Třídy prvního stupně základních škol by se po znovuotevření měly po týdnu střídat v prezenční a distanční výuce. Počítá s tím plán návratu žáků do lavic, který připravilo ministerstvo školství. Po čtvrtečním jednání s opozičními poslanci Pirátů, hnutí Starostové a nezávislí a koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) to ČTK řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Vedle dlouhodobých priorit jako otevření škol pro nejmladší žáky nebo praktické výuky ve středních a vysokých školách chce podle něj ministerstvo umožnit i skupinové konzultace. Termín pro návrat musí určit ministerstvo zdravotnictví, dodal.
"Návrat prvních stupňů základních škol je významně epidemiologicky lepší v rotačním schématu týden (doma) a týden (ve škole)," uvedl ministr. Poukázal přitom na výsledky studie Centra pro modelování biologických a sociálních procesů (BISOP), podle kterých mohou týdenní rotace tříd prvního stupně snížit šíření nákazy covidu-19 zhruba o 88 procent proti běžnému stavu. S dalšími režimovými opatřeními by měl být efekt ještě větší. To by podle Plagy mělo vytvořit prostor i pro obnovení praktické výuky ve středních školách a v závěrečných ročnících vysokých škol.
Brzký návrat žáků posledních ročníků základních i středních škol bez praktické výuky k prezenčnímu vzdělávání by byl podle Plagy spíše kontraproduktivní. Plaga se v čtvrteční sněmovní debatě o otvírání škol vyslovil v těchto případech vzhledem k blížícím se zkouškám pro dobrovolnost.
„Přesouvat tyto žáky povinně pouze několik týdnů před přijímacími a závěrečnými zkouškami by mohlo být spíše kontraproduktivní," řekl poslancům Plaga. Těmto žákům a studentům by se měla podle něho umožnit domácí příprava na zkoušky.
Ministerstvo chce podle Plagy v první fázi otevřít mateřské školy pro povinné předškolní vzdělávání dětí, a to ve skupinách po 15 dětech.
Plošné opakování ročníku kvůli omezení výuky kvůli koronaviru není podle Plagy na místě. Podle něj se většina žáků zapojila do distanční výuky. Možné je individuální opakování po dohodě s ředitelem školy, což by se mohlo týkat například učňů.
Počty hospitalizovaných klesají, nemocnice jsou ale stále přetížené
Ve středu přibylo v Česku 8763 potvrzených případů onemocnění covid-19. Ve srovnání se stejným dnem minulého týdne byl přírůstek zhruba o čtvrtinu nižší. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo 25 450 lidí s prokázaným koronavirem, z toho zhruba 18 procent tento měsíc. V nemocnicích bylo ve středu 8123 lidí s covidem. Je to druhý nejnižší počet od začátku letošního března. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Celkový počet prokázaných případů nákazy novým koronavirem v Česku se blíží 1,5 milionu. Denní počty nově nakažených v mezitýdenním srovnání klesají zhruba od prvního březnového víkendu. Od začátku března zatím ve statistikách přibylo 255 098 nových případů, v průměru 10 629 za den.
Momentálně se infekce nejvíce šíří na Českolipsku, kde za poslední týden přibylo 757 nově potvrzených případů v přepočtu na 100 000 obyvatel. Následují okresy Jindřichův Hradec a Mladá Boleslav, kde testy v posledních sedmi dnech odhalily 718, respektive 693 nových případů nákazy na 100 000 obyvatel.
Od začátku letošního března zemřelo v Česku 4652 s prokázaným covidem. Od začátku roku přibylo 13 509 úmrtí, tedy v průměru zhruba 163 denně. Březnový denní průměr je zatím 194 případů úmrtí za den.
Počet hospitalizovaných lidí s koronavirem klesl oproti předchozí středě o více než 1000. Pacientů v těžkém stavu ubylo o 165 na 1874. Méně lidí s covidem leželo v nemocnicích tento měsíc pouze jednou, a to 6. března, kdy jich bylo 8122. Skutečný počet pacientů ale může být ještě vyšší, protože statistiky ministerstva nezahrnují hospitalizované, kteří sice po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru, nemocniční péči ale nadále potřebují.
Ačkoli v mezitýdenním srovnání klesají počty hospitalizovaných sedmý den v řadě, zdravotnická zařízení nadále čelí velkém tlaku na své kapacity. Ke čtvrtečnímu ránu bylo podle dat ministerstva zdravotnictví v celém Česku volných 146 covidových lůžek na ARO a jednotkách intenzivní péče (JIP). Standardních lůžek s kyslíkem bylo pro nakažené k dispozici 827. Další volné kapacity jsou ale ještě na takzvaných reprofilizovaných lůžkách, která jsou jinak určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti.
Zdravotníci ve středu aplikovali 38 840 dávek vakcíny. Bylo to sice nejvíce za jeden den od začátku tohoto týdne, ale o 7900 méně než předchozí středu. Alespoň jednu dávku vakcíny dostalo od začátku očkování 1,46 milionu lidí, obě potřebné dávky má téměř 400 200 z nich. Polovina dávek vakcíny byla podaná seniorům nad 70 let, pětina zdravotníkům. Učitelům šlo asi sedm procent dávek, očkováno kompletně je 6300 z nich.
Hodnota systému PES, kterým se dříve řídila protiepidemická opatření v Česku, je druhým dnem na 59 bodech. To odpovídá třetímu z pěti stupňů rizika. Ve středu se ve srovnání s předchozím dnem mírně zhoršilo reprodukční číslo, které stouplo o jednu setinu na 0,83. Pod zlomovou hodnotou jedna se drží od 9. března. Rychlost šíření epidemie tak už zhruba dva a půl týdne zpomaluje.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist