Vláda v neděli na základě žádosti hejtmanů vyhlásila na 14 dní v celé České republice nouzový stav kvůli epidemii covidu-19. Nový stav nouze potrvá do 28. února. Začne o půlnoci z neděle na pondělí a naváže tak na dosavadní nouzový stav, který ve stejnou dobu skončí.

"Jsem rád, že jsme dospěli k dohodě," uvedl po konci jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). "Ukončení nouzového stavu by de facto znamenalo rozvolnit, a to si nyní nemůžeme dovolit," dodal. Babiš si zároveň nemyslí, že se za 14 dní nouzového stavu zlepší situace natolik, aby bylo možné pokračovat bez něj. Bude se o tom snažit přesvědčit Sněmovnu.

Všichni hejtmani, včetně pražského primátora, požádali vládu o vyhlášení nouzového stavu na území svého kraje po dopoledním jednání s ministry. Po čtvrtečním nesouhlasu sněmovny s prodloužením dosavadního stavu nouze to podle premiéra Babiše byl jediný způsob, jak zachovat dostatečná opatření proti covidu-19. Kabinet plánuje o další podobě boje s epidemií jednání s opozicí. Hejtmani i zástupci sněmovních stran mají k řadě opatření výhrady a chtějí je upravit. V neděli k jejich významnější změně vláda ale nesáhla.

Nové úpravy vládních nařízení

Ubytovacích služeb mohou kromě služebních cest využít nově i lidé cestující za zdravotním účelem a jejich doprovod.

Ve školách mohou od pondělí probíhat komisionální zkoušky.

Úřady budou mít otevřeno podle běžných úředních hodin.

Otevřou se výdajová okénka knihoven.

"Pro podnikatele se nic nemění, jedou ve stejném režimu jako doposud," uvedl po skončení mimořádného zasedání vlády ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Stejně tak vládní opatření týkající se aktivit pro volný čas či kultury platí dál. 

Vláda rozhodla pouze o mírném upravení jen několika opatření. Především upravila provoz úřadů, mají fungovat podle normálních úředních hodin, aby se před nimi lidé neshlukovali. Otevřou se výdajová okénka knihoven. Ubytovacích služeb mohou kromě služebních cest využít nově i lidé cestující za zdravotním účelem. Ve školách mohou být od pondělí komisionální zkoušky, právnické osoby budou moci dělat některé úkony, jež jim opatření vlády nedovolovala. Zákaz nočního vycházení dál platí, o požadavku na změnu bude vláda jednat s opozicí. 

Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) je protiústavní, aby vláda vyhlásila nový nouzový stav hned poté, co sněmovna ve čtvrtek hlasy opozice zamítla prodloužení toho současného. To samé si myslí i někteří ústavní právníci. Podle vlády to ale není pravda. "Vláda postupovala v souladu s ústavou. Rozhodnutí vlády se opírá o novou skutkovou situaci, kterou je žádost hejtmanů o nové vyhlášení nouzového stavu," uvedla po vládě ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Hejtmani vyzvali vládu, aby urychleně projednala návrh nového pandemického zákona. Babiš v sobotu slíbil, že ho ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) vládě předloží v pondělí. Od úterý chce předseda vlády o dalším postupu v boji s epidemií jednat s opozicí. Především půjde o požadavek hejtmanů na testování ve firmách a co nejdřívější otevření škol. 

Nový systém náhrad

Vláda rovněž schválila nový plošný systém kompenzací, který je podle Havlíčka mimořádně velkorysý. Bez záruk bude čítat 20 až 25 miliard korun měsíčně. Jednání o nastavení tohoto režimu náhrad se účastní hlavní oborové svazy a asociace, uvedl v neděli Havlíček. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza považuje program za velkou chybu vlády. Žádné jednání se podle něj neuskutečnilo. Řekl to v neděli na dotaz ČTK.

V novém programu náhrad by podnikatelé, kteří zaznamenali propad tržeb aspoň o 50 procent, měli dostat příspěvek 500 korun na den za každého zaměstnance. Vzorem pro tento dotační titul byl jeden z nejpozději zavedených programů COVID gastro uzavřené provozovny.

V pondělí, kdy Havlíček program představil, se vůči němu profesní organizace ohradily. Podle Hospodářské komory bude nerovný a nespravedlivý. Asociace hotelů a restaurací ČR uvedla, že sníží dosavadní pomoc uzavřeným provozům až o 75 procent. "Program považuji za velkou chybu vlády. Více podnikatelů poškodí, než kterým pomůže," řekl dnes Prouza. Připomněl, že ve čtvrtek se více než tři desítky oborových organizací připojily k otevřenému dopisu vládě, ve kterém popsaly výhrady k návrhu kompenzací a vyzvaly premiéra Andreje Babiše (ANO), ministra Havlíčka a ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) k jednání.

Profesní organizace volaly po vzniku plošného programu, po dohodě s ministerstvy měl být ale založen na kompenzaci nepokrytých nákladů. Podle Havlíčka se o tomto návrhu mluvilo, ale vyřizovat a kontrolovat náklady u živnostníků a ostatních podnikatelů by znamenalo vysokou administrativu. Profesní organizace tento týden uvedly, že v programu, který připomínkovaly, měli mít podnikatelé nárok na náhradu 80 procent daňově uznatelných nákladů. Podle Havlíčka to mělo být jen 50 procent.

Nový plošný dotační titul má fungovat vedle programu na podporu zaměstnanosti Antivirus a kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), ve kterém se má příspěvek z dosavadních 500 korun zvýšit na 1000 korun na den. "Přepočet přes zaměstnance v doplnění všech těch ostatních programů, které jsou, podle našeho názoru je férový přístup," řekl Havlíček. Doplnil, že finance z něj budou moci čerpat všechny firmy bez výjimky, včetně průmyslových podniků, které měly dosud nárok jen na podporu z Antiviru.

Nový program má nahradit dosavadní specifické programy jako COVID nájemné, COVID ubytování nebo COVID sport. Podle Havlíčka je možné, že některé firmy dostanou podle nových pravidel nižší pomoc, ale program pomůže více firmám.

O dalším vývoji programu COVID nájemné se podle Havlíčka ještě vedou jednání.