Šestice agentů ruské vojenské rozvědky, kteří podle zjištění mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat a časopisu Respekt vyhodili v říjnu 2014 do povětří muniční sklad ve Vrběticích na Zlínsku, musela mít podle bezpečnostních expertů v Česku pomocníky. Ti mužům vědomě či nevědomě umožnili splnění jejich úkolu.

Ruští agenti nezbytně potřebovali informace z českých ministerstev, spolupracovníky prý museli mít i uvnitř vrbětických skladů.

„O chystaném obchodu, který se rozhodli překazit, se nějak museli dozvědět. A těžko na jiném místě než na českých úřadech,“ uvedl pro HN bývalý šéf Bezpečnostní informační služby Karel Randák.

Jak ruští agenti zprávu o chystaném prodeji české munice bulharskému byznysmenovi Emilijanu Gebrevovi, který se pak údajně zboží chystal převézt na Ukrajinu, získali, zatím není jasné. Možných tuzemských zdrojů je však podle Randáka hodně. „Například na licenčním odboru ministerstva průmyslu a obchodu, kde každý kontrakt schvalují, informace o něm ale mají i na ministerstvu zahraničí, vnitra a v Bezpečnostní informační službě,“ řekl.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.