Za úterý přibylo v Česku 12 486 potvrzených případů nemoci covid-19, o 2200 víc než před týdnem. Byl to nejvyšší denní nárůst od 8. ledna. Od začátku epidemie se v Česku prokazatelně nakazilo přes 1,1 milionu lidí. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet pacientů s covidem v těžkém stavu se přiblížil maximu ze začátku loňského listopadu.

Téměř devět z deseti lidí, u kterých testy od loňského března potvrdily infekci novým koronavirem, se už uzdravilo. Naopak 18 596 lidí s nákazou zemřelo. V současnosti je v Česku zhruba 106 tisíc nemocných s covidem.

Podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví zbývá na jednotkách JIP a ARO jen 165 volných lůžek pro lidi s covidem, zhruba o 20 méně než v úterý ráno. Další volné kapacity jsou ještě na takzvaných reprofilizovaných lůžkách, tedy těch, která byla původně určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti. Pokud dojde k naplnění kapacit lůžek, budou se muset lékaři začít rozhodovat, koho přednostně na přístroje napojí. V takových případech se mají řídit pokyny České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ČSL JEP.

V osmi krajích se může kvůli šíření nakažlivější mutace koronaviru vyčerpat kapacita jednotek intenzivní péče. V pěti zejména v západní polovině Česka se to může stát už do konce února. Na středečním jednání sněmovního zdravotnického výboru to řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Prvním signálem zhoršování epidemie je podle něj zvyšující se pozitivita ze všech PCR testů na covid-19. Laboratoře v Česku v úterý provedly přes 70 tisíc testů na nový koronavirus. Pozitivní výsledek zaznamenaly téměř u 38 procent vzorků.

"V některých krajích zbývají už jen jednotky lůžek JIP jako záloha," uvedl Dušek. V únoru je vždy podle něho největší nemocnost a obsazenost nemocnic. Už při reprodukčním číslu odpovídajícím 1,2 hrozí podle modelů ÚZIS vyčerpání kapacit v Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Karlovarském a Ústeckém kraji. V krajích Plzeňském, Pardubickém a Libereckém se pak kapacity mohou vyčerpat v březnu.

Šíření koronavirové epidemie v Česku se stále nedaří zpomalit, i když to tak v polovině ledna vypadalo. Koncem prvního měsíce letošního roku ale začaly denní počty nových případů v mezitýdenním srovnání opět stoupat. Od začátku února jsou zatím ve statistikách pouze dva dny, kdy přibylo méně nových případů než ve stejný den předchozího týdne.

Nejhorší epidemická situace zůstává na Trutnovsku, kde za uplynulých sedm dní evidují 1065 nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Následuje Sokolovsko s 972 případy a Tachovsko s 953 případy na 100 tisíc obyvatel za poslední týden. Na středeční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že by mohlo dojít ještě k většímu omezení mobility v nejpostiženějších okresech. Kapacity nemocniční péče jsou podle něj na hraně, fungují jen díky převozům pacientů mezi kraji. Blatný tak připustil omezení mobility i v dalších oblastech. Pokud se situace nezlepší, mohlo by k tomu dojít během dvou až tří týdnů.

Blatný zopakoval, že plošná opatření nefungují, když nejsou individuálně dodržována. Řešením je podle něj uvědomělý přístup místo dalších restrikcí. Při dalším zhoršování situace ministerstvo zvažuje zapojení i specializovaných nemocnic, které se dosud na léčbě pacientů s covidem-19 nepodílely. Další možností je i obnovení pracovní povinnosti mediků a případně i zdravotníků z ambulantního sektoru.

Případné otevření obchodů, které chce od 22. února navrhnout ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), není podle Blatného možné označovat jako rozvolňování. Pokud se otevřou, tak za podmínek, které budou bránit šíření viru.

V některých regionech je britská mutace koronaviru už v 80 procentech pozitivních vzorků, celorepublikově je to asi ve 40 procentech, řekl Blatný. Tato varianta viru má podle dostupných informací nakažlivost vyšší 1,6 až 1,7krát. "Pokud jí vyběhneme vstříc nějakým neuváženým experimentem, tak může navýšit nálož v populaci až dvakrát," uvedl Dušek. Za dvacet až třicet dní podle něj dokáže nová mutace přerůst z desetiprocentního podílu na nových případech na padesátiprocentní, za dalších 20 až 30 dní pak převáží. "Na takto rizikový vývoj nemá Česká republika dostatečné kapacity v nemocnicích," dodal.

Od 27. prosince se v Česku proti novému koronaviru očkuje. Zdravotníci dosud aplikovali 483 833 dávek vakcíny, z toho 15 tisíc v úterý. Obě potřebné dávky zatím dostalo 182 tisíc lidí.

Téměř 95 procent dosud podaných dávek bylo očkování od společností Pfizer/BioNTech. Následuje vakcína od společnosti Moderna s podílem 4,6 procenta. Očkovací látku od AstraZenecy aplikovali zdravotníci zatím ve 2777 případech, což představuje 0,6 procenta ze všech dosavadních dávek. Někteří senioři očkování touto látkou odmítají, podle Blatného k tomu ale není důvod. I tak uvažuje o tom, že by se jí očkovali učitelé.