Fotbalista Ondřej Kúdela neodcestuje k úternímu utkání české reprezentace v kvalifikaci mistrovství světa ve Walesu. ČTK o tom ve čtvrtek informovala advokátní kancelář zastupující Slavii. Podle ní zůstane třiatřicetiletý obránce pražského klubu v Česku s ohledem na události v odvetě osmifinále Evropské ligy v Glasgow proti Rangers a kvůli obavám o jeho bezpečnost na ostrovech. Vedení reprezentace zatím hráčovu absenci nepotvrdilo, pouze uvedlo, že obavy Slavie chápe.

Kúdelu minulý čtvrtek v závěru utkání v Glasgow obvinil záložník Rangers Glen Kamara z rasistické urážky, český hráč ale nařčení důrazně odmítl stejně jako vršovický klub. Domácí středopolař následně po zápase Kúdelu napadl v tunelu do kabin, podle Slavie je incident zanesen ve zprávě delegáta UEFA.

"S cílem napomoci vyšetřování UEFA i skotské policie, rovněž jako z obavy o bezpečnost Ondřeje Kúdely, se Slavia po dohodě s vedením reprezentace rozhodla, že Kúdelu neuvolní pro zápas české reprezentace ve Walesu," uvedla v prohlášení advokátní kancelář Pokorný, Wagner & partneři, která Slavii a hráče mimo jiné zastupuje v jednáních se skotskou policií.

Na ni se Slavia obrátila kvůli událostem, které incident doprovázely. Rangers po závěrečném hvizdu skoro hodinu odmítali hosty pustit do kabiny, následně při setkání Kúdely s Kamarou za přítomnosti obou trenérů a zástupce UEFA finský hráč zbil slávistického zadáka pěstmi. Český šampion podal na Kamaru trestní oznámení.

Vedení národního týmu Kúdelovu absenci v utkání s Walesem nechtělo potvrdit. "Vedení reprezentace a Fotbalové asociace ČR jasně avizují, že ochrana zdraví u všech jejích hráčů je pro ně maximální prioritou a v tomto duchu jsme také schopni zajistit bezpečnost všech členů reprezentačního týmu, tedy včetně Ondřeje Kúdely," řekl v nahrávce pro média mluvčí FAČR Michal Jurman.

"Na druhou stranu s ohledem na skutečnost, že na rozdíl od Slavie, která komunikuje s místní policií ve Skotsku, neznáme situaci na místě, obavám klubu rozumíme. Slavia zároveň vedení reprezentace a FAČR informovala o tom, že stejně bude posuzovat otázku účasti zmíněného hráče i v případě jeho vystoupení ve venkovním zápase čtvrtfinále Evropské ligy na hřišti londýnského Arsenalu," uvedl Jurman a dodal, že FAČR se k situaci nyní více vyjadřovat nebude.  

„Jezdci" neunesli závěr utkání, v němž dohrávali bez dvou vyloučených. Střídající Kemar Roofe po hodině hry brutálně fauloval gólmana Pražanů Ondřeje Koláře a způsobil mu zlomeninu v obličeji. Slavia v Glasgow zvítězila 2:0 a po domácí remíze 1:1 postoupila do čtvrtfinále.

Incidentem se již několik dní zabývá UEFA, její vyšetřovatel ve čtvrtek Kúdelu on-line formou vyslechl. "Slavia trvá na důkladném prošetření všech relevantních skutečností a plně spolupracuje s policejními orgány a orgány UEFA. Ondřej Kúdela ve čtvrtek poskytl UEFA své plné vyjádření ve věci probíhajícího vyšetřování," uvedla advokátní kancelář.

"V médiích zveřejněné spekulace o případném zadržení Kúdely se nezakládají na pravdě. Skotská policie potvrdila právním zástupcům Slavie, že vyšetřování jsou teprve na začátku a že Kúdela plně spolupracuje," dodala advokátní kancelář.

Kúdela ve středu nastoupil za reprezentaci v základní sestavě úvodního utkání světové kvalifikace proti Estonsku, které český tým porazil 6:2. K dispozici trenérovi Jaroslavu Šilhavému bude obránce ještě pro druhý ze tří březnových zápasů v sobotu doma proti Belgii.