Český chirurg Bohdan Pomahač, který v roce 2011 se svým týmem provedl první úplnou transplantaci obličeje v USA, se z bostonské nemocnice Brigham and Women’s Hospital přesouvá na Yaleovu univerzitu. Na svém instagramovém profilu ve středu oznámil, že přijal nabídku na vedení tamního oddělení plastické chirurgie.

„S nadšením sdílím, že jsem přijal nabídku vést plastickou chirurgii na (univerzitě) Yale. Je to vynikající skupina pracovníků a laťka je po téměř 30 letech pod vedením Dr. Persinga nastavená vysoko,“ uvedl 50letý Pomahač v anglicky psaném příspěvku.

Nabídky na změnu práce dostával Pomahač pravidelně, přijmout se ji rozhodl ale až nyní. „Dostávám nabídky, na některé jsem se dokonce byl podívat. Šlo vesměs o nabídky na povýšení, abych se stal přednostou plastické chirurgie, nicméně moje aktuální situace v Bostonu, ačkoli nešéfuji celé plastické chirurgii, je lepší než to, co mi kde nabízeli,“ řekl v roce 2014 v rozhovoru pro HN. 

Středisko plastické a rekonstrukční chirurgie při lékařské fakultě prestižní Yaleovy univerzity dosud řídil John Persing. „Naši chirurgové jsou mezinárodně uznávaní za prvotřídní zvládání těch nejkomplexnějších a nejjemnějších zákroků, jako jsou rekonstrukce dětského obličeje a hlavy, rekonstrukce ruky po úrazu, přestavba obličejových rysů a estetické operace na tváři i na těle,“ píše se na webových stránkách pracoviště.

Pomahač má s takovýmito operacemi bohaté zkušenosti. Na kontě má částečné i úplné transplantace obličejů i transplantaci rukou, zabývá se také estetickou chirurgií včetně rekonstrukce prsou. V březnu 2011 provedl s týmem první úplnou transplantaci obličeje v USA, v květnu a říjnu toho roku pak úspěšně provedli transplantaci rukou. Na podzim roku 2019 zase uskutečnil první transplantaci obličeje u černošského pacienta. Šlo zároveň o nejstaršího pacienta, který takovou operaci podstoupil. Robertu Chelseamu, který utrpěl těžké poranění obličeje při požáru, bylo v té době 68 let.

„Byl to obrovský, pro mě až nepřiměřený úspěch. Nikdy jsem nečekal, že to dojde tak daleko, že se o těch operacích bude psát po celém světě a já budu dostávat nabídky jezdit o nich přednášet,“ okomentoval Pomahač pro HN v roce 2016 svoje profesní úspěchy spojené s transplantacemi obličejů. V té době jich měl za sebou už sedm a označil je za nejlepší momenty své kariéry.

Bohdan Pomahač se narodil v Ostravě a vystudoval na Lékařské fakultě Palackého univerzity v Olomouci. Do bostonské nemocnice, která patří řadu let mezi deset nejlepších nemocnic v USA, přišel na chirurgickou praxi v roce 1996.

Za svou práci získal řadu prestižních vědeckých ocenění. V roce 2015 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.