Několik tisíc lidí v neděli na Staroměstském náměstí v Praze protestovalo proti vládním opatřením, která souvisejí s koronavirovou pandemií. S projevem vystoupil vedle zástupců podnikatelů, umělců, lékařů či studentů i bývalý prezident Václav Klaus, který odmítl povinné očkování proti covidu-19. Podle zpravodaje ČTK neměla řada z protestujících roušky a účastníci akce nedodržovali předepsané rozestupy.

Na počátku dvouhodinové akce odhadla policie počet účastníků přibližně na 2000, po jejím ukončení svůj odhad na twitteru zpřesnila na 2500 až 3000 lidí. "V průběhu shromáždění jsme neřešili žádné výrazné porušení veřejného pořádku," řekl mluvčí pražských policistů Jan Rybanský.

Svolavatele akce policie oznámí správnímu orgánu pro porušení vládních nařízení kvůli překročení povoleného počtu účastníků. Jednoho člověka na místě zajistila kvůli přestupku, podle mluvčího neuposlechl výzvu. Na demonstraci dohlíželo zhruba dvě stě policistů z pořádkové a dopravní policie a členové antikonfliktního týmu. Na místě byli také strážníci a bezpečnostní (security) služba.

V projevech řečníků zaznívaly výzvy k okamžitému zrušení veškerých vládních opatření a k otevření ekonomiky. Klaus ve svém projevu uvedl, že "musí přestat jednosměrný diktát od vlády". "Chceme sdělit vládě a říci to jasně a jednoznačně: už toho bylo dost. Už bylo dost všech zákazů a příkazů, které zásadním způsobem poškozují naše životy," řekl. "Žádná zázračná vakcína neexistuje. Očkování nesmí být povinné," doplnil a za aplausu davu uvedl, že on sám se očkovat nenechá.

V úvodu a závěru demonstrace vystoupil na pódiu zpěvák Daniel Landa, který nejprve přítomné vyzval k nenásilnému protestu. "My jsme síla, my ale nejsme násilí. Jsme mírové shromáždění. Je to velmi důležité," uvedl. "Dvaadvacátého (ledna) končí nouzový stav, a pak už si dokážu představit jenom občanskou neposlušnost," řekl na konci akce před zpěvem hymny.

Babiš: Není třeba žádat o pomoc v zahraničí

Premiér Andrej Babiš (ANO) míní, že teď není důvod, aby stát žádal v zahraničí o pomoc s covidovými pacienty. Řekl to v neděli ČTK v reakci na výzvu lidovců. Opoziční KDU-ČSL ho vyzvala, aby kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem okamžitě požádal okolní státy o pomoc. Podle KDU-ČSL je situace v řadě krajů už kritická a vláda by ji měla urgentně řešit. Strana to v neděli uvedla v tiskové zprávě.

Lidovci se svou výzvou obrátili i na ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Blatný však již v sobotu na sociálních sítích uvedl, že v Česku jsou dostatečné kapacity. Není podle něj problém převážet případně pacienty do méně zatížených nemocnic mezi kraji.

"Tady se jedná o absolutní neznalost systému, jak to funguje v České republice," řekl Babiš k lidovecké výzvě. Uvedl, že existuje základní dispečink lůžkové péče, který vykazuje, jaké má stát kapacity například pokud jde o přístroje nebo místa na jednotkách intenzivní péče.

Testy v sobotu v Česku potvrdily 8406 nových případů nákazy koronavirem, což je v tomto týdnu nejméně, ale zhruba o 3400 více než minulou sobotu. Od březnového počátku epidemie se v zemi nemocí covid-19 prokazatelně nakazilo 831 165 lidí, přibližně tři čtvrtiny se již uzdravily. Aktivních případů nákazy je 160 546, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Údaje z posledních dnů ale ministerstvo většinou ještě zpětně reviduje.

O víkendech a svátcích laboratoře provádí méně testů než v pracovní dny, takže je i méně prokázaných nákaz. V sobotu zpracovaly 20 894 PCR testů, tedy přibližně o 17 tisíc méně než v předchozí dny v týdnu. Proti sobotě v minulém týdnu však bylo testů zhruba o 7000 více.

Počty nových případů covidu-19 v posledních dnech ukazovaly pokles, teď se ale podle exministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) zhoršily. Sobotní čísla jsou opět poměrně vysoká včetně podílu pozitivity, řekl v neděli v pořadu Partie TV Prima. Prymula dodal, že opatření jsou už poměrně přísná, jeho návrh na omezení vycházení na 15 kilometrů od domova ale vláda nepřijala. Před Vánoci podle něj uškodilo otevření škol.

Podle něj současnou situaci způsobilo už rozvolnění opatření na začátku prosince včetně otevření škol před Vánocemi. "Mělo to podle mě nulový dopad z hlediska vzdělávání, ale velký z hlediska nakažení se. Přes Vánoce se to kultivovalo v rodinách," dodal.

Rizikový index protiepidemického systému PES zůstal v neděli na 87 bodech. Tři ze čtyř sledovaných kritérií se mírně zhoršily, naopak jeden ukazatel se mírně zlepšil. Dvanáctý den se tak skóre, podle kterého se v Česku řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, drží na pátém, nejvyšším stupni pohotovosti. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. Pátý stupeň znamená mimo jiné komunitní šíření nákazy.

V pondělí dorazí první vakcíny od Moderny

Premiér Andrej Babiš v sobotu v rozhovoru pro deník Právo řekl, že zatím bylo v Česku naočkováno vakcínou od firem Pfizer a BioNTech přibližně 40 tisíc lidí. Zároveň hledal důvody, proč zatím není zájem o očkování proti nemoci covid-19 valný. "Je kolem toho strašně moc dezinformací. Stát v minulosti nereagoval na všechny popírače očkování a málo propagoval i třeba očkování proti chřipce," uvedl premiér.

V pondělí dorazí do Česka podle Babiše prvních 20 tisíc dávek vakcíny od firmy Moderna. Od Pfizer a BioNTech přijde v týdnu dalších 68 250 dávek, řekl v ČT.

Prezident Miloš Zeman se nechá očkovat proti nemoci covid-19 zhruba za týden. Původně se chtěl nechat očkovat až začátkem února, aby nikoho nepředbíhal, ale okolí ho přesvědčilo, aby tak učinil dřív, řekl v neděli v rozhovoru pro server Blesk.cz. K očkování vyzval i svého předchůdce Václava Klause. "Nech se očkovat, Václave, nebo riskuješ ve svém věku, že tě covid dožene," řekl.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) doufá, že lyžařské vleky a střediska se po 22. lednu otevřou. Chaos na horách by se měl podle něj mírnit díky náhradám, na které budou mít skiareály nárok. Na kompenzace pro skiareály by měla vláda podle Havlíčka dát 800 milionů až miliardu korun. Náhrady se budou počítat podle typů vleků a lanovek, řekl. 

Odklad splátek úvěrů podnikatelům, kteří museli kvůli pandemii zavřít provozy, by podle ministra Havlíčka pomohl. Bude se o tom dále jednat, řekl. Je velká šance, že by Evropská komise mohla do konce ledna zvednout limit podpory podnikatelů kvůli covidu na dvojnásobnou sumu, řekl ministr Havlíček.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru