I přes nejisté ekonomické vyhlídky spojené s pandemií koronaviru nakupují Češi nemovitosti a berou si hypotéky jako nikdy předtím. Poptávka po úvěrech na bydlení je letos největší v historii a ceny domů a bytů jsou na nových rekordech.

Česká národní banka (ČNB) minulý týden přišla s varováním, že ceny jsou nadhodnocené v průměru o sedmnáct procent. A některé banky dokonce podle ní poskytují i rizikové úvěry, které klienti možná nebudou schopni splácet.

Podle dat ČNB bylo meziroční tempo růstu cen rezidenčních nemovitostí v polovině roku kolem sedmi procent a Česko se tak zařadilo do první třetiny Evropských zemí s nejrychlejším cenovým růstem. Jan Frait, ředitel sekce finanční stability, předpokládá, že se růst příští rok výrazně zvolní. A varuje, že by mohlo dojít i k propadu cen, pokud by nakonec byla ekonomika zasažena krizí více, než se dnes předpokládá.

"Říkáme: Pozor! Je tu určité riziko, že ceny v budoucnosti půjdou dolů, pokud se v ekonomice něco stane. Když vám dnes někdo říká, že ceny vždycky jen porostou, nemusí to být pravda. Jsou i období, kdy klesají. A když se něco v ekonomice zvrtne, ten pokles může být i výraznější," říká ekonom Frait v rozhovoru pro HN.

Ekonomové se občas přou, zda je nákup bytu spotřeba nebo investice. Jak to vidíte vy?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.