Kvůli silnému větru se v sobotu ráno ocitlo skoro 30 tisíc domácností bez elektřiny, nejvíc poruch způsobily pády stromů na dráty vedení ve východních Čechách. Odpoledne se většinu poruch podařilo distribučním firmám odstranit a počet míst bez dodávek proudu klesl na řádově stovky. Výstraha meteorologů před silným větrem platí na většině území republiky až do pondělního rána.

Dopoledne evidovala společnost ČEZ Distribuce více než 27 tisíc domácností bez elektřiny, z toho nejvíc, přes 20 tisíc v Pardubickém kraji. ČTK to řekla mluvčí ČEZ Distribuce Soňa Holingerová. Bez proudu bylo dalších 1200 domácností na Vysočině a na jižní Moravě asi čtyři sta míst, jimž poskytuje elektřinu společnost E.ON. Vítr poškodil vedení a izolátory. Dodávky elektřiny v obou krajích obnovila firma odpoledne, sdělil mluvčí E.ON Roman Šperňák.

ČEZ tou dobou evidovala už jen stovky míst bez elektřiny a předpokládá, že do večera ji budou mít až na výjimky všichni. Distributoři se ale vzhledem k předpovědi počasí chystají na to, že další poruchy na vedení a problémy v dodávkách mohou nastat v noci a v neděli ráno, až vítr zesílí.

Nejčastější příčinnou poruch byl silný vítr lámající stromy a větve, které padaly do vedení. "Dochází k přetrhání vodičů, ulomení izolátorů, poškození podpěrných sloupů vedení. V terénu máme pracovníky poruchových čet, pracují na obnovení dodávky elektřiny zákazníkům," uvedla dopoledne Holingerová. Zákazníci mohou poruchy hlásit na bezplatnou linku 800 850 860 nebo mohou využít portál www.bezstavy.cz.

Na Vysočině evidovala E.ON ráno zhruba 1200 domácností bez elektřiny na Vysočině, z toho asi 800 na Pelhřimovsku a 300 na Jihlavsku. Dalších asi 400 míst nemohlo využívat elektřinu na jižní Moravě. Odpoledne se podařilo všechny dodávky obnovit.

Aktuální výstraha meteorologů na silný vítr platí na většině území republiky až do pondělního rána.

Související
Související