Po vánočních svátcích se Česko opět vrátilo do pátého stupně PES. Rizikový index protiepidemického systému klesl v pondělí na 85 bodů ze sta, což stále odpovídá nejvyššímu pátému stupni pohotovosti, který mimo jiné znamená komunitní šíření nákazy. V nejvyšším stupni jsou dál všechny kraje. Aktuálně platná nařízení si můžete přečíst níže.

Vláda na pondělním, prvním zasedání po Novém roce posoudila, jak se o svátcích epidemie koronaviru vyvíjela. Ministři jednali o kompenzacích pro některé dosud opomenuté obory, například provozy skiareálů. Například všechny uzavřené provozovny budou mít podle ministra dopravy a průmyslu a obchodu Karla Havlíčka nárok na dotaci na každého pracovníka 400 korun za den uzavření. Vláda tak rozšířila dříve schválený program COVID gastro určený pro stravovací zařízení s alokací 2,5 miliardy korun. Na dotaci budou mít nárok podnikatelé, kterým byl omezen nebo zakázán prodej zboží či služeb alespoň v části období od 14. října loňského roku do 10. ledna. O programu na pomoc pro veletrhy a kongresy je připraven Havlíček diskutovat. Záležet bude podle něj na ochotě dalších resortů k jednání. Stát zatím vyplatil z programu Antivirus dosud 24,5 miliardy korun, a to 66 tisíc firmám na mzdu 910 800 lidí. Menším firmám odpustil odvody 13,3 miliardy korun. 

Program COVID nájemné budou nejspíše moci čerpat i lidé v nájmu u spřízněné osoby, bude tak rozšířený i pro podnikatele pronajímající louky a svahy. Týkat se tedy bude i právě skiareálů. Rozhodnutí o dalším fungování skiareálů padne pravděpodobně ve čtvrtek. Havlíček by preferoval otevření s rozestupy a rouškami.

V celé republice se už také začalo očkovat proti nemoci covid-19. Očkováno proti covidu-19 bylo v Česku asi 15 tisíc lidí, řekl v České televizi bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Ministerstvo data nezveřejnilo.

Do Česka před koncem roku 2020 přišly první dvě dodávky vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, které mohou vystačit až pro víc než 33 tisíc lidí. První zásilku si rozdělily nemocnice v Praze, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji, vakcíny z druhé dodávky se dostaly do všech ostatních krajů. Praha chce do od státu do 7. ledna dalších 7000 vakcín na očkování seniorů v domovech. Vytvoří mobilní očkovací týmy. U seniorů nad 80 let pomohou pediatři. Některé kraje chystají vlastní očkovací strategii, jiné vyčkávají na úterní jednání s ministrem zdravotnictví. Jihomoravský kraj ji připravovat nebude.

Přednost v očkování před běžnou populací mají podle vládní očkovací strategie, která má být představena v úterý, dostat zdravotníci v nemocnicích, hospitalizovaní senioři, lékaři nebo lidé v domovech pro seniory. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli v televizi Prima uvedl, že na očkování proti covidu-19 se mohou od 15. ledna registrovat lidé nad 80 let věku a od 1. února všichni další obyvatelé. Očkovací termín dostanou podle různých kritérií. Zopakoval, že Česko má objednáno 15,9 milionu dávek pro téměř devět milionů lidí. Strategie podle rady postižených nepamatuje na handicapované, kteří nemohou přijít na očkování. Žádá pro ně očkování v domácnostech.

Očkování proti covidu-19 u praktických lékařů lze podle pojišťovny VZP očekávat nejdříve v březnu. Do té doby se bude očkovat centrálně v nemocnicích. 

Prymula také uvedl, že další růst počtu nových případů covidu-19 bude pokračovat do 15. ledna, pak se očekává kulminace a pokles. Zátěž nemocnic by však mohla být teď vyšší než v poslední vlně v listopadu. Denně může být 20 tisíc nově pozitivních, řekl exministr v ČT.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.