývalý šéf Bezpečnostní informační služby Karel Randák.

Jak ruští agenti zprávu o chystaném prodeji české munice bulharskému byznysmenovi Emilijanu Gebrevovi, který se pak údajně zboží chystal převézt na Ukrajinu, získali, zatím není jasné. Možných tuzemských zdrojů je však podle Randáka hodně. „Například na licenčním odboru ministerstva průmyslu a obchodu, kde každý kontrakt schvalují, informace o něm ale mají i na ministerstvu zahraničí, vnitra a v Bezpečnostní informační službě,“ řekl.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se