Vakcína proti covidu-19 od firmy Moderna už je v Brně. V úterý to bez dalších podrobností řekla mluvčí krajského úřadu Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová. 8400 dávek přípravku má ve středu přijít do Fakultní nemocnice Ostrava. Jde o první dodávku vakcín od společnosti Moderna. Dosud bylo v republice očkováno asi 40 tisíc lidí vakcínou od firem Pfizer a BioNTech, prvního výrobce, kterému očkování schválila Evropská unie.

V Moravskoslezském kraji v úterý začalo očkování v domovech seniorů, například v domově Slunečnice v Ostravě. V Česku je zatím naočkováno asi šest procent domovů pro seniory, postižené a se zvláštním režimem. Podle odhadů Asociace poskytovatelů sociálních služeb by za dva týdny mohla mít očkování za sebou polovina těchto zařízení. V České televizi to v úterý řekl prezident asociace Jiří Horecký. Podle zjištění asociace má zájem o očkování 73 procent klientů a polovina pracovníků domovů. Očkuje se zatím vakcínami od Pfizeru a BioNTech.

Hejtman Ivo Vondrák (ANO) v pondělí řekl, že od čtvrtka by měla přijít na řadu další sociální zařízení, kde by se očkovalo právě vakcínou Moderna.

Hejtman předpokládá, že se brzy budou očkovat i praktičtí lékaři a ambulantní specialisté. Nejpozději v únoru by se mohlo začít očkovat ve vysokokapacitním očkovacím centru, které kraj chystá na Černé louce v Ostravě. Kraj plánuje, že velkokapacitní očkovací centra pak postaví i v dalších větších městech.

Někteří hejtmani mají výhrady k centrálnímu registračnímu systému pro očkování proti koronaviru. Uvedli, že v pilotním testování není možné vyzkoušet fungování databáze pod zátěží nebo že některé kraje zatím od vlády nedostaly přístupové klíče do systému, nebo se jim s nimi nepodařilo přihlásit. Například středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) postrádá v rezervačním systému některá očkovací místa v kraji. Ve středních Čechách jich má být 15, v systému je ale jen pět oblastních nemocnic.

Premiér Andrej Babiš v úterý uvedl, že jedno z velkokapacitních očkovacích center vznikne v pražském O2 Universum. Jeho poradce Roman Prymula České televizi řekl, že by mělo být zprovozněno do konce ledna.

V pondělí přibylo v Česku 9294 případů nemoci covid-19, což je zhruba o čtvrtinu méně než předchozí pondělí. Také podíl zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů klesl, a to z přibližně 37 procent před týdnem na nynějších 29,3 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Už v neděli byl nárůst počtu nakažených i podíl pozitivních testů ve srovnání se stejným dnem v předchozím týdnu výrazně nižší.

Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnicích, byl v pondělí přibližně stejný jako před týdnem. Oproti neděli ale vzrostl podle aktualizovaných údajů ministerstva ze zhruba 6800 na 7132. Z toho 1099 pacientů je ve vážném stavu. Fakultní nemocnice Bulovka v Praze má nejvíc pacientů s covidem-19 od začátku epidemie. Hospitalizovaných tam je 165 lidí, 20 z nich na intenzivní péči, uvedla to na Twitteru.

Lůžka intenzivní péče v nemocnicích ve Zlínském kraji jsou téměř plná. Pacienti s koronavirem se proto v úterý opět začali převážet mimo region. Jde o čtyři pacienty, kteří směřují do nemocnic v Brně, Břeclavi a Olomouci, řekl ČTK mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Pacienti jsou na umělé plicní ventilaci, jsou však schopni převozu sanitkou zdravotnické záchranné služby. 

Zdravotníků s covidem je aktuálně 7300, zhruba o tisíc víc než na konci roku. Podle Kubka z ČLK je nakaženo asi 1250 lékařů a 3400 sester. Vytížené nemocnici v Chebu bude pomáhat 9 zdravotních sester z Lázní Kynžvart. Měly by doplnit personál v klasickém provozu i na covidovém oddělení.

Bavorský premiér Markus Söder ve čtvrtek řekl, že chce opět zavést povinné testování na koronavirus jednou týdně pro pendlery ze zahraničí. Oživit tak hodlá model, který platil už v části října a v listopadu. Opatření se dotklo především Čechů a Rakušanů, testy byly pro zahraniční pracovníky a studenty bezplatné.

Rizikový index protiepidemického systému PES, kterým se v Česku řídí opatření proti nemoci covid-19, se v úterý nezměnil. Stejně jako v pondělí je na 84 bodech ze sta, což odpovídá pátému, nejvyššímu stupni pohotovosti. V posledních dnech se podle odborníků zřejmě pomalu začínají projevovat přísnější protiepidemická opatření přijatá 27. prosince. Vláda podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) ale v pondělí diskutovala o případném zpřísnění opatření, které zatím nelze vyloučit. Pro hodnocení je podle Blatného třeba vyčkat na data o počtech nakažených z dalších dní.

Související

Od březnového začátku epidemie v Česku bylo zaznamenáno téměř 845 tisíc případů této choroby. Zemřelo 13 485 nakažených. V pondělí bylo podle ministerstva úmrtí 66, ale počty zemřelých ve statistikách úřad pravidelně zpětně navyšuje. V předchozích dnech se denní počty úmrtí pohybovaly většinou kolem 150 až 170.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru