Hokejista Jaromír Jágr převzal poslední únorový týden po otci funkci v kladenské stavební firmě Energie - stavební a báňská. V akciové společnosti se stal místopředsedou představenstva, které má ze zákona za úkol společnost řídit. Redakce Aktuálně.cz a HN to zjistily ze zápisu v obchodním rejstříku. Z něj není jasné, zda sportovec převzal také samotný spoluvlastnický podíl - akcie o jmenovité hodnotě zhruba 70 milionů korun.

Reportéři HN oslovili předsedu představenstva Zdeňka Osnera. Ten se ale k tomu, jakou roli bývalá hvězda kanadsko-americké NHL bude ve společnosti mít, ani k jejímu případnému podílu nevyjádřil. A nezprostředkoval ani vyjádření samotného Jágra. Nynější majitel kladenského hokejového klubu na telefonáty ani SMS redakce nejdříve nereagoval. Po vydání textu se však ozval s krátkým vyjádřením. Redakcím řekl, že v představenstvu zasedl místo svého osmdesátiletého otce, který už se na každodenním řízení společnosti podílet nechce. "Budu se snažit do toho pomaloučku zapracovat a pomoct firmě, jak to bude možné. Prioritou je pro mě pořád hokej, ale časem třeba nahradím ve společnosti otcovu roli," reagoval pouze Jágr. Případnou majetkovou účast ve firmě redakci neobjasnil. 

K tomu, aby převzal i akcie po svém otci, by musela ve firmě proběhnout valná hromada, jejíž účastníci by přenos podílu schválili. Valná hromada ve firmě skutečně minulý týden proběhla, v jejím zápisu, který je dohledatelný v obchodním rejstříku, se ale o převodu akcií nic nepíše. 

Vedení firmy je nyní v ožehavé situaci. Energii totiž jako právnickou osobu vloni obžalovalo pražské vrchní státní zastupitelství Lenky Bradáčové z toho, že manipulovala stamilionovou zakázku na zpevnění vodní nádrže v sídle prezidenta v Lánech. Energie dlouhodobě cokoliv nezákonného odmítá.

"Já jsem tam v té době nebyl. Je třeba hledat vyjádření u lidí, kteří ano. Ti říkají, že nic nezákonného se nestalo a já se s tím ztotožňuji," dodal Jágr.

Pokud soud uzná společnost vinnou, hrozí jí propadnutí majetku i zákaz ucházení se o veřejné zakázky. Ty přitom dlouhodobě tvoří významnou část jejího obratu (Energie například opravuje i pražské metro). Policisté jako důkaz používají mimo jiné odposlechy ze stavební buňky v Lánech, na kterých se manažer firmy Libor Tkadlec podle interpretace detektivů chlubí, že zakázku v sídle prezidenta za čtvrt miliardy korun manipuluje.

"Jestli tohle nevyjde, tak pak už jsou u nás debilové, protože víc už to připravit nemůžu (…). Zadání, to jsem kompletně vymyslel, aby se odbouraly ty menší firmy (…). A hlavně to mám udělaný tak, že polovina se toho dělat nebude a může se vyfakturovat," zachytili policisté, jak manažer Energie Libor Tkadlec po telefonu vypráví jednomu ze svých spolupracovníků.

Předseda představenstva Energie Zdeněk Osner se od jeho slov ve své výpovědi vloni v říjnu u soudu distancoval. "Výroky pana Tkadlece považujeme za naprosto nepřijatelné. Jsou to věci, které nemohl zařídit, protože nebyly v jeho kompetenci," uvedl Osner. 

Osner se zároveň snažil soudu vymluvit, že by byl Tkadlec manažerem firmy. K tomu, aby firma za případný zmanipulovaný tendr pykala, zákon vyžaduje, aby žalobce prokázal, že společnost neudělala dostatek opatření pro to, aby v korupci zabránila svému řídícímu zaměstnanci. "Pana Tkadlece my nepovažujeme za osobu ve vedoucím postavení ve smyslu zákona o trestní odpovědnosti právnických osob," uvedl u soudu Osner.

Před soudem je i Mynářův muž

Společně s Energií a Tkadlecem ke kladenskému soudu dochází i šéf Lesní správy Lány Miloš Balák, kterého do funkce bez výběrového řízení dosadil hradní kancléř Vratislav Mynář. Balák kromě šéfování lesní správě řídil strakonický basketbalový klub, který Energie sponzorovala stovkami tisíc korun.

Balák v Lánech dále rozděluje veřejné zakázky. Je zároveň v paralelní kauze stíhaný za to, že z Lán firmě Energie nelegálně prodával vytěžený kámen. Mynář svého podřízeného odmítá odvolat s odkazem na to, že ctí presumpci neviny. 

Z podílu na manipulacích se zakázkami ale policisté podezřívali i samotného Mynáře, jak už informovaly redakce Aktuálně.cz a Respektu. Právně tendr zaštítila kancelář, která předtím Mynářovi pomohla s nákupem jeho vily od advokáta Romana Janouška. Přítel Mynáře dělal i stavební dozor.

Jágr s Mynářem vyrazili do Číny

Jaromír Jágr předloni s delegací prezidenta Miloše Zemana vyrazil na cestu do Číny, jejímž je prezident zastáncem. Hokejistu, který hraje s číslem 68 na dresu (jež odkazuje na okupaci Československa v srpnu 1968), za návštěvu komunistické mocnosti část lidí kritizovala. Jágr v Číně podle svých slov měl propagovat český hokej. "Vy si myslíte, že bych se měl stydět za to, že jsem jel propagovat hokej do Číny? Jako spousta dalších sportovců přede mnou?" reagoval v rozhovoru pro Deník N Jágr.

Na místě si také udělal fotku s kancléřem Vratislavem Mynářem. "Stejně jako znám Mynáře, znám i další miliardy lidí na světě," odmítal další kritiku. Kdo ho na cestu do Číny pozval, neprozradil. S hradním kancléřem se prý fotil, protože má lidi rád a nechce nikoho, kdo by ho požádal o fotku, odmítnout.

Aktuálně.cz pak zjistilo, že klub China Golden Dragon, který se po Jágrově čínské propagaci zapojil do české druhé ligy a za své zázemí si vybral právě Jágrovo Kladno, zároveň bydlí v hotelu vlastněném firmou Energie - nemovitostní. Jejím spolumajitelem a jedním z členů vrcholného managementu je dodnes Jaromír Jágr starší.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist