Všechna současná omezení kvůli šíření koronaviru by měla platit až do konce nouzového stavu, který vláda vyhlásila do 11. dubna a doufá, že další prodlužování už nebude třeba. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za předpoklad toho, aby se poté mohly začít otevírat školy a postupně uvolňovat další restrikce. Zastavit epidemii má očkování proti covidu, aspoň první dávku vakcíny dostalo za tři měsíce 1,121 milionu lidí v Česku, tedy zhruba každý desátý obyvatel země. Obě potřebné dávky má asi 440 000 z nich. I když počty nakažených i hospitalizovaných zvolna klesají, dál jsou vysoké počty úmrtí. Letošní březen se zatím víc než 5000 oběťmi stal nejtragičtějším měsícem za dobu trvání epidemie.

"Předpoklad uvolňování škol od 12. dubna, který vidím jako nejbližší možný termín, a všechny ostatní kroky předpokládají, aby minimálně do té doby byla dodržována stejná opatření," řekl Blatný v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize. Varoval, že v opačném případě by se mohla začít epidemická situace znovu zhoršovat. Bude chtít, aby omezení pohybu mezi okresy platila o Velikonocích a aby policisté dodržování tohoto pravidla kontrolovali.

Sněmovna v pátek umožnila prodloužení nouzového stavu o další dva týdny. Vládu potom vyzvala ke zrušení omezení pohybu obyvatel v okresech i kontrol občanů na hranici okresů nejpozději v úterý 6. dubna, tedy po Velikonocích.

Případné rozvolnění dosavadních protikoronavirových opatření po Velikonocích bude záviset na tom, jak budou lidé opatření dodržovat. Situace by se zhoršila a počty nakažených by opět rostly, kdyby se lidé o svátečních dnech sdružovali, řekl v televizi Prima hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Pro zvládání epidemie může být podle něj pozitivní i to, že mnohé firmy přes Velikonoce připadající na začátek dubna omezí provoz.

Vláda by měla v pondělí jednat o zkrácení intervalu v antigenním testování zaměstnanců, a to jednou za pět dnů místo nynějších sedmi dnů, uvedl v neděli Blatný. Od kdy by mohla povinnost častějšího testování ve firmách platit, není jasné. Následující den má vládní rada pro zdravotní rizika rozhodnout o prodloužení lhůty mezi podáním první a druhé dávky vakcíny proti covidu. Blatný změnu podporuje. Opatření má ochránit větší část populace proti těžkému až fatálnímu průběhu nemoci. "Už první dávka prokazatelně snižuje počty hospitalizovaných i úmrtnost," řekl v České televizi epidemiolog Rastislav Maďar. Je podle něho potřeba, aby aspoň první dávkou bylo co nejdříve očkováno co nejvíce lidí z rizikových skupin.

Praktičtí lékaři na Vysočině v otevřeném dopise uvedli, že nemohou očkovat své pacienty, protože v dodávkách vakcín stát i kraj dávají přednost očkovacím centrům ve velkých městech. Starší pacienti se tak musí složitě registrovat, a když bydlí mimo město, komplikovaně do očkovacích center cestovat. Podotkli, že stát pouští do očkovací kampaně stále další skupiny lidí, aniž by doočkoval ty stávající. Podle praktiků se tak jen zvyšuje tlak a frustrace zdravotníků i pacientů.

Blatný v neděli oznámil, že lhůta mezi podáním první a druhé dávky vakcíny s očkovací látkou typu mRNA se asi prodlouží. Ministerstvo zdravotnictví změnu podporuje a rozhodnout by měla vládní rada pro zdravotní rizika v úterý, uvedl Blatný v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize. K prodloužení lhůty se kloní odborníci. V Česku jde o vakcínu Pfizer/BioNTech (rozestup mezi dávkami 21 dní), a Moderna (28 dní). Blatný řekl, že čekání na druhou dávku by nově trvalo 38 až 42 dnů.

Z hlediska úmrtí v souvislosti s covidem patří Česká republika k nejhůře postiženým zemím. V posledních dnech v Česku umírá v průměru skoro 200 lidí s covidem denně. Celková bilance úmrtí se blíží hranici 26 000, z toho tento měsíc zemřelo zatím 5071 lidí s covidem. Březen už tak překonal v počtu obětí dosud nejhorší loňský listopad, během něhož zemřelo 4974 nakažených

V sobotu bylo v nemocnicích 7337 lidí s nemocí covid-19, to je nejméně od konce února. Stav 1800 pacientů hodnotili lékaři jako vážný. Poslední březnovou sobotu přibylo dalších 3955 potvrzených případů nákazy, to je o asi 1500 méně než před týdnem. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy nepatrně stouplo na 0,8. Hodnota pod jednu přitom značí zpomalování epidemie. Od loňského 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, se v zemi prokazatelně nakazil víc než jeden a půl milionu lidí.

I když počet hospitalizovaných podle údajů ministerstva klesá, zátěž nemocnic je ve skutečnosti mnohem větší. Statistiky totiž nezahrnují pacienty, kteří už jsou covid negativní, ale dál vyžadují nemocniční péči. Informace o volné kapacitě lůžek a přístrojů na jednotkách intenzivní péče má ministerstvo zveřejnit v pondělí. Zástupci vlády mluví o tom, že k výraznějšímu uvolnění restrikcí musí počet hospitalizovaných s covidem klesnout ke zhruba třem tisícovkám.