Nezaměstnanost v Česku po říjnovém poklesu na 3,7 procenta v listopadu stoupla na 3,8 procenta. Bez práce bylo přes 274 500 lidí, což je nejvyšší listopadové číslo od roku 2016. Oznámil to v pátek Úřad práce ČR. Kromě počtu nezaměstnaných vzrostlo v listopadu i množství volných míst, oproti říjnu zhruba o 7000 na téměř 318 tisíc. Zájem je podle úřadu hlavně o technické a dělnické profese a dlouhodobě také o kvalifikované řemeslníky.

Nezaměstnanost začala letos výrazně růst po začátku pandemie covidu-19, jejíž první případy se v Česku objevily 1. března. V prvních třech měsících roku se ještě pohybovala kolem tří procent. V dubnu nezaměstnanost vystoupala na 3,4 procenta a od července do září se držela na 3,8 procentech.

"Pokud jde o turistickou sezonu, ve většině regionů byla přerušena v návaznosti na přijatá bezpečnostní opatření. S rozjezdem té zimní zaměstnavatelé čekají na vývoj celkové situace a s tím související případné rozvolňování," komentoval dosavadní vývoj nezaměstnanosti generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon. "V následujících měsících nezaměstnanost v souvislosti s útlumem sezonních prací, především v zemědělství a lesnictví, pravděpodobně vzroste. Celkový vývoj bude záviset také na situaci kolem koronaviru," doplnil.

Část údajů o nezaměstnanosti uvedla v pátek na Twitteru i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) půl hodiny před oficiálním zveřejněním statistik Úřadem práce ČR. "Práce je hlavně v průmyslu, nezaměstnanost se snížila v regionech s průmyslovými zónami," oznámila ministryně.

Nejnižší nezaměstnanost vykázaly ke konci listopadu okresy Rychnov nad Kněžnou s 1,8 procenta a Pelhřimov s 1,9 procenta. Nejvyšší nezaměstnanost má dlouhodobě Karvinsko, kde v listopadu činila 7,9 procenta.

Na Karvinsku také připadá nejvíce nezaměstnaných na každé nabízené pracovní místo. Na jedno volné místo bylo ke konci listopadu v okrese Karviná v průměru 7,8 uchazeče. Nejmenší konkurence na pracovním trhu je naopak v okresech Praha-východ, Mladá Boleslav a Plzeň-jih, a to shodně 0,2 uchazeče na každé volné místo. Celorepublikový průměr činí 0,9 uchazeče na místo.

Z krajů měl v Česku nejnižší nezaměstnanost v listopadu Pardubický kraj s 2,6 procenta. Nejvyšší nezaměstnanost měl naopak stejně jako předchozí měsíc Moravskoslezský kraj, a to 5,3 procenta. Nad pěti procenty byla nezaměstnanost také v Ústeckém a Karlovarském kraji. Právě těchto několik regionů s vysokým podílem nezaměstnaných značně zvedá celorepublikový průměr. Devět ze 14 regionů má nezaměstnanost pod republikovým průměrem 3,8 procenta.

Podle analytiků listopadová nezaměstnanost stoupla pouze mírně díky programům na podporu nezaměstnanosti a nabíráním pracovníků v odvětvích internetového obchodování. V dalších měsících čekají nárůst nezaměstnanosti, který podle nich nebude dramatický.

"Trh práce nadále stabilizují vládní programy na podporu nezaměstnanosti, které byly s příchodem druhé vlny pandemie prodlouženy a rozšířeny," uvedl analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht. Podle něj také napomáhá oživení aktivity české ekonomiky ve třetím čtvrtletí, které nastalo po rozvolnění jarních karanténních opatření. Dodal, že i v dalších měsících by tak měla situace na trhu práce zůstat klidná.

"Nenaplňují se obavy těch, kteří zjara tvrdili, že vládní pomoc ekonomice je nedostatečná a že se proto už na podzim může dostavit ekonomická katastrofa," upozornil analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Trh práce v ČR ale podle něj není v přirozeném stavu a vládní podpůrné programy typu Antivirus vytvářejí umělou zaměstnanost a konzervují pracovní místa, o něž už možná nebude nikdy přirozený tržní zájem. "Proto je třeba vnímat současnou nízkou míru nezaměstnanosti jako určitý klam," poznamenal.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka jde o ještě dobrý výsledek na to, že ekonomika procházela druhým částečným lockdownem. Je podle něj vidět, že sice některá odvětví propouštějí, avšak jiná zase nabírají. "Jde o boom e-commerce a na ní navázaných služeb, IT počínaje a kurýrními službami konče, hledají zaměstnance, zvlášť v období před Vánocemi, kdy nestíhají," uvedl.

Podle Dufka se bude na trhu práce lámat chleba na přelomu roku, kdy se bude propouštět v odvětvích a oborech, které kromě dvojitého lockdownu trápí i slabá poptávka. Přesto by podle Dufkova odhadu nezaměstnanost mohla zůstat pod pěti procenty. "Zvlášť, když některá odvětví trpí nedostatkem pracovníků, i když stále jde primárně o průmysl a stavebnictví," poznamenal.