Národní koordinátor testování na covid-19 a vedoucí laboratorní skupiny při ministerstvu zdravotnictví Marián Hajdúch rezignoval na funkci. V rozhovoru pro server Deníku N to odůvodnil mimo jiné tím, že nechce poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, se kterými nesouhlasí. Vedle toho se chce věnovat výzkumu. Odchod experta mrzí premiéra Andreje Babiše (ANO). Premiér řekl, že s ním bude dál spolupracovat ve vládní Radě pro vědu, výzkum a inovace. Odmítl se vyjádřit k Hajdúchově názoru, že se málo testuje. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že Hajdúchovu rezignaci respektuje.

Hajdúch o záměru skončit k 31. prosinci informoval ministra Blatného (za ANO) minulý týden. Své rozhodnutí vysvětlil rozladěností z toho, jak ministerstvo přistupuje k odborným názorům. Podle Hajdúcha se ministerstvo názory odborníků často neřídilo. Ministr v úterý uvedl, že rezignaci Hajdúcha respektuje. "Rád s ním i nadále budu spolupracovat, ať už v rámci expertní skupiny nebo formou oponentury navrhovaných opatření. Tříbit názory je důležité," uvedl Blatný na Twitteru ministerstva zdravotnictví.

Babiš uvedl, že už v minulosti mezi odborníky byly různé názory na testování. "Mne to samozřejmě mrzí, jsem rád, že pan Hajdúch je novým členem Rady pro vědu, výzkum a inovace a taky s ním spolupracuji na onkologickém projektu. Takže já s ním budu spolupracovat dál," uvedl a dodal, že jde o Hajdúchovo rozhodnutí. Vyjádřit se k dotazu, zda by testování na covid mělo být dostupnější, Babiš odmítl s vysvětlením, že není odborník.

"Od dubna letošního roku jsme připravili několik strategických dokumentů a doporučení, ale jen část z nich byla realizována," řekl serveru Hajdúch a doplnil, že velká část strategie nebyla plně uvedena do praxe. Současně vyjádřil nespokojenost s tím, že se o plánovaných záměrech často dozvěděl z médií. "A pak se zpětně těžko hledá cesta, jak je odborně zdůvodnit," řekl Hajdúch.

Ministerstvo zdravotnictví Deníku N sdělilo, že "obecně při formulaci svých rozhodnutí vychází vždy z podkladů připravených odbornými skupinami, a to nejen při řešení epidemie nového typu koronaviru".

Hajdúch, který je současně ředitelem Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci, vede laboratorní skupinu ministerstva od jara a je jedním z autorů Národní strategie testování nemoci covid-19, na jejímž základě byla vytvořena síť laboratoří v zemi. Podle Hajdúchova názoru má na současnou epidemiologickou situaci v zemi vliv to, že se málo testuje. "Nepřesně se uvádí, že to hodně stojí, přitom testování nás od začátku epidemie stálo zhruba tolik, kolik ekonomové odhadují na jeden den lockdownu," dodal.

externí video: Kolaps nemocnic se blíží, jsme na hraně, pořád to není vrchol epidemie, říká Hajdúch

Kolaps nemocnic se blíží, jsme na hraně, pořád to není vrchol epidemie, říká Hajdúch

Kolaps nemocnic se blíží, jsme na hraně, pořád to není vrchol epidemie, říká Hajdúch