Rozpočtář a projektant David Žalio pracoval do roku 2019 pro firmu Kros-stav. Ta je i se svým spolumajitelem Lubomírem Smolkou obžalovaná v obří korupční kauze Stoka, která se týká expolitiků hnutí ANO a jejich machinací s veřejnými zakázkami především na radnici Brno-střed, ale i v brněnských městských firmách.

Žalio, jak vypověděl na čtvrtečním soudním projednávání zmíněné kauzy, zpracovával k jednomu tendru, o který společnost Kros-stav chtěla na jmenované radnici soutěžit, třeba i pět různých rozpočtů. Ty se lišily v ceně. Rozpočet vytvořil jak pro společnost, která byla ještě před vyhlášením soutěže určena jako vítěz, tak pro další firmy, které dělaly ve výběrovém řízení takzvané křoví. Finanční kalkul tendrů zároveň navyšoval o deset až patnáct procent tak, aby zbylo na úplatky pro úředníky Brna-střed, expolitiky hnutí ANO a podnikatele, které obžaloba označuje za součást organizované skupiny kolem exmístostarosty Brna-střed Jiřího Švachuly (dříve ANO). Ta v Brně měla začít fungovat v roce 2014, kdy se ANO dostalo na zmíněné radnici k moci – a skončila až policejní razií v březnu roku 2019.

Jak již dříve HN upozornily, Žalio je svědkem nejen v případu korupce v městské části Brno-střed, ale je rovněž klíčovou postavou dalších větví kauzy Stoka týkajících se údajných pletich na brněnské Správě železnic (dříve SŽDC), v brněnské fakultní nemocnici nebo na radnici Prahy 4. I v těchto případech projektant ve svých policejních výpovědích, které má redakce k dispozici, uvedl, že ceny zakázek záměrně navyšoval tak, aby společnost Kros-stav mohla odvádět nelegální provize.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se