V Česku se v neděli začalo s očkováním proti nemoci covid-19. Ve čtyřech pražských a dvou brněnských nemocnicích je dostupných celkem 9750 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech. První dávku dostal premiér Andrej Babiš (ANO) a válečná veteránka Emilie Řepíková. Další dávky jsou určené zdravotníkům a seniorům.

Babiš před začátkem očkování řekl, že vakcína objednaná Evropskou unií je nadějí k návratu do normálního života po nejhorším roku v moderní historii. Česko podle něj uplatnilo opci u firmy Pfizer, od které dostane další čtyři miliony dávek navíc, dohromady osm milionů. Celkově Česko dostane 15,9 milionu vakcín pro 8,95 milionu lidí, řekl Babiš. Premiér počítá s tím, že se bude očkovat po následujících devět měsíců.

Očkovací látku mají k dispozici pražské nemocnice v Motole, Všeobecná fakultní nemocnice, Ústřední vojenská nemocnice a Nemocnice na Bulovce. V Brně se pak jedná o Fakultní nemocnici Brno a Fakultní nemocnici u svaté Anny. Každá nemocnice zvládne naočkovat stovky lidí denně. Očkuje se ve dvou dávkách, obvykle do svalu v horní části paže, a to s odstupem minimálně 21 dní.

Postupně by mělo vzniknout třicet center pro očkování a zhruba od května mají očkovat i praktičtí lékaři. Vyplývá to podle serveru Seznam Zprávy z druhé verze očkovací strategie vlády. Stát ji 23. prosince rozeslal krajům a nemocnicím, potvrdil serveru koordinátor vakcinační strategie Zdeněk Blahuta. Širší veřejnost se bude moci nechat očkovat asi až od března.

Index rizika protiepidemického systému PES v Česku, podle něhož se mají řídit opatření proti nemoci covid-19, v neděli klesl z nejvyššího, pátého stupně na čtvrtý. Hodnota indexu se snížila ze sobotních 76 bodů na 71 bodů ze sta. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. Za poklesem indexu stojí snížení tzv. reprodukčního čísla z 1,05 na 0,94. Číslo udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Pokud je tedy reprodukční číslo pod hodnotou jedna, epidemie zpomaluje.

V zemi se přitom v neděli zpřísnila opatření na pátý stupeň. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) posun ze čtvrtého do pátého stupně navrhl kvůli vývoji epidemie covidu-19 v posledních dnech. Podle modelů by bez nových opatření přibývalo na přelomu roku asi 15 000 potvrzených případů nákazy koronavirem denně a v nemocnicích by bylo 7000 lidí, vysvětlil. Opatření by měla zajistit, že bude diagnostikovaných maximálně 11 000 až 12 000 denně a v nemocnici mezi 4000 a 5000 lidmi, dodal ministr. 

Blatný lidi mimo jiné vybídl, aby oslavili silvestr v rodinném kruhu. Přísnější opatření budou zatím platit do 10. ledna. Předtím se vláda sejde a rozhodne o případném dalším prodloužení.

Pátý stupeň PES znamená omezení shromažďování ze šesti osob na dvě a prodloužení zákazu nočního vycházení o dvě hodiny na dobu od 21:00 do 04:59. Ve stejnou dobu musí být také zavřená výdejní okénka restaurací. Úředníci by měli v pátém stupni pracovat hlavně z domova a vyřizovat jen nezbytnou agendu. Školy se po prázdninách otevřou jen pro žáky prvních a druhých tříd základních škol, otevřené budou i mateřské a speciální školy.

Ve čtvrtém i pátém stupni se počítá jen s nákupy základních potřeb a výdejem zboží objednaného přes internet. Provozovny služeb mají mít zavřeno kompletně. Nyní ve čtvrtém stupni platila předvánoční výjimka a otevřeny byly jak služby, tak obchody.

Blatný ve středu řekl, že velké supermarkety budou smět nabízet jen zboží, které je dostupné v otevřených malých obchodech, další nikoliv. "Velký řetězec nebude moci prodávat to, co nepatří k artiklům, které jsou vyjmenované a nezbytně potřebné," uvedl. Obchody, které mohou být v provozu, mohou fungovat i v neděli.

V případě bohoslužeb je v pátém stupni možné využít desetinu míst k sezení, ve čtvrtém je to pětina. Svateb a pohřbů se smí účastnit nejvýše 15 místo 20 osob. Od neděle se zastaví také provoz lyžařských vleků.

On-line reportáž

Vypnout obnovování
18:48
Vakcíny z další dodávky budou příští týden směřovat do krajů

Téměř 3000 dávek dostane Fakultní nemocnice Ostrava, protože v Moravskoslezském kraji je nejhorší situace ohledně hospitalizací i počtu lidí vyžadujících intenzivní péči, dodal.

14:21
Návštěvy v domovech pro seniory jsou stále možné, s respirátorem a negativním testem
11:02
Na Bulovce dnes plánují naočkovat 200 zdravotníků

Stejně jako ve třech dalších pražských a dvou brněnských nemocnicích dnes i v Nemocnici na Bulovce v 8 hodin ráno zahájili vakcinaci proti covidu-19. V první fázi se budou očkovat jen zdravotníci, dnes jich bude asi 200, sdělila mluvčí zařízení Simona Krautová. Na Bulovce mají k dispozici necelou tisícovku dávek. "Do půlky ledna bychom měli mít naočkovány ty zdravotníky, kteří se přihlásí," uvedla mluvčí.

10:14
Fakultní nemocnice Brno začala očkovat proti covidu. První dávku dostal Blatný

Fakultní nemocnice Brno dnes zahájila očkování proti nemoci covid-19. Prvním očkovaným byl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který byl před odchodem na ministerstvo v nemocnici náměstkem. Zařízení má asi 3000 vakcín. Dalších bezmála 2000 má Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která začala očkovat v ranních hodinách.

09:28
Babiš: Vládního zmocněnce pro očkování ČR mít nebude

Česko nebude mít vládního zmocněnce pro očkování proti covidu-19, řekl po dnešním zahájení očkování v Praze novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Týden staré oznámení, že zmocněncem bude sám, bylo podle premiéra nadsázkou. Babiš však bude celou vakcinační akci řídit spolu s ministerstvem zdravotnictví a dohlížet na ni. Hlásí se k odpovědnosti za to, jak očkování bude postupovat.

09:00
Naočkovaný chirurg Pafko: Nerozumím lidem, kteří se vakcinace bojí

V pražské Fakultní nemocnici v Motole byl prvním očkovaným proti koronaviru známý chirurg Pavel Pafko. Ten podle svých slov nerozumí té části populace, která váhá s očkováním, řekl před samotným vpichem jehly. V nemocnici bylo připraveno 1975 dávek vakcíny, denně se zvládne v tomto ústavu naočkovat kolem 500 lidí, řekl novinářům ředitel nemocnice Miroslav Ludvík (ČSSD).

08:08
V ČR se začalo očkovat proti covidu, první dávku dostal Babiš
07:51
Index rizika epidemie covidu klesl z nejvyššího stupně na čtvrtý

Index rizika protiepidemického systému PES v Česku, podle něhož se mají řídit opatření proti nemoci covid-19, dnes klesl z nejvyššího, pátého stupně na čtvrtý. Hodnota indexu se snížila ze sobotních 76 bodů na 71 bodů ze sta. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

07:31
Opatření proti covidu se opět zpřísňují

Ode dneška se musí uzavřít většina obchodů a všechny provozovny služeb. Začíná totiž platit nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti protiepidemického systému PES. Při předchozím stupni platilo z opatření několik výjimek, ale nyní se bude vláda podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) snažit počet výjimek minimalizovat.

Prodávat tak bude nyní možné v obchodech pouze základní potřeby. Ani v supermarketech si nebudou moci lidé koupit to, co neseženou v malých obchodech potravin - třeba elektroniku, hračky nebo oblečení. Povolen je třeba prodej benzinu, léků či brýlí a otevřeny budou moci být i zverimexy, prodejny novin a tabáku, prádelny, autoservisy, železářství, květinářství nebo galanterie. Původní tabulka opatření ministerstva zdravotnictví uvádí pro pátý stupeň také zákaz prodeje v neděli a ve státní svátek. Nyní ale budou muset mít obchody zavřeno jen ve státní svátky.

07:18
V Česku se dnes začne s očkováním proti nemoci covid-19

Ve čtyřech pražských a dvou brněnských nemocnicích je dostupných celkem 9750 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech. První dávky jsou určené zdravotníkům a seniorům. Mezi prvními mají dostat vakcínu i premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).