Odvolací soud zrušil osvobozující rozsudek v případu údajné korupce, ve které byl jedním z obžalovaných hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), uvedla ve čtvrtek Česká televize (ČT). Soud tak vyhověl odvolání žalobce. Rozhodnutí odvolacího soudu nebylo pro Půtu překvapením, právníci ho na to připravovali. Jednání bylo neveřejné, zdůvodnění tak zatím právníci nemají k dispozici, řekl ve čtvrtek v reakci na rozhodnutí soudu Půta.
Půta spolu s dalšími 11 lidmi a čtyřmi firmami čelil obžalobě v korupční kauze spojené s dvěma projekty firmy Geotermální energie pro občany (GEPO) za téměř 100 milionů korun. Obecně prospěšná společnost na ně chtěla čerpat evropské dotace, vyplaceno nebylo nic.
Všechny obžalované v korupční kauze koncem letošního května nepravomocně osvobodil liberecký krajský soud. Státní zástupce se proti verdiktu na místě odvolal a vrchní soud mu vyhověl. Podle předsedy senátu Petra Neumanna státnímu zástupci chyběly důkazy. "Nepředložilo se nic, o co by se to dalo opřít. Myslím, že se to nemělo žalovat," řekl po vynesení rozsudku novinářům. Soud pro nezákonnost neuznal klíčové odposlechy.
"Radost mi to samozřejmě nedělá, ale nic to nemění na tom, že se cítím v celé kauze být nevinen. Výbor regionální rady jsem neovlivňoval, ani jsem ho ovlivňovat nemohl, žádný úplatek mi nikdo nenabízel, ani jsem o něj nežádal. Shodou okolností to bylo včera (ve středu) přesně šest let od mého obvinění, chci věřit, že ta kauza nebude trvat dalších šest let," doplnil Půta.
Státní zástupce Radim Kadlček rozhodnutí odvolacího soudu očekával. "Domnívám se, že rozhodnutí nalézacího soudu o údajné nepoužitelnosti odposlechů bylo učiněno v rozporu s judikaturou Nejvyššího soudu a k průběhu hlavního líčení jako takového jsme uplatnili řadu námitek. Rozhodnutí nám však dosud nebylo doručeno, proto se k němu nemohu vyjádřit konkrétněji," řekl Kadlček, který má případ na starost.
Půta se domnívá, že vzhledem k nedávným rozhodnutím soudů v jiných kauzách půjde právě o zařazení odposlechů. "Nebojím se jich," dodal hejtman. Kdy by mohl soud v Liberci znovu začít kauzu projednávat, ve čtvrtek odhadnout nedokázal. Soudce Petr Neumann totiž odešel na jaře do důchodu, a rozsáhlou kauzu tak musí převzít a nastudovat nový soudce.
Mezi hlavní strůjce v kauze patřil podle obžaloby Jiří Zeronik, zakladatel GEPO, který stál u zrodu obou projektů. V GEPO skončil v roce 2012 poté, co byl pravomocně odsouzen za pokus o uplácení v jiném případu. Zeronika nahradil ve funkci Petr Jirkův, který byl zároveň administrátorem zakázky, kterou obžaloba považuje za zmanipulovanou. Podle státního zástupce byl Jirkův jedním ze strůjců této kauzy. Jirkův vinu odmítal.
GEPO chtěla peníze čerpat přes ROP Severovýchod. V případu byli kromě Půty obžalováni dva bývalí pracovníci liberecké pobočky ROP Severovýchod, žadatelé o dotaci i pracovníci stavebních firem. Obžaloba je vinila z šesti trestných činů, za něž jim státní zástupce navrhoval 6,5 roku vězení. Právní kvalifikace se u obžalovaných lišila. Stíháni byli pro trestné činy poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplácení, přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a legalizace výnosů z trestné činnosti.
Stěžejní část případu se týká rekonstrukce kostela svaté Máří Magdalény za 65 milionů korun. Přes ROP Severovýchod měl projekt příslib dotace zhruba 55 milionů. Podle obžaloby mělo být výběrové řízení zmanipulované ve prospěch obžalované firmy Metrostav a zakázka předražená o 17 až 24 milionů. To ale liberecký soud v květnu odmítl přijmout s odůvodněním, že znalecký posudek ve spise je nepoužitelný a náklady na stavbu odpovídaly nabídkovým cenám z veřejné zakázky. Soudce ani neviděl možnost, jak by bylo možné ze zakázky za 65 milionů vygenerovat více než čtvrtinu na úplatky. Ty byly podle spisu částečně určené na úplatky pro hejtmana a dva pracovníky ROP k zajištění a vyplacení dotace na opravu kostela. I to soud odmítl s tím, že nebyli schopni vyplacení dotace ovlivnit, a tudíž by bylo zbytečné je uplácet.
Soud se zabýval i podezřením z korupce u projektu oddychové zóny Perštýn v Liberci za více než 30 milionů. Tento projekt realizován nebyl.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist