Brněnská laboratoř Elisabeth Pharmacon díky sekvenování vzorků pacientů s covidem-19 objevila dosud nepopsanou mutaci koronaviru. Neměla by ale ovlivňovat vazbu protilátek ani buněčných receptorů, uvedl ve neděli na Twitteru ředitel laboratoře Omar Šerý.
Jde o mutaci takzvaného Spike proteinu. Je to charakteristický protein vyskytující se na povrchu viru SARS-CoV-2. Právě proti němu jsou namířeny současné vakcíny.
Laboratoř Elisabeth Pharmacon takzvané sekvenování běžně používá. Na konci února odhalila i šíření jihoafrické mutace koronaviru v jedné z brněnských školek.
Mutace koronaviru se začaly šířit krátce po objevení původního viru. V Česku se v poslední době začala šířit takzvaná britská mutace, záchyty jsou i u takzvané jihoafrické mutace.
Elisabeth Pharmacon byla založená v roce 2011, sídlo má v Brně. Působí na českém a zahraničním trhu především jako výrobce diagnostických zdravotnických prostředků a jako dovozce, vývozce a distributor laboratorního materiálu a vybavení. S pandemií se zaměřila i na boj proti covidu. Vyvinula například testovací sadu, která odhalí nejen to, zda je testovaný nakažený koronavirem, ale také to, zda jde o britskou nebo jihoafrickou mutaci.
Naše laboratoř díky sekvenování vzorků pacientů s infekcí SARS-CoV-2 objevila zatím nepopsanou mutaci Spike proteinu - model na obrázku s mutací vyznačenou černými body. Naštěstí je mutace v pozici, která by neměla ovlivňovat vazbu protilátek ani buněčných receptorů. pic.twitter.com/pi5alHpZ8v
— O Šerý (@omarsery1) March 28, 2021
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist