Policisté vyslechli pět zaměstnanců společnosti Energoaqua v souvislosti se středečním únikem neznámé látky do řeky Bečvy. Firma zajišťuje čištění odpadních vod z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. Podle informací deníku Právo spáchal vedoucí provozu čistírny sebevraždu.
To, že policisté odvezli pětici zaměstnanců společnosti Energoaqua na služebnu k podání vysvětlení, potvrdila Právu policejní mluvčí Lenka Javorková. To, zda je někdo ze zaměstnanců podezřelý, ani další informace k případu policisté zveřejňovat nechtějí. "Vše je ve fázi prověřování a k dílčím výsledkům šetření se v tuto chvíli nebudeme vyjadřovat," uvedl na dotaz ČTK krajský policejní mluvčí Petr Jaroš.
Vedoucí čističky odpadních vod v areálu rožnovské Tesly byl v úterý večer nalezen mrtvý, informovalo ve čtvrtek Právo. Podle deníku spáchal sebevraždu.
Do řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí - Juřince ve středu unikla neznámá látka, od září v oblasti nejméně počtvrté.
Podle informací na webu města Valašské Meziříčí se látka do řeky dostala z výpusti pod mostem na pravém břehu řeky, která vede z areálu bývalé Tesly.
Podle jednatele severomoravského územního svazu rybářů Rostislava Trybučka se u výpusti našly čtyři leklé ryby. Podle stupně rozkladu už byly podle něj mrtvé odhadem tři až čtyři dny.
Vyloučit Dezu z podezřelých z otravy Bečvy nelze, říká bývalá inspektorka. Zásah podle ní neprobíhal tak, jak měl
Policie i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) označili už dříve kanál vedoucí z továrního areálu v Rožnově pod Radhoštěm za možný zdroj nejzávažnější, zářijové havárie, kdy do řeky unikly kyanidy. Kyanid vypustil do Bečvy neznámý pachatel 20. září, případ vyšetřují vsetínští kriminalisté.
Minulé úterý se u kanálu z Rožnova objevila pěna. Rozbory prokázaly zvýšené množství dusitanového dusíku. Na stejném místě se hladina řeky zpěnila koncem října. Rozbory prokázaly zvýšený výskyt niklu, který není podle České inspekce životního prostředí pro člověka významně toxický.
Podle Brabce kontroluje Česká inspekce životního prostředí kvůli předchozím únikům cizorodých látek do Bečvy 15 firem včetně valašskomeziříčské chemičky Deza.
Sněmovna žádá důkladné šetření, STAN vyzývá Brabce k rezignaci
Sněmovna žádá vládu, aby zajistila důkladné vyšetření dvojího úniku chemikálií z letošního září a října do řeky Bečvy. Vláda by také podle sněmovny měla dohlédnout na uložení exemplárních pokut viníkům včetně povinnosti nahradit vzniklé škody. Sněmovna se tak usnesla ve čtvrtek na závěr debaty o úniku chemikálií do Bečvy. S návrhem usnesení přišli poslanci Dana Balcarová (Piráti), Ondřej Benešík (KDU-ČSL) a Stanislav Blaha (ODS). Sněmovna už o Bečvě debatovala 13. listopadu, k závěru ale tehdy nedospěla.
Sněmovna v přijatém usnesení dále konstatuje, že ekologická katastrofa z 20. září, kdy uniklo nezjištěné množství kyanidů, dosud nebyla uspokojivě vysvětlena. "Nikdo tu věc nezametá pod koberec. Nikdo nečiní na policii a státní zastupitelství nátlak," řekl poslancům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Znalecký posudek by podle něj měl být hotov do 20. prosince. Podobně se vyjádřil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). "Absolutně neexistuje, že by někdo, kdokoli, někam něco zakopával," řekl.
Někteří opoziční poslanci ale nešetřili kritikou. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová poukazovala na to, že se v kauze objevilo mnoho nepravd, a to i v souvislosti s provozem valašskomeziříčské chemičky Deza. Deza patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Pekarová Adamová řekla, že Brabec lhal, když mluvil o policejním informačním embargu na zářijový případ otravy. "Čekala bych, se k této věci vyjádříte," uvedla. Podle Jana Farského (STAN) úřady po úniku chemikálie neprováděly svou práci a policie nereagovala, protože "mocní státu" vzkázali, že Deza na vině není. "A to je ten průšvih," řekl. Brabec podle Farského ovlivnil vyšetřování případu. "Vaše důvěryhodnost je prostě na nule," uvedl.
Vláda by měla také podle přijatého usnesení předložit konkrétní návrh opatření, která zamezí podobným únikům chemikálií na všech vodních tocích. Brabec má do dvou měsíců předstoupit před poslance a informovat je o vyšetřování. Ministr poslancům řekl, že jeho úřad kromě jiného připraví novelu vodního zákona, která zvýší pokuty až na 50 milionů korun. Na Bečvě by podle něj měl být také spuštěn pilotní projekt stálého monitoringu kvality vody.
Hnutí STAN v úterý vyzvalo Brabce kvůli úniku jedů do Bečvy k rezignaci. Chemička Deza po otravě řeky popřela, že znečištění bylo od ní. Mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Nastoupilová poté ČTK řekla, že brněnští inspektoři ČIŽP na základě místního šetření vyloučili jako možného původce havárie společnost Deza.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist