V sobotu 14. listopadu bude vyhlášena tradiční Česko-německá novinářská cena, kterou pořádá Česko-německý fond budoucnosti společně se Syndikátem novinářů v ČR a Německým svazem novinářů.

Fond už od roku 2016 oceňuje autory z Česka nebo Německa, kteří podněcují zájem čtenářů o sousední zemi, píší o ní bez předsudků a přispívají k poznání její politiky, společnosti, kultury, historie, hospodářství nebo se věnují každodennímu životu lidí za hranicí.

Mezi vybranými texty v češtině je i článek redaktora HN Vladimíra Ševely „Lapanje kokota“ je v Braniborsku odsuzováno i chváleno coby připomínka slovanských kořenů. Autor v něm píše o podivuhodné a trochu krvavé slavnosti v Dolní Lužici, která se stále těší veliké oblibě. Její součástí je totiž soutěž, jejímž vítězem se stane ten, kdo zvládne utrhnout hlavu mrtvému kohoutovi zavěšenému za pařáty na dožínkové bráně. Kromě samotné slavnosti spojené s tradiční dechovou hudbou, tanci a bratwursty se Vladimír Ševela v textu věnuje komunitě Lužických Srbů, jejichž jazyk se z regionu pomalu vytrácí.

Do soutěže se letos přihlásilo celkem 111 novinářských příspěvků, ze kterých porota vybrala tři finalisty do každé ze šesti kategorií - text, audio a multimédium v češtině, potažmo v němčině. Jeden z nominovaných si odnese zvláštní cenu Mileny Jesenské za vyzdvihování občanské statečnosti, multikulturního porozumění či tolerance a soužití obyvatel obou zemí v Evropě. Udělováno je také ocenění za dlouhodobou vynikající novinářskou činnost.

O rozdělení cen rozhodne nezávislá porota složená ze zástupců obou zemí. Přenos slavnostního předávání novinářských cen bude možné sledovat v sobotu 14. listopadu od 20 hodin na iVysílání České televize.