Pirátský poslanec Lukáš Kolařík přišel v rozpravě k novele exekučního řádu s působivým přirovnáním. „Pokud nezrušíme trh mezi exekutory a nezavedeme jejich územní příslušnost, bude to, jako když nám doma praskne voda a my běžíme pro hadr a utírat podlahu. Bez zastavení vody má přitom taková práce jen malý smysl,“ prohlásil.

Poslanci se ale, díky většině představované především zástupci ANO a ODS, rozhodli přívod vody nezavírat a dál jen utírat podlahu. „Teritorialita nic neřeší, je to jen souboj exekutorů o přerozdělení trhu,“ zopakoval svůj častý argument vlivný poslanec ANO Patrik Nacher, který se dluhové problematice dlouhodobě věnuje. Zákonodárci proto nakonec přijali normu jen s malými změnami.

S nutností zavést teritorialitu exekutorů přitom souhlasila skoro celá opozice i vládní sociální demokracie. Volná soutěž mezi exekutory je podle odborníků jednou z příčin, proč bylo v Česku na konci roku 2020 v exekuci 720 tisíc lidí a statisíce Čechů v dluhové pasti. Zavedl ji původní, 20 let starý zákon, který se již přežil. 

Ke zrušení trhu mezi exekutory vyzývala i řada odborníků. Na zásadní změnu ve čtvrtek apelovaly i některé osobnosti, například bývalý premiér Petr Pithart, sociolog Daniel Prokop či někdejší ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová. Zvážit přijetí principu teritoriality se navíc zavázala vláda ve svém programovém prohlášení.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se