Internetová firma Google spustila v Česku program Google News Showcase, v rámci kterého bude platit za zpravodajský obsah médiím. Uzavřela licenční dohody s pěti vydavatelskými domy včetně Economie, pod niž spadá server iHNed.cz. Česko je první zemí střední a východní Evropy, v níž společnost tento produkt uvádí na trh. Firma to v úterý oznámila v tiskové zprávě. Licenční program je výsledkem tlaku EU a dalších zemí na to, aby technologické firmy platily za autorský obsah, který využívají ve svých službách.

Showcase zpřístupní čtenářům část placených článků na webech spolupracujících vydavatelství. Vydavatelé mají vedle financí od Googlu získat další možnost oslovení nového publika a potenciálních předplatitelů. Od úterka budou moci čtenáři v Česku začít ve Zprávách Google a v kanálu Discover číst články z produkce vydavatelství Economia (Hospodářské noviny, Aktuálně nebo Respekt), Echo Media, Forum 24, Internet Info a N media.

Redakce mají plnou kontrolu nad výběrem událostí do panelů Výběru Zpráv Google. Mohou je zpracovávat do různých zpravodajských formátů a dále přesměrovávat čtenáře na plné znění těchto článků na vlastních stránkách. To jim přináší možnost dále rozšiřovat své publikum.

CZ rundowns

Zdroj: Google

EU předloni změnila pravidla pro ochranu autorských práv. Tyto změny umožňují vydavatelům zpráv požadovat kompenzaci za části obsahu, které se objeví na internetových platformách. Podle výkonného ředitele Unie vydavatelů Václava Macha je třeba rozlišovat mezi licencí na užívání obsahu v rámci služby Google News Showcase a licencí na užití obsahu pro fungování algoritmu vyhledávání a zobrazování výsledků, požadovanou podle článku 15 směrnice o autorském právu EU. Česko zatím příslušnou novelu k transpozici směrnice nepřijalo. Google představil svůj produktový a licenční program pro zprávy, podpořený nedávnou investicí do zpravodajství v objemu jedné miliardy dolarů, koncem loňského roku. Celosvětově má dnes pro News Showcase uzavřeny partnerské smlouvy s více než 600 zpravodajskými tituly zhruba ve 12 zemích světa včetně Německa, Velké Británie, Austrálie či Argentiny.

„Economia byla vždy průkopníkem v prosazování placeného digitálního obsahu a zůstává jím i nadále; platforma News Showcase pro to poskytuje dobrou příležitost a Economia je ráda mezi prvními, kdo fungování této platformy na českém trhu prověří. Principy, na nichž pracuje platforma Google News Showcase, představují pro nás férovou a správnou cestu v oblasti šíření digitálního obsahu,“ uvedla předsedkyně představenstva vydavatelství Zuzana Řezníčková.

V rámci licenčních úmluv platí Google vydavatelům zároveň za to, aby mohl přes Showcase umožnit svým uživatelům přečíst si bezplatně určitý omezený počet článků, které jsou jinak dostupné pouze předplatitelům. Čtenáři si tak díky novému produktu přečtou i články daného titulu, ke kterým by normálně neměli přístup, a vydavatelé zase získají možnost povzbudit tyto čtenáře, aby se stali předplatiteli.

Od roku 2015 investoval Google do inovací v českých zpravodajských projektech 39 milionů korun, během koronavirové pandemie finančně podpořil chod 11 českých redakcí zaměřujících se převážně na regionální a komunitní zpravodajství.