Slávistický fotbalista Ondřej Kúdela důrazně odmítl nařčení z údajné rasistické urážky záložníka Glasgow Rangers Glena Kamary v závěru vítězné venkovní odvety osmifinále Evropské ligy. Obránce Pražanů byl po výhře 2:0 domácím středopolařem cestou do kabin napaden a zbit, podle červenobílých za přítomnosti trenéra „jezdců“ Stevena Gerrarda. 

Český klub poté přivolal policii, která výpravu evakuovala ze stadionu na hotel. Incidentem by se měla zabývat UEFA, která v pátek dopoledne uvedla, že o napadení Ondřeje Kúdely ví a čeká na zprávu rozhodčích. Slavia kvůli incidentu podala skotské polici trestní oznámení na záložníka Rangers Kamaru. „Napadení hráče Ondřeje Kúdely bylo připraveno a promyšleno včetně vědomého zakrytí kamer na místě incidentu. Brutální a surový útok byl veden s plnou intenzitou s cílem zranit a způsobit fyzickou újmu,“ uvedl pražský klub ve stanovisku na svých webových stránkách.

Závěr zápasu, v němž Rangers dohrávali bez dvou vyloučených hráčů, Kemara Roofeho a Leona Baloguna, byl velmi emotivní. Domácí vývoj neunesli a po jednom z řady jejich surových a nesportovních zákroků přiběhl v 87. minutě Kúdela ke Kamarovi. Finskému hráči tmavé pleti cosi řekl, čímž vyprovokoval strkanici. Kouč Gerrard poté na tiskové konferenci obvinil slávistického stopera z rasismu.

„S Glenem mám velmi silný vztah, stoprocentně mu věřím. Další hráči okolo to slyšeli také. Jsem teď naštvaný. Někdy se během kariéry stanou věci, které jsou důležitější než samotný fotbal. To se stalo dnes. Nyní je to na UEFA. Doufám, že to nezamete pod koberec,“ citovala skotská média Gerrarda, bývalého kapitána anglické reprezentace.

Celý přepis pozápasové konference trenéra Stevena Gerrarda je dostupný na webu skotského klubu.

Kúdelova roztržka s Kamarou v závěru zápasu následovala poté, co domácí obránce Connor Goldson povalil střídajícího Jana Kuchtu a nesportovně mu kopl míč do obličeje. Slávistický obránce sice uznal, že směrem k soupeři pronesl vulgaritu, ale důrazně popřel, že by šlo o cokoliv rasistického.

„Řekl jsem mu: You are fu..ing guy. Bylo to prostě řečeno v emocích po těch dvou červených kartách a několika brutálních zákrocích soupeře. Ale naprosto odmítám rasismus,“ řekl Kúdela v nahrávce pro média od klubu.

Glen Kamara v pátek večer zveřejnil na svém twitterovém účtu vyjádření ke čtvrtečnímu incidentu. „Byl jsem šokován a vyděšen tím, že slyším takovou rasistickou urážku od profesionálního fotbalisty. Kedelovo tvrzení, že mi řekl „You are fu..ing guy“ je naprostá lež a nemůže obstát před jakýmkoliv vyšetřováním,“ stojí v prohlášení, ve kterém není Kúdelovo jméno ani v jednom případě uvedeno správně.

Skotská policie podle médií nemusela po čtvrteční odvetě osmifinále Evropské ligy vyšetřovat žádný trestný čin. Je však připravená tak učinit, pokud dostane podnět. Policejní mluvčí v listu The Scottish Sun reagoval na informace Slavie, podle níž po výhře hostů 2:0 napadl domácí hráč v tunelu obránce Ondřeje Kúdelu a pražský tým doprovodila do hotelu policie.

„Ani od jednoho z klubů nebyly v souvislosti s večerním zápasem zaznamenány jakékoli zprávy o trestné činnosti,“ uvedl mluvčí skotské policie. "Policie kontaktovala klubové představitele a ujistila je, že pokud od nich dostane jakékoli podněty, bude vše důkladně vyšetřovat," doplnil

„Slavia rezolutně odmítá nechutné a smyšlené nařčení jednoho ze svých kapitánů Ondřeje Kúdely z rasistického chování. Slavii už její zakladatelé vtiskli barvy, kde bílá znamená čistotu sportovní myšlenky a čestného boje, kde protivník není nepřítel, ale uznávaný soupeř. Dnes je Slavia multikulturním klubem, který si zakládá na úctě k soupeři a vzájemném respektu lidí všech kultur. Odsuzujeme rasismus v jakékoliv podobě,“ podotkla Slavia na klubovém webu.

Roztržka pokračovala po závěrečném hvizdu a vyvrcholila šokující scénou, při které byl Kúdela zbit. „Po utkání nebyl tým vpuštěn do kabin a Kúdela byl zbaběle bez varování zbit pěstmi do obličeje hráčem Kamarou za přítomnosti trenéra Stevena Gerrarda. V šoku byli i zástupci UEFA, kteří byli u celého incidentu osobně přítomni,“ uvedla Slavia. „Ondra je v péči našich lékařů na hotelu. Věříme, že bude v pořádku. Po příletu podstoupí podrobné vyšetření v Praze,“ dodali červenobílí.

„UEFA ví o incidentu, k němuž došlo v tunelu po zápase a který se týkal několika hráčů obou týmů. Než budeme případ komentovat více, počkáme na podrobnou zprávu od rozhodčích zápasu,“ citovala BBC mluvčího UEFA. Fotbalová unie také čeká na zprávu týkající se údajných rasistických urážek, jichž se měl Kúdela během utkání dopustit.

Proti nařčení z rasismu se ohradil i předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík. „Jsem si jist tím, že neznám slušnějšího a skromnějšího člověka, než je Ondra. Šokuje nás, že po zápase došlo k fyzickému napadení našeho hráče. Na žádost Slavie případ řeší místní policie. Přejeme si podrobné vyšetřování celé situace ze strany UEFA,“ uvedl Tvrdík na sociální síti Twitter.

Do kabiny byl po zápase vpuštěn jen zraněný brankář Ondřej Kolář, který po brutálním zákroku a vyloučení Roofeho musel po hodině hry střídat. Šéf klubu Tvrdík na Twitteru v pátek dopoledne uvedl, že Ondřej Kolář utrpěl zlomeninu v obličeji a po příletu do Prahy zamíří do péče lékařů v Ústřední vojenské nemocnici.

Neproběhla ani obvyklá tisková konference s trenérem Slavie Jindřichem Trpišovským, s nímž po utkání na ploše horlivě debatoval Gerrard.

Pražané po incidentu zavolali policii a za její asistence zamířili z Ibrox Stadium na hotel. „Tým je nyní v bezpečí na hotelu pod dohledem skotské policie,“ dodal český šampion.

Několik slávistů má po brutálních faulech zranění. „Hráči Slavie v zápase čelili nevídaně zákeřné hře soupeře, kterou v historii moderních evropských pohárů nezažili. Řada brutálních zákroků soupeře skončila zraněním našich hráčů, brankář Ondřej Kolář skončil s 10 stehy na obličeji a otřesem mozku v nemocnici,“ uvedla Slavia.