Rada vlády pro zdravotní rizika podpořila posun druhé dávky očkování proti covidu-19, jejž už dříve avizoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a prosazoval i její člen, epidemiolog Petr Smejkal. Vakcíny Pfizer a Moderna budou podané po 42 dnech, napsali na Twitteru zástupci ministerstva zdravotnictví (MZd).

„Z odborného pohledu je to zcela v pořádku, není třeba mít žádné obavy. Nám všem ale tato změna umožní ochránit více lidí v kratší době,“ uvedlo ministerstvo. U látky AstraZeneca zůstává druhý termín po dvanácti týdnech. Dosud se očkovalo druhou dávkou vakcíny Pfizer/BioNTech po 21 a Moderny po 28 dnech.

Změna podání druhé dávky vakcíny proti covidu se bude týkat jen nově registrovaných k očkování. Rezervované termíny se podle MZd neposouvají.

Ministr zdravotnictví Blatný v neděli uvedl, že ochrana očkovaného člověka se po dvou týdnech od první dávky postupně blíží k 80 procentům. Snižuje se tak riziko hospitalizace i úmrtnost. Podle epidemiologa Rastislava Maďara je třeba, aby aspoň první dávkou bylo co nejdříve očkováno co nejvíce lidí z rizikových skupin.

Související

Vakcíny od firem Moderna a Pfizer tvoří více než 85 procent v Česku podaných dávek, jen od Pfizeru jich bylo asi 1,254 milionu z celkem podaných 1,6 milionu dávek. Zástupci Chytré karantény na Twitteru informovali, že po dvou týdnech, kdy byly dodávky menší, dorazí ve středu 98 700 dávek vakcíny od společnosti AstraZeneca. První týden v dubnu se čeká 74 400 dávek vakcíny Moderna, původně bylo avizováno zhruba o 10 tisíc dávek méně.

Celkově bylo v ČR očkováno již 1,13 milionu osob, což je asi desetina populace. Z toho téměř 445 tisíc dostalo i druhou dávku. Dalších asi 99 tisíc lidí má rezervovaný termín a více než 600 tisíc je k očkování registrováno. To je zatím umožněno zdravotníkům, klientům a zaměstnancům lůžkových zařízení sociálních služeb, lidem nad 70 let, některým chronicky nemocným a části zaměstnanců kritické infrastruktury státu. Celkem jich je 1,85 milionu, od příštího týdne mají přibýt lidé nad 65 let a pracovníci v sociálních službách.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru