Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta hodlá vstoupit do politiky a zakládá politické hnutí, napsaly deník Právo a server Neovlivní.czŠlachta v pátek řekl, že jde o spekulace, ke kterým se nechce vyjadřovat. Své plány do budoucna hodlá zveřejnit příští týden na tiskové konferenci.

Šlachta buduje politické hnutí spolu s bývalými policisty Tomášem Sochrem a spolupracovníkem z protimafiánského útvaru Jiřím Komárkem, napsal web Neovlivní.cz. Server dále uvádí, že kampaň před říjnovými sněmovními volbami hodlají Šlachta a Sochr financovat ze svého, vzali si na to půjčku.

Podle informací Neovlivní.cz shání vznikající Šlachtovo hnutí lidi na kandidátku. Hnutí by se mohlo jmenovat Přísaha nebo Napřímo, uvádí Právo.

Založení spolku, který se podle HN v minulých dnech objevil v obchodním rejstříku, je krokem k projektu, který dlouhodobě zvažuje, řekl Šlachta. Na dotaz, zda má na mysli právě politické angažmá, které on sám delší dobu nevylučuje, reagoval slovy: "To bych teď nekomentoval." 

Informace Práva označil Šlachta za spekulaci a nechtěl se k nim vyjadřovat. Už dříve ale svolal na středu 27. ledna setkání s novináři, na kterém chce své plány do budoucna odhalit. 

Ve stanovách spolku stojí, že účelem Napřímo je spojovat lidi a iniciativy, které "aktivně vystupují proti korupci ve státní správě a nespravedlnosti v naší společnosti". Cílem je hledat řešení ke "snižování korupčního prostředí" a "vést dialog za účelem nastartování společenských změn a nového společenského kurzu".

Šlachta řídil protimafiánský úřad policie od ledna 2008, kdy nahradil Jana Kubiceho, do června 2016. V roce 2013 se podílel na policejním zásahu na Úřadu vlády, který poté vedl k pádu kabinetu Petra Nečase (ODS). Nikdo z obviněných politiků ale nakonec nebyl odsouzen, neprokázala se ani podezření kolem manipulací veřejných zakázek lidmi napojenými na politiky.

Od policie Šlachta odešel v roce 2016 kvůli reorganizaci, při které byl ÚOOZ sloučen s protikorupční policií do Národní centrály proti organizovanému zločinu, a Šlachta tak přišel o místo. Poté nastoupil jako ředitel pátrací sekce Generálního ředitelství cel, kde ale předloni také skončil. Loni policie prověřovala, zda Šlachta ve své knize Třicet let pod přísahou nezveřejnil tajné informace. Případ odložila.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist