Nejdůležitější země Evropské unie varují Česko, aby nezavádělo povinné kvóty na podíl českých potravin v obchodech. Podle klíčových států EU včetně Německa, Francie či Polska by se ale jednalo o jasnou diskriminaci zahraničních výrobků, která je na jednotném trhu v rámci Evropské unie nepřípustná. Varují také před tím, že v případě přijetí zákona by v Česku velmi pravděpodobně podražily potraviny. Čeští poslanci ale varování nevyslyšeli a návrh na povinný podíl prodeje některých základních potravin z Česka schválili.

Evropská komise v reakci na schválení zákona už uvedla, že je "krajně důležité", aby "opatření na národní úrovni nebyla na úkor základních principů a hodnot vyjádřených v unijních smlouvách", a že se jím bude zabývat. Zdroj seznámený s pohledem komise ale HN řekl, že si je jistá, že je zákon jednoznačně diskriminační vůči producentům z jiných unijních zemí. A že tedy porušuje pravidla platná na jednotném unijním trhu, na což poslance velvyslanci evropských zemí upozorňovali.

Celkem osm zemí EU své výhrady vyjádřilo v dopise Jaroslavu Faltýnkovi (ANO), který je předsedou zemědělského výboru Poslanecké sněmovny. Dopis mají HN k dispozici, k nahlédnutí je na konci textu. Společně ho poslali pražští velvyslanci Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Rakouska a Belgie a zástupci velvyslanců Polska a Španělska. Dopis poslali v kopii také ministerstvu průmyslu a obchodu, ministerstvu zemědělství a zastoupení Evropské komise v Praze. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.