Cenu Františka Kriegla za roky 2020 a 2021 se porota rozhodla udělit symbolicky všem zdravotním sestrám, které pomáhají už víc než rok zvládat pandemii covidu-19. Za Nadaci Charty 77 o tom v pondělí informovala Sandra Štefaniková. Cenu symbolicky převezme prezidentka České asociace sester.

Nadace připomněla, že největší zdravotní kalamitě nejnovějších dějin čelí i lékaři, záchranáři, sociální pracovníci, zaměstnanci nemocnic, dobrovolníci a vědci pracující na nových vakcínách a léčivech. „Na sestřičkách však leží největší tíha té nejobyčejnější drobné práce, potkávání se s těžkými lidskými osudy, nenápadné pomoci, povzbuzení, pohlazení, útěchy.(...) Bez jejich skromného hrdinství by byl náš boj proti pandemii mnohem těžší i delší, a proto si zaslouží naši úctu i dík,“ uvedla nadace.

Cenu Františka Kriegla uděluje od roku 1987. Vyhlašuje se každoročně 10. dubna, kdy se František Kriegel narodil. Od roku 1990 se cena udílí za občanskou statečnost projevenou bez ohledu na osobní prospěch a možná rizika. Oceňováni jsou jedinci, kteří riskují vlastní postavení, kariéru a často i život, aby prosadili názory a cíle, jež odpovídají humanistickým ideálům, demokracii a lidským právům a jež oni považují za správné.

František Kriegel byl jedním z nejvýznamnějších politiků pražského jara 1968 a jediným z československých politiků, kdo po odvlečení do Moskvy odmítl v Kremlu podepsat moskevský diktát. K dosavadním laureátům ceny patří třeba Jaroslav Šabata, Petr Pithart, Karel Kryl, Josef Vavroušek, Stanislav Milota nebo Radek Banga.