Lyžařské areály v Česku neotevřou v pátek 18. prosince, jak chtěl původně navrhnout ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Dřívější otevření areálů mělo podle něj pomoct tomu, aby si návštěvníci i provozovatelé do Vánoc zvykli na pravidla, která budou v areálech nařízena. O konkrétních nařízeních měla rozhodnout vláda v pondělí ale neudělala to. 

Současná epidemická situace zatím neumožňuje toto rozhodnutí přijmout, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády  Blatný. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dodal, že zatím nebude zveřejněn ani manuál pro provoz zimních středisek. Pravidla pro provoz zimních středisek jsou podle Havlíčka připravena, konzultují se s provozovateli areálů. Zveřejněn bude ale až bude jasné, od kdy budou moci lyžařská střediska fungovat. Podmínky budou podle něj představeny s předstihem.

 

Evropské státy nepřistupují k lyžařské sezoně jednotně. Některé země včetně Francie, Německa či Itálie v posledních týdnech žádaly, aby se evropská lyžařská střediska přes Vánoce a Nový rok uzavřela, a zabránilo se tak šíření koronaviru. Vánoční a novoroční svátky se řadí ke klíčovým obdobím z hlediska návštěvnosti lyžařských areálů a jsou také důležité pro podnikatele v souvisejících službách, jako jsou například hotely. Ke jmenovaným zemím se ale odmítlo přidat Rakousko a zimní sezona začala zatím bez omezení například už na Slovensku. 

Slovensko 

"Momentálně neexistují žádná omezení nebo nařízení, která by omezovala provoz lyžařských středisek," uvedl slovenský ministr dopravy Andrej Doležal. Dodal, že příslušné nařízení může vydat úřad hlavního hygienika a že minimálně do pondělí příštího týdne mohou lyžařská střediska zůstat v provozu. 

Ubytovací zařízení na Slovensku mohou poskytovat služby klientům, restaurace ale nesmějí obsluhovat hosty ve svých vnitřních prostorech.

Češi, kteří před pandemii nemoci covid-19 často jezdili na dovolenou na Slovensko, by v případě zájmu o lyžování v zemi pod Tatrami museli až na výjimky mít u sebe negativní výsledek testu na koronavirus. V opačném případě musejí po příjezdu na Slovensko nastoupit do karantény.

Z větších slovenských lyžařských center v pátek zahájil sezonu Park snow Donovaly, jehož provozovatele ovládá předseda slovenského parlamentu Boris Kollár. O nadcházejícím víkendu v omezeném režimu spustí lanovky také největší slovenský skiareál Jasná v Nízkých Tatrách, středisko v praxi hodlá otestovat opatření s cílem zabránit shromažďování lyžařů.

Rakousko

Rakousko začne přísná opatření uvolňovat od tohoto pondělí a na Štědrý den se otevřou i lyžařské areály. To vše ale prakticky jen pro místní. Zahraniční lyžařskou turistiku výrazně omezí povinná desetidenní karanténa pro lidi přijíždějící z rizikových oblastí. Těmi jsou nyní všechny sousední země včetně Česka. Zavřené navíc zůstanou až do 7. ledna hotely a restaurace.

Podobně jako Rakousko hodlá zatím k lyžařské sezoně přistupovat také Švýcarsko, které chce navzdory požadavkům některých evropských zemí rovněž nechat střediska zimních sportů otevřená.

Polsko

V Polsku v nadcházející zimní sezoně budou moci při dodržování přísných hygienických předpisů fungovat lyžařské vleky a lanovky. Lyžaři ale musejí počítat s tím, že až do půlky ledna se na horách nebudou moci ubytovat, penziony a hotely budou muset mít kvůli protikoronavirovým opatřením nadále zavřeno, konkrétně až do 17. ledna. Polská vláda to dělá záměrně, aby co nejvíce omezila cesty lidí během vánočních svátků a kolem Nového roku. Zimní prázdniny budou mít příští rok všichni školáci z celého Polska v jednotném termínu, a to od 4. do 17. ledna.

Zatím není jasné, jestli se pro zákazníky u sjezdovek otevřou půjčovny lyží a dalšího vybavení, nebo jak to bude s provozem bufetů a hospůdek. Na sedačce lanovky nebo v její kabině budou smět jet lidé, kteří spolu bydlí nebo kteří společně do střediska přijeli.

Itálie

Lyžařská sezóna bude zahájena nejdříve 7. ledna. Střediska na severu země zůstávají uzavřena, v provozu nejsou ani další služby jako hotely nebo restaurace. Od 21. prosince navíc i v Itálii dojde ke zpřísnění cestování. Chystá se povinná dvoutýdenní karanténa bez ohledu na výsledek testu.

Německo

Do konce prosince zůstávají zavřená střediska také v německých Alpách. Vleky v Bavorsku stojí nejméně do 10. ledna. K dispozici budou alespoň upravované běžecké tratě. Do Bavorska ale aktuálně není možné cestovat kvůli sportu nebo rekreaci. Výjimky jsou striktně omezeny na pendlery, mezinárodní dopravu nebo návštěvy nejbližší rodiny.

Francie

Zprovoznění lyžařských areálů se očekává až během ledna, právě alpské regiony se totiž potýkají s velkou vlnou epidemie. Vláda o konkrétních podmínkách rozhodne pravděpodobně v pátek, otevřeny mají být alespoň běžecké tratě. Po cestujících z EU nyní Francie nepožaduje testy, pouze je silně doporučuje. Platí však povinnost před každou cestou vyplnit speciální atestaci.

Švýcarsko

Jediná alpská země, kde vlekaři zahájili sezonu bez zdržení. Pro české občany však aktuálně platí povinná desetidenní karanténa. Změna je zatím ohlášena od 14. prosince, kdy by Česko mohlo vypadnout ze švýcarského seznamu rizikových zemí.