U maturitních zkoušek se letos podobně jako loni kvůli epidemii covidu-19 zruší písemné práce z povinné češtiny a cizích jazyků. Ústní zkoušky a didaktické testy zůstanou povinné. Ze tří na dvě části se také omezí závěrečné zkoušky učňů. Období pro praktické zkoušky se prodlouží do konce srpna, praktická výuka bude možná i o letních prázdninách. Oznámil to ve čtvrtek ministr školství Robert Plaga (za ANO). Zástupci středních škol s úpravami souhlasí, podle studentů jsou nedostatečné. Zatím není jasné, kdy se žáci do škol vrátí. Většina se bude i příští týden učit na dálku. S dalším zpřísněním opatření ve školství nyní ministr nepočítá.

Zástupci studentských organizací i proto trvají na tom, že by úlevy měly být větší. Podle Jiřího Daniela Trávníčka z iniciativy NE:BRZO přijal ministr návrhy konzervativních učitelů bez ohledu na názory studentů. Filip Slaný z České středoškolské unie připomněl, že mezi maturanty převažoval požadavek na zrušení ústních zkoušek nebo testů.

K úpravám zkoušek přistoupilo ministerstvo s ohledem na trvající výuku na dálku i další opatření proti koronaviru, která komplikují vzdělávání. Maturanti, kteří pomáhali s epidemií v nemocnicích nebo sociálních službách a neuspějí u didaktických testů na začátku května, dostanou podle ministra možnost opravit si testy 14. až 16. června. Ministerstvo jim navýší počet opravných pokusů z běžných dvou na tři. K mimořádnému termínu zkoušky v červnu se budou moci přihlásit i maturanti, kteří budou při řádném termínu testů v karanténě, uvedl ministr.

Ministerstvo loni koncem listopadu uvedlo, že kvůli epidemii nepředpokládá redukování jakékoliv části maturit. Testy připravuje centrum Cermat. To podle své ředitelky Michaely Kleňhové dostalo od ministerstva za úkol testy případně upravit tak, aby neobsahovaly látku posledního ročníku, kterou studenti probírali dálkově. Kleňhová ve čtvrtek na debatě o vzdělávání řekla, že školy postupují podle rámcového programu a jednotné učební plány neexistují. Nedá se tak spolehlivě určit, co se učilo v posledním půlroce. "Nejsme schopni říct, co se v kterém ročníku učí. Nejsme schopni test zredukovat tak, aby neobsahoval látku probíranou při distančním vzdělávání," řekla Kleňhová.

Závěrečné zkoušky učňů budou mít dvě části místo tří. Praktická zkouška bude povinná pro všechny. Zda ji doplní písemná, nebo ústní část, bude podle Plagy moci určit škola. K maturitě i závěrečným zkouškám bude připuštěn každý, kdo prospěl v prvním pololetí. Ministerstvo školám doporučí, aby se od února ve výuce u závěrečných ročníků zaměřily jen na přípravu ke zkouškám.

Čas na písemnou závěrečnou zkoušku učňů se letos prodlouží o 30 minut, tedy ze čtyř hodin na 4,5 hodiny. Podobně získají maturanti víc času na testy. Didaktický test z češtiny potrvá místo 75 minut letos 85 minut, z cizího jazyka se prodlouží ze 100 minut na 110 minut a z matematiky ze dvou hodin na 135 minut.

Praktické zkoušky maturantů se rozhodnutím ministerstva budou moci konat do 27. srpna a učňů do 31. srpna. Stejně se prodlouží termíny pro absolutoria ve vyšších odborných školách a v konzervatořích.

Žáci tím mají získat čas na to, aby si stihli doplnit i praktickou přípravu, která se nyní kvůli epidemii nemůže konat.

Změny vyhlásí ministr mimořádným opatřením v souvislosti s epidemií, jak mu to umožňuje novela zákona z loňského léta. Úpravy tak nebude muset schvalovat Parlament a prezident.

Podle údajů Cermatu se k jarnímu termínu maturit přihlásilo 80 795 studentů, z nichž 72 751 jich má zkoušku skládat poprvé. Na společnou část maturitní zkoušky, která se dělá povinně z češtiny a dále z matematiky, nebo cizího jazyka, se chystá 77 150 studentů, z toho 70 990 je přihlášeno k prvnímu pokusu. V závěrečném ročníku učebních oborů je podle statistik ministerstva školství kolem 27 tisíc žáků. Závěrečné zkoušky se konají obvykle od začátku do konce června.

Státní maturitní testy se mají konat od 3. do 7. května, školní maturity od 16. května, naplánované byly původně do 10. června. Praktické maturity začínají podle vyhlášky ministerstva od 1. dubna. Studenti se mohli k maturitě přihlásit do 1. prosince.

Podle Plagy by další zpřísňování režimu škol bylo hloupé

Plaga nevidí prostor pro další zpřísnění protiepidemických opatření ve školství. Další zavírání škol by považoval za krátkozraké a hloupé, řekl ve čtvrtek. Podle něj jsou školy jednou z oblastí, kde se sociální kontakty už teď omezily nejvíce. Prostor pro další zpřísňování vidí spíše ve firmách a průmyslu.

Většina žáků se už řadu týdnů učí na dálku z domova. Otevřené jsou nyní jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy. Vláda má dnes jednat o dalším zpřísňování opatření. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu uvedl, že příslušná ministerstva předloží své návrhy. Poukázal na to, že počty nově nakažených začaly v tomto týdnu růst, roste i počet hospitalizovaných a pacientů na jednotkách intenzivní péče.

Podle Plagy jsou ve školách už nyní přísná režimová opatření. "Není prostor pro další utahování v oblasti školství, bylo by to hloupé a krátkozraké," uvedl. Podle něj by ke snížení sociálních kontaktů mohly přispět spíš třeba firmy větší podporou práce z domova, jejíž míra v současnosti není taková, jako byla loni na jaře.

"A zároveň si myslím, že je ještě velký prostor pro firmy v průmyslu, aby antigenně testovaly zaměstnance pravidelně a taky přispěly k řešení pandemie," dodal. Zopakoval, že by uvítal, kdyby se podařilo zajistit i plošné testování žáků a studentů.