Premiér Andrej Babiš svým snížením daní z příjmů pomůže hlavně dobře placeným zaměstnancům. Těm nízkopříjmovým, kteří by to v době současné krize potřebovali asi nejvíc, přidá ke mzdě jen pár stokorun, vypočítává sociolog, zakladatel společnosti PAQ Research a autor známé knihy o české společnosti Slepé skvrny Daniel Prokop.

V noci na pátek schválili poslanci ANO, ODS, komunistů a SPD poslanecký návrh premiéra Andreje Babiše, který od příštího roku zavádí sazbu daně 15 procent z hrubé místo současné superhrubé mzdy. (Podrobnosti k návrhu najdete zde a zde rozebírá změny ve svém komentáři také komentátor HN Luděk Vainert).

Podle Prokopa je to ale nyní méně výhodné řešení. Sám navrhl spolu se Štěpánem Jurajdou z think-tanku IDEA svoji verzi daňové reformy, která spočívala v tom, že by si lidé s nižšími příjmy mohli nechat vyplácet zbytek nečerpané slevy na dani formou speciálního bonusu. Návrh předložili vládě, ale ta nereagovala. "Možná vládní úředníci a mnozí politici vnímají ty nízkopříjmové skupiny v takových jednoduchých šablonách a nechápou, jak se vlastně žije lidem, kteří mají měsíčně méně než 25 tisíc korun," říká v rozhovoru pro HN Prokop.

Jak a komu tedy pomůže současné snížení daně z příjmů?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.