Nejdůležitější země Evropské unie varují Česko, aby nezavádělo povinné kvóty na podíl českých potravin v obchodech. Podle klíčových států EU včetně Německa, Francie či Polska by se ale jednalo o jasnou diskriminaci zahraničních výrobků, která je na jednotném trhu v rámci Evropské unie nepřípustná. Varují také před tím, že v případě přijetí zákona by v Česku velmi pravděpodobně podražily potraviny. Čeští poslanci ale varování nevyslyšeli a návrh na povinný podíl prodeje některých základních potravin z Česka schválili.

Evropská komise v reakci na schválení zákona už uvedla, že je "krajně důležité", aby "opatření na národní úrovni nebyla na úkor základních principů a hodnot vyjádřených v unijních smlouvách", a že se jím bude zabývat. Zdroj seznámený s pohledem komise ale HN řekl, že si je jistá, že je zákon jednoznačně diskriminační vůči producentům z jiných unijních zemí. A že tedy porušuje pravidla platná na jednotném unijním trhu, na což poslance velvyslanci evropských zemí upozorňovali.

Celkem osm zemí EU své výhrady vyjádřilo v dopise Jaroslavu Faltýnkovi (ANO), který je předsedou zemědělského výboru Poslanecké sněmovny. Dopis mají HN k dispozici, k nahlédnutí je na konci textu. Společně ho poslali pražští velvyslanci Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Rakouska a Belgie a zástupci velvyslanců Polska a Španělska. Dopis poslali v kopii také ministerstvu průmyslu a obchodu, ministerstvu zemědělství a zastoupení Evropské komise v Praze. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se