Otevíráte jeden z 31 nejčtenějších článků letošního roku k 31. narozeninám HN. Využijte výhodného předplatné se slevou 31 procent. 

Pokud budou Češi odmítat očkování proti covidu-19, zemřou desítky tisíc lidí. Ukazuje to exkluzivní výpočetní model HN. Z něj vyplývá, že i když se podaří dodržet vládní strategii očkování, vyžádá si pandemie v příštích letech více než 34 tisíc mrtvých. Pokud navíc lidé budou vakcínu odmítat, obětí bude až 60 tisíc. A k tomu přijde v druhé polovině roku další vlna covidu-19 a s ní i přísná vládní omezení.

O tom, že by vláda kvůli volbám opět tato nepopulární opatření i v případě další vlny odsouvala, přitom není podle sociologa a ředitele STEM Martina Buchtíka pochyb. "To se určitě stane znovu, ale nejspíše by to tak udělala každá vláda. Když se podíváme na Polsko, kde byly na přelomu června a července prezidentské volby, tak tam bylo zřejmé, že vláda mezi prvním a druhým kolem uvolnila téměř všechny restrikce a tvrdila, že je situace v pořádku, a to mimo jiné proto, aby k druhému kolu voleb dostala seniornější populaci. Ta byla totiž nakloněna vládnímu kandidátovi, současnému prezidentovi Andrzeji Dudovi. Z exit pollů se opravdu ukázalo, že tito lidé v prvním kole volit nepřišli a ve druhém ano," vysvětluje Buchtík. 

Odsouvání nepopulárních opatření, která zabraňují šíření koronaviru, může ale znovu, jako loni, vyústit v daleko větší problémy a ztráty na lidských životech, které byly během podzimní vlny koronaviru rekordní.

Česká vakcinační strategie ale s největší pravděpodobností doplatí kromě neochoty Čechů k očkování také na to, že je podle mnoha odborníků v praxi nerealizovatelná. Už nyní se očkuje daleko méně lidí, než mluvčí ministerstva uvádí. O proveditelnosti vládní strategie pochybují i praktičtí lékaři, kteří by se měli už od března do očkování zapojit tempem deset pacientů za den. "Takové množství lidí jsme připraveni očkovat… Obávám se spíš opačného problému, že bude těžké některé lidi do ordinací dostat. Aby se spíše nestávalo, že pozveme deset lidí a přijde pět a já ten zbytek vakcín vyleju," říká předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka s tím, že bude potřeba vypracovat i nějaký systém náhradníků, který ale nejspíše nebude odpovídat prioritizaci pacientů tak, jak si ho představuje vláda. 

Hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil navíc upozorňuje na další slabinu systému: "Svět není lineární, lidé nebudou chodit pravidelně, někdy nepřijdou a pak bude boom v létě před dovolenými, který může lékařům zabrat až půlku pracovní doby. A to pomíjím logistiku, kdy ty vakcíny musí být skladovány v extrémním chladu." 

"Budeme mít problém vůbec všechny vakcíny, které začnou pravidelně chodit v řádech statisíců kusů, včas aplikovat," obává se Jakub Dvořáček, ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Vláda se navíc ve své strategii velmi spoléhá na dodávky vakcín od firem Curevac a Johnson & Johnson, jejichž výroba a schvalování se ale opožďují. "My nevíme, kdy budou dostupné, a neví to nikdo. Tyto vakcíny nebyly zatím nikde registrované, pochopitelně ve chvíli, kdy nebudou dodávky provedeny v době, se kterou počítáme, tak se vakcinace prodlouží," brání se Blatný s tím, že Česko nyní alespoň navýšilo počet dohodnutých vakcín od firmy Pfizer. 

Předpoklady modelu

Pro simulaci reálné situace musí model počítat s jistými zjednodušeními. Model tak předpokládá, že vakcína bude fungovat po zbytek života, i když ve skutečnosti nevíme, kdy bude nutné přeočkování. Počítá také s tím, že očkovaní lidé virus nemohou ani přenášet – to je sice reálné, ale ověřené zatím ne. A i když vakcíny mají různou účinnost, pro zjednodušení se počítá s devadesátiprocentní. Realitě také přesně neodpovídá, že přístup k očkování je ve všech věkových skupinách stejný – ve skutečnosti starší Češi očkování odmítají méně. 

Jakýkoliv model, a tedy i ten náš, je ale stále jen zjednodušenou předpovědí možného vývoje za zadaných podmínek. Dá se očekávat, že až ti, kteří dnes váhají, uvidí, že vakcína je velmi bezpečná a i při velkém počtu naočkovaných jsou vedlejší účinky ojedinělé, tak se sami naočkovat nakonec nechají. Výzkum čínských vědců z ledna 2019 postavený také na teorii her ale ukazuje, že lidé mění na očkování názor velmi pomalu a zůstávají přecitlivělí na rizika vakcín, neadekvátně vzhledem k jejich přínosu pro společnost. K překonání tohoto jevu by podle autorky Sing-žu Čchenové mělo v souladu s teorií her být očkování propagováno jako akt altruismu – osobní příspěvek každého k poražení pandemie.

Ochota Čechů se nechat očkovat je přitom dnes mnohem menší než ve většině světa – podle studie otištěné v prestižním vědeckém časopise Nature se chce nechat naočkovat například 75 procent Američanů, 68 procent Němců nebo 56 procent Poláků. Naopak Slováci jsou očkování proti covidu nakloněni ještě méně, chce se nechat naočkovat jen 27 procent z nich

S přispěním Markéty Hronové.