Premiér Andrej Babiš svým snížením daní z příjmů pomůže hlavně dobře placeným zaměstnancům. Těm nízkopříjmovým, kteří by to v době současné krize potřebovali asi nejvíc, přidá ke mzdě jen pár stokorun, vypočítává sociolog, zakladatel společnosti PAQ Research a autor známé knihy o české společnosti Slepé skvrny Daniel Prokop.

V noci na pátek schválili poslanci ANO, ODS, komunistů a SPD poslanecký návrh premiéra Andreje Babiše, který od příštího roku zavádí sazbu daně 15 procent z hrubé místo současné superhrubé mzdy. (Podrobnosti k návrhu najdete zde a zde rozebírá změny ve svém komentáři také komentátor HN Luděk Vainert).

Podle Prokopa je to ale nyní méně výhodné řešení. Sám navrhl spolu se Štěpánem Jurajdou z think-tanku IDEA svoji verzi daňové reformy, která spočívala v tom, že by si lidé s nižšími příjmy mohli nechat vyplácet zbytek nečerpané slevy na dani formou speciálního bonusu. Návrh předložili vládě, ale ta nereagovala. "Možná vládní úředníci a mnozí politici vnímají ty nízkopříjmové skupiny v takových jednoduchých šablonách a nechápou, jak se vlastně žije lidem, kteří mají měsíčně méně než 25 tisíc korun," říká v rozhovoru pro HN Prokop.

Jak a komu tedy pomůže současné snížení daně z příjmů?

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se