Rozpočtář a projektant David Žalio pracoval do roku 2019 pro firmu Kros-stav. Ta je i se svým spolumajitelem Lubomírem Smolkou obžalovaná v obří korupční kauze Stoka, která se týká expolitiků hnutí ANO a jejich machinací s veřejnými zakázkami především na radnici Brno-střed, ale i v brněnských městských firmách.

Žalio, jak vypověděl na čtvrtečním soudním projednávání zmíněné kauzy, zpracovával k jednomu tendru, o který společnost Kros-stav chtěla na jmenované radnici soutěžit, třeba i pět různých rozpočtů. Ty se lišily v ceně. Rozpočet vytvořil jak pro společnost, která byla ještě před vyhlášením soutěže určena jako vítěz, tak pro další firmy, které dělaly ve výběrovém řízení takzvané křoví. Finanční kalkul tendrů zároveň navyšoval o deset až patnáct procent tak, aby zbylo na úplatky pro úředníky Brna-střed, expolitiky hnutí ANO a podnikatele, které obžaloba označuje za součást organizované skupiny kolem exmístostarosty Brna-střed Jiřího Švachuly (dříve ANO). Ta v Brně měla začít fungovat v roce 2014, kdy se ANO dostalo na zmíněné radnici k moci – a skončila až policejní razií v březnu roku 2019.

Jak již dříve HN upozornily, Žalio je svědkem nejen v případu korupce v městské části Brno-střed, ale je rovněž klíčovou postavou dalších větví kauzy Stoka týkajících se údajných pletich na brněnské Správě železnic (dříve SŽDC), v brněnské fakultní nemocnici nebo na radnici Prahy 4. I v těchto případech projektant ve svých policejních výpovědích, které má redakce k dispozici, uvedl, že ceny zakázek záměrně navyšoval tak, aby společnost Kros-stav mohla odvádět nelegální provize.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.