Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informoval na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru Seznam Zprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ČTK zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na e-mailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Magistrát nyní vyhodnocuje data z útoku a zpracovává technickou zprávu pro NÚKIB, která by měla být hotová v pátek v odpoledních hodinách. "Zatím zjišťujeme dopady. V tuto chvíli mohu potvrdit, že maily nám fungují a nemuseli jsme nic pracně obnovovat ze záloh. Zdá se, že jsme stihli včas varovat i městské části," dodal v pátek ráno před 09:00 primátor Hřib.

Hackeři se podle serveru Seznam Zprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

NÚKIB vydal ve středu upozornění na sadu závažných zranitelností postihující Microsoft Exchange Server a dodal, že podle informací společnosti Microsoft jsou aktuálně aktivně zneužívány. Před týdnem upozornil, že uživatelům operačního systému Windows včetně nejnovějších verzí hrozí útoky hackerů. Windows 10 a Windows Server 2019 obsahují vážné zranitelnosti, které již začaly zneužívat některé škodlivé programy, uvedl. Na většinu zranitelností Microsoft vydal opravy.

Loni v dubnu NÚKIB vydal varování před hrozbou kyberútoků na nemocnice a další cíle. Nemocnice se tehdy navíc potýkaly s první vlnou epidemie koronaviru. Krátce po varování oznámila Fakultní nemocnice Ostrava, že odrazila útok na jeden ze svých serverů. Nejznámějším případem kyberútoku bylo faktické odstavení počítačové sítě a následné ochromení nemocnice v Benešově v prosinci 2019. Při útoku podle policie data o pacientech neunikla, policie případ odložila, pachatele se nepodařilo dohledat. Útok tehdy nemocnici způsobil škodu 59 milionů korun kvůli omezení lékařských výkonů. Nemocnice fungovala po napadení téměř tři týdny omezeně. Hackeři v minulosti napadli také zdravotnická zařízení v Brně či Kosmonosech.