Prověřování výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích bude ještě pokračovat řadu měsíců. HN to potvrdil dozorující žalobce ze zlínské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně Martin Malůš.  

„Rozhodně bych prověřování tohoto případu nechtěl táhnout dále než do konce letošního roku. Věřím, že bude rozhodnuto, ať už tak, nebo tak. Nějakým způsobem ta věc prostě musí skončit,“ uvedl Malůš.

Nic dalšího ale nechtěl komentovat s odkazem na to, že ve fázi prověřování je trestní řízení neveřejné. Rozhodnutí by mělo znamenat, že policie navrhne někoho obvinit, anebo celý případ odložit. 

Bez odpovědi žalobce tak Malůš nechal i otázku, zda detektivové stále pracují s několika vyšetřovacími verzemi toho, co se v době explozí v muničním areálu, které zabily dva lidi, vlastně dělo. K výbuchům došlo 16. října a 3. prosince 2014.

Národní centrála proti organizovanému zločinu zatím zveřejnila k případu jen to, že hledá dva muže s ruskými pasy, kteří se v říjnu 2014 pohybovali v Praze, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Podle fotografií i jmen z pasů jde o stejné dva muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018.

Policie vydala výzvu o pátrání v sobotu večer, zhruba v stejnou dobu, kdy premiér Andrej Babiš a ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček oznámili, že do výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku před sedmi lety pravděpodobně byli zapojeni důstojníci ruské tajné služby GRU. S tím, že jde o stejné muže jako v případu Skripala.

Informace o případu má v pondělí projednat vláda. Babiš v neděli řekl, že bude chtít poté materiál odtajnit, aby si veřejnost mohla udělat o věci „vlastní obrázek“. 

Jan Hamáček pak v ČT doplnil, že policie pracuje s variantou, že munice měla explodovat až později v Bulharsku, kam směřovala. Případ by tak mohl mít spojitost s bulharským obchodníkem se zbraněmi Emilijanem Gebrevem, který byl v roce 2015 otráven, útok však přežil. Česko už na vyšetřování výbuchů s Bulharskem spolupracuje.

Hamáček také řekl, že ruští agenti se o areál před výbuchem aktivně zajímali.