V rámci on-line sčítání lidu se do nedělní 20. hodiny sečetelo 1,5 milionu obyvatel, uvedl ČSÚ na Twitteru. Vyplňování elektronických formulářů nyní funguje bez problému, při velkém množství zájemců o sčítání se na stránkách objeví upozornění, aby se lidé do sčítání přihlásili později. Spuštění sčítání provázely v sobotu problémy, systém většinu prvního dne nefungoval.
Do odpoledne se elektronicky sečetl asi milion lidí, řekl dřív ČTK předseda ČSÚ Marek Rojíček. Odeslaných on-line formulářů, do kterých můžou lidé vyplnit údaje za všechny osoby v domácnosti, evidoval úřad odpoledne zhruba 500 000.
Statistický úřad kvůli výpadku systému prodloužil termín pro odevzdávání elektronických formulářů. Původně mělo skončit 9. dubna, nově on-line sčítání potrvá až do 11. května, tedy do konce celého sčítání, uvedl ČSÚ. Podle Rojíčka je cílem prodloužení on-line sčítání rozložit zátěž na aplikaci do delšího časového úseku. „Lidé se tak navíc v současné epidemické situaci budou moci sečíst bezkontaktně on-line po celou dobu sčítání, tedy i v době distribuce listinných formulářů sčítacími komisaři,“ dodal Rojíček.
Sčítání začalo oficiálně o půlnoci v noci na sobotu, od brzkého rána však mělo výpadek kvůli chybě v takzvaném našeptávači adres, což způsobilo přetížení systémů. ČSÚ po 08:00 systém pozastavil a opět ho spustil po 17:00. Dílčí problémy zaznamenal úřad ještě zhruba do 20:00, kdy se některým lidem nedařilo odeslat již vyplněný formulář. Tyto potíže byly způsobeny přetížením, kdy se po výpadku do systému přihlásilo mnoho lidí najednou, vysvětlil Rojíček. "Od té doby běží systém bez problémů," řekl předseda.
Závada, jež zavinila sobotní výpadek, byla podle Rojíčka způsobena tím, že když lidé vyplňovali adresy a vypisovali jednotlivé znaky, systém jim automaticky zužoval výběr adres, což způsobilo velký počet dotazů do databáze. "V kombinaci s velkým počtem uživatelů to znamenalo velké přetížení," popsal předseda. Nyní je problém vyřešen, uživatel musí zadat do políčka delší řetězec znaků, aby se mu výběr zobrazil. Úřad také požádal provozovatele o navýšení výkonu databází.
Podle Rojíčka byl výpadek vinou dodavatele. Ten má podle něj ve smlouvě sankci 20 000 korun bez DPH za každých 15 minut nedostupnosti systému. Firma OKsystem, která je dodavatelem některých komponent celého systému, mimo jiné právě modulu pro vyplňování adres, v prohlášení uvedla, že celý systém byl opakovaně v předstihu důkladně otestován, a to včetně řady zátěžových testů. Server Lupa.cz s odkazem na registr smluv organizace Hlídač Státu na twitteru uvedl, že aplikaci pro sčítání dodal OKsystem za 22,76 milionu korun.
"Děkuji veřejnosti za pochopení, které projevovala během řešení problému. Vážíme si vaší trpělivosti. Důsledky vůči společnosti OKsystem samozřejmě vyvodíme v souladu se smlouvou. Rád bych také ujistil, že data z již odeslaných elektronických formulářů jsou v naprostém bezpečí," uvedl Rojíček.
Formulář pro sčítání je nyní možné vyplňovat na webu, nebo v mobilní aplikaci Sčítání21. Ti, kteří se nesečtou on-line, mají možnost od 17. dubna do 11. května vyplnit papírové tiskopisy. Dostanou je na většině pošt nebo od sčítacích komisařů.
Sobotní výpadek by měl předseda ČSÚ v pondělí vysvětlovat také na zasedání vlády. Premiér Andrej Babiš (za ANO) uvedl, že nefunkční elektronické sčítání lidu je odpovědností Rojíčka. Výpadek kritizovali i opoziční politici. Připomínali problémy se systémem pro prodej elektronických dálničních známek. Obdobně se vyjádřili i IT odborníci.
Sčítání se koná každých deset let. V ČR je povinné pro všechny obyvatele. Týká se i cizinců. Údaje musí odeslat také Češi, kteří žijí v zahraničí, ale mají v Česku trvalý pobyt.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist