Začátkem prosince oslaví výzkumný reaktor Vrabec ČVUT v Praze 30 let od svého kritického stavu. Pro laika to zní strašně, něco jako stav před výbuchem. "Ve skutečnosti je to ale přesně to, čeho chceme u každého jaderného reaktoru dosáhnout," vysvětluje Jan Rataj, vedoucí katedry jaderných reaktorů ČVUT v Praze. Už za tři roky by se jeho působiště mělo stát jedinou univerzitou na světě, která bude mít hned tři experimentální reaktory. Stavbu toho třetího s označením VR-2 nyní připravuje.

HN: Jak jste daleko s přípravou nového výzkumného reaktoru? Chcete jej mít v provozu v roce 2023. To půjde tak rychle?

Ten čas je trochu ambiciózní, přiznávám. Samozřejmě to všechno podléhá schvalování a spousta schvalovacích kroků náš ještě čeká. Projekt VR-2 už připravujeme minimálně dva roky, od doby, kdy jsme pro něj získali palivo z Finska. Děláme věci s předstihem. Připravujeme si různé komponenty a design jednotlivých částí. Nečekáme na to, kdy dostaneme povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost k dalším etapám. Pokud bychom čekali na všechny lhůty, tak se to samozřejmě může protáhnout.

HN: Bude se reaktor podobat těm, které jsou známé z jaderných elektráren?

Koncepce výzkumného reaktoru je hodně jednoduchá. Je to zařízení, kde probíhá štěpná reakce, ale ta probíhá jen do chvíle, dokud je tam vnější neutronový zdroj. Ve chvíli, kdy jej odstraníme, tak se to zařízení kompletně zastaví. Když bych to popsal velmi jednoduše, tak je to nádoba, do které se dá palivo a voda. Množství paliva je tam tak malé, aby nebylo možné dosáhnout kritického stavu. K tomu připojíme zdroj neutronů a provádíme měření.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.