Nejdůležitější země Evropské unie varují Česko, aby nezavádělo povinné kvóty na podíl českých potravin v obchodech. Podle klíčových států EU včetně Německa, Francie či Polska by se ale jednalo o jasnou diskriminaci zahraničních výrobků, která je na jednotném trhu v rámci Evropské unie nepřípustná. Varují také před tím, že v případě přijetí zákona by v Česku velmi pravděpodobně podražily potraviny. Čeští poslanci ale varování nevyslyšeli a návrh na povinný podíl prodeje některých základních potravin z Česka schválili.

Evropská komise v reakci na schválení zákona už uvedla, že je "krajně důležité", aby "opatření na národní úrovni nebyla na úkor základních principů a hodnot vyjádřených v unijních smlouvách", a že se jím bude zabývat. Zdroj seznámený s pohledem komise ale HN řekl, že si je jistá, že je zákon jednoznačně diskriminační vůči producentům z jiných unijních zemí. A že tedy porušuje pravidla platná na jednotném unijním trhu, na což poslance velvyslanci evropských zemí upozorňovali.

Celkem osm zemí EU své výhrady vyjádřilo v dopise Jaroslavu Faltýnkovi (ANO), který je předsedou zemědělského výboru Poslanecké sněmovny. Dopis mají HN k dispozici, k nahlédnutí je na konci textu. Společně ho poslali pražští velvyslanci Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Rakouska a Belgie a zástupci velvyslanců Polska a Španělska. Dopis poslali v kopii také ministerstvu průmyslu a obchodu, ministerstvu zemědělství a zastoupení Evropské komise v Praze. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.