Úterní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku byl nejvyšší od březnového začátku epidemie v zemi. Přibylo 17 278 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Podíl nově zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů stoupl z pondělních 37 procent zhruba na 41,5 procenta. V předchozím týdnu ale dosahoval i výrazně vyšších hodnot, v pátek přesahoval 52 procent. 

Vysoké počty nově pozitivních jsou podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) odrazem masivního setkávání o Vánocích. Řekl to na středečním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška lze očekávat až 19 000 nakažených denně. Změnu k lepšímu čeká Dušek nejdříve po 10. lednu, kdy se podle něho projeví opatření přijatá po Vánocích.

Lidé nakažení novým typem koronaviru podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové hlásí průměrně 0,72 rizikového kontaktu. Podle ní do dokazuje, že omezili kontakty a opatření fungují. Řekla to na středečním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Podle jiných odborníků kontaktů sice přes Vánoce ubylo, ale reálně jich je víc, zhruba čtyři až pět.

Od 1. března, kdy testy prokázaly nákazu koronavirem u prvních lidí v Česku, bylo v zemi zaznamenáno zhruba 777 tisíc případů covidu-19. Aktuálně nemocí trpí přes 126 tisíc lidí. V úterý mírně ubylo hospitalizovaných z pondělních 7103 zhruba na sedm tisíc. Asi tisícovka z nich je ve vážném stavu.

Od začátku epidemie zemřelo 12 436 lidí s covidem-19. V pondělí bylo zaznamenáno 124 úmrtí a v úterý 90, ale ministerstvo údaje o počtech zemřelých pravidelně zpětně navyšuje.

Rekordní čísla zaznamenala za úterý také Praha, kde přibylo 2034 prokázaných případů nemoci covid-19, nejvíc za jeden den od začátku epidemie. Dosud se v metropoli novým typem koronaviru prokazatelně nakazilo 88 409 lidí, z nichž 1139 zemřelo.

Více než 2000 nových případů za den zaznamenali hygienici v hlavním městě teprve podruhé od začátku loňského března, kdy se v Česku nový koronavirus objevil. Poprvé to bylo 29. prosince, kdy testy v Praze odhalily 2009 nově infikovaných.

Zdravotníků, kteří se aktuálně léčí s covidem-19, je zatím méně než ve druhé vlně epidemie. Nakažených je 6400, z nich 1306 lékařů a 2796 sester. 

Zájem o očkování proti koronaviru je u policie zhruba 60 procent, řekl policejní prezident Jan Švejdar. Očkováni budou zejména v druhé fázi, stejně jako například strážníci.

Vláda by podle rektorů měla v zájmu obnovení běžné výuky zařadit pedagogy VŠ do přednostní skupiny pro očkování proti covidu-19 jako ostatní učitele.

Česku se daří udržovat dvouměsíční zásoby ochranných pomůcek, řekl ministr vnitra a předseda krizového štábu Jan Hamáček. Vyzval k dodržování opatření, epidemická situace podle něj není dobrá. Do pátku má krizový štáb dostat statistiku vytíženosti krematorií. Chystá se převoz 50 těl z Moravskoslezského kraje do Hustopečí, uvedl.

Ve středu proběhlo jednání KDU-ČSL a ODS s ministrem školství Plagou. Obě strany nyní věří, že i v 5. stupni PES budou možné konzultace malých skupin žáků a studentů závěrečných ročníků ve školách.

Zmírnění opatření ministerstvo zdravotnictví vládě ve čtvrtek navrhovat nebude, nepodpoří ani otevření skiareálů. Umožnit chce návštěvy v nemocnicích. Ministr kultury Lubomír Zaorálek vyloučil výjimky v opatřeních v době, kdy Česko zůstává v nejvyšším stupni rizika šíření koronaviru. Nejen v kultuře, ale ani jinde, uvedl.

Podmínkou při cestování z Česka do Švýcarska bude opět od pátku 15. ledna desetidenní karanténa bez ohledu na test na koronavirus, uvedlo Ministerstvo zahraničních věcí.

PES je stále na nejvyšším stupni

Rizikový index protiepidemického systému PES ve středu klesl na 86 bodů. Už víc než týden tak odpovídá nejpřísnějšímu, pátému stupni pohotovosti označovanému jako kritický stav, při němž se nákaza šíří komunitně a kapacity nemocnic se blíží svému limitu. Opatření v zemi odpovídají pátému stupni od 27. prosince. Vláda před Vánocemi uvedla, že to tak zůstane minimálně do neděle 10. ledna. Kvůli nepříznivé epidemické situaci a zhoršující se situaci v nemocnicích budou s největší pravděpodobností platit i příští týden. Připustilo to i ministerstvo zdravotnictví na Twitteru.

Ministerstvo ve středu poprvé zveřejnilo protiepidemické skóre podle upravených parametrů, kdy do hodnoty nově započítává podíl hospitalizovaných s covidem, u nichž se nákaza prokázala až v nemocnici, a přestalo zohledňovat relativní pozitivitu testů. U reprodukčního čísla mírně změnilo jeho bodové ohodnocení.

V úterý byla hodnota PES vypočítaná ještě podle staré metodiky 89 bodů, den před tím 85 a první tři lednové dny 90 bodů ze sta, což bylo dosud nejvyšší číslo.

Další parametry pro výpočet protiepidemického skóre, tedy průměr nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní a čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory, zůstaly i v upraveném výpočtu. Ve dvou nejvážnějších stupních pohotovosti už ministerstvo nezveřejňuje hodnotu indexu pro jednotlivé okresy ani kraje.

Evropská agentura pro léčivé přípravky schválila vakcíny od Moderny

Evropská komise ve středu schválila podmínečnou registraci vakcíny firmy Moderna v zemích Evropské unie. Unijní exekutiva oznámila povolení již druhé očkovací látky proti covidu-19 v tiskové zprávě. Členské státy budou mít spolu s vakcínou firem Pfizer a BioNTech, kterou již začaly všechny země používat, k dispozici celkem 460 milionů dávek. EU má dalších jeden a půl miliardy dávek nasmlouváno u dalších čtyř výrobců, jejichž přípravky na schválení teprve čekají. První dodávky by mohly být v ČR 22. ledna.

Česko objednalo celkem 1,9 milionu dávek vakcíny Moderna. Původně měla země dostat v lednu 80 tisíc dávek, ale ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes pro zpravodajský server televize Nova uvedl, že Česko pravděpodobně dostane v lednu jen asi 20 tisíc dávek.

Vakcína Moderny funguje na stejném principu jako ty od Pfizeru či BioNTechu, může se ale skladovat v teplotě minus 20 stupňů celsia. "Vakcína Pfizer/BioNTech vyžaduje uchovávání v hlubokém zmrazení minus osmdesáti stupňů Celsia, zatímco Moderna deklaruje pouze minus dvacet. Základem obou vakcín je kousek mRNA nesoucí informaci o imunogenním výběžkovém proteinu S, zabalený v lipidické nanočástici," vysvětluje fungování vakcíny profesor Libor Grubhoffer pro HN.