Vakcína proti covidu-19 od firmy Moderna už je v Brně. V úterý to bez dalších podrobností řekla mluvčí krajského úřadu Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová. 8400 dávek přípravku má ve středu přijít do Fakultní nemocnice Ostrava. Jde o první dodávku vakcín od společnosti Moderna. Dosud bylo v republice očkováno asi 40 tisíc lidí vakcínou od firem Pfizer a BioNTech, prvního výrobce, kterému očkování schválila Evropská unie.

V Moravskoslezském kraji v úterý začalo očkování v domovech seniorů, například v domově Slunečnice v Ostravě. V Česku je zatím naočkováno asi šest procent domovů pro seniory, postižené a se zvláštním režimem. Podle odhadů Asociace poskytovatelů sociálních služeb by za dva týdny mohla mít očkování za sebou polovina těchto zařízení. V České televizi to v úterý řekl prezident asociace Jiří Horecký. Podle zjištění asociace má zájem o očkování 73 procent klientů a polovina pracovníků domovů. Očkuje se zatím vakcínami od Pfizeru a BioNTech.

Hejtman Ivo Vondrák (ANO) v pondělí řekl, že od čtvrtka by měla přijít na řadu další sociální zařízení, kde by se očkovalo právě vakcínou Moderna.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Hejtman předpokládá, že se brzy budou očkovat i praktičtí lékaři a ambulantní specialisté. Nejpozději v únoru by se mohlo začít očkovat ve vysokokapacitním očkovacím centru, které kraj chystá na Černé louce v Ostravě. Kraj plánuje, že velkokapacitní očkovací centra pak postaví i v dalších větších městech.

Někteří hejtmani mají výhrady k centrálnímu registračnímu systému pro očkování proti koronaviru. Uvedli, že v pilotním testování není možné vyzkoušet fungování databáze pod zátěží nebo že některé kraje zatím od vlády nedostaly přístupové klíče do systému, nebo se jim s nimi nepodařilo přihlásit. Například středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) postrádá v rezervačním systému některá očkovací místa v kraji. Ve středních Čechách jich má být 15, v systému je ale jen pět oblastních nemocnic.

Premiér Andrej Babiš v úterý uvedl, že jedno z velkokapacitních očkovacích center vznikne v pražském O2 Universum. Jeho poradce Roman Prymula České televizi řekl, že by mělo být zprovozněno do konce ledna.

V pondělí přibylo v Česku 9294 případů nemoci covid-19, což je zhruba o čtvrtinu méně než předchozí pondělí. Také podíl zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů klesl, a to z přibližně 37 procent před týdnem na nynějších 29,3 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Už v neděli byl nárůst počtu nakažených i podíl pozitivních testů ve srovnání se stejným dnem v předchozím týdnu výrazně nižší.

Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnicích, byl v pondělí přibližně stejný jako před týdnem. Oproti neděli ale vzrostl podle aktualizovaných údajů ministerstva ze zhruba 6800 na 7132. Z toho 1099 pacientů je ve vážném stavu. Fakultní nemocnice Bulovka v Praze má nejvíc pacientů s covidem-19 od začátku epidemie. Hospitalizovaných tam je 165 lidí, 20 z nich na intenzivní péči, uvedla to na Twitteru.

Lůžka intenzivní péče v nemocnicích ve Zlínském kraji jsou téměř plná. Pacienti s koronavirem se proto v úterý opět začali převážet mimo region. Jde o čtyři pacienty, kteří směřují do nemocnic v Brně, Břeclavi a Olomouci, řekl ČTK mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Pacienti jsou na umělé plicní ventilaci, jsou však schopni převozu sanitkou zdravotnické záchranné služby. 

Zdravotníků s covidem je aktuálně 7300, zhruba o tisíc víc než na konci roku. Podle Kubka z ČLK je nakaženo asi 1250 lékařů a 3400 sester. Vytížené nemocnici v Chebu bude pomáhat 9 zdravotních sester z Lázní Kynžvart. Měly by doplnit personál v klasickém provozu i na covidovém oddělení.

Bavorský premiér Markus Söder ve čtvrtek řekl, že chce opět zavést povinné testování na koronavirus jednou týdně pro pendlery ze zahraničí. Oživit tak hodlá model, který platil už v části října a v listopadu. Opatření se dotklo především Čechů a Rakušanů, testy byly pro zahraniční pracovníky a studenty bezplatné.

Rizikový index protiepidemického systému PES, kterým se v Česku řídí opatření proti nemoci covid-19, se v úterý nezměnil. Stejně jako v pondělí je na 84 bodech ze sta, což odpovídá pátému, nejvyššímu stupni pohotovosti. V posledních dnech se podle odborníků zřejmě pomalu začínají projevovat přísnější protiepidemická opatření přijatá 27. prosince. Vláda podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) ale v pondělí diskutovala o případném zpřísnění opatření, které zatím nelze vyloučit. Pro hodnocení je podle Blatného třeba vyčkat na data o počtech nakažených z dalších dní.

Od březnového začátku epidemie v Česku bylo zaznamenáno téměř 845 tisíc případů této choroby. Zemřelo 13 485 nakažených. V pondělí bylo podle ministerstva úmrtí 66, ale počty zemřelých ve statistikách úřad pravidelně zpětně navyšuje. V předchozích dnech se denní počty úmrtí pohybovaly většinou kolem 150 až 170.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist