Někdejší vlivný expolitik hnutí ANO Jiří Švachula po více než roce a půl opustil vazbu. Vyzvednout ho přišla jeho matka Ludmila Neveselá a její bývalý manžel. Brněnský krajský soud ho pustil s náramkem, který bude sledovat jeho pohyb. Policie se přitom obává, že Švachulovi, který dodnes odmítl cokoliv přiznat, hrozí likvidace. Doteď ho strážili policisté se samopaly. Soud, od něhož může odejít až s 16 lety vězení, by měl pokračovat za týden. Bývalého místostarostu Brna-střed Švachulu policisté obvinili 7. března 2019 – během obřího zásahu s názvem Stoka proti brněnskému podsvětí. To dle jejich vyšetřování prorostlo do brněnské politiky. I díky ochraně, kterou spiklencům poskytovali tamní policisté. 

Obžalovaný expolitik ANO Jiří Švachula dnes krátce po čtvrté hodině odpoledne opustil brány brněnské vazební věznice. Vyzvednout ho přišla jeho matka Ludmila Neveselá a její bývalý manžel.

Na svobodu Švachulu napodruhé pustila soudkyně brněnského krajského soudu Jaroslava Bartošová. Její předchozí rozhodnutí zrušil nadřízený Vrchní soud v Olomouci, který mu ale vytkl jen některé provozní nedostatky. Nyní je ovšem rozhodnutí Bartošové pravomocné. Dozorující státní zástupce kauzy Stoka HN a Aktuálně.cz řekl, že proti němu stížnost už podávat nebude.

Jiří Švachula alias Básník George

◼ Podnikatel a expolitik Jiří Švachula (53) ovládal brněnskou vinotéku Garage Wine a Galerii Aspekt. Právě tam detektivové nalezli za rámem jednoho z obrazů schovaný jeden milion korun. Další peníze Švachula dle kriminalistů ukrýval v Turecku či na účtu své matky. Tam před třemi roky přistála částka 20 milionů, kterou Švachula získal za prodej energetické firmy Rouchovanská sluneční. Jak upozornila MF Dnes, na matčin účet chodily rovněž platby od podnikatelů blízkých prezidentu Miloši Zemanovi.

◼ Kromě peněz policisté Švachulovi zabavili i dvanáctero luxusních hodinek (troje v hodnotě přes milion korun) nebo veterán Mercedes-Benz.

◼ Blízké vazby měl nejen s vedením ÚOHS, ale i s generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem. Komunikace, kterou mají HN k dispozici, ukazuje, jak spolu dvojice přes šifrovanou aplikaci řešila například rozbitý rám Benešova obrazu či si domlouvala schůzky v Praze. Beneš Švachulu oslovoval "kamaráde".

◼ Právě Nadace ČEZ věnovala v roce 2013 půl milionu Švachulově nadaci Aspekt na výstavu soch. O rok později jí poslala 400 tisíc korun záložna Creditas (dnes banka) českého miliardáře Pavla Hubáčka. V bytě jeho zaměstnance, jak upozornil deník Právo, bydlel druhý muž hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Tomu Švachula zprostředkovával na ÚOHS schůzky. Faltýnek letos byt od Salajkovy společnosti koupil.  

◼ V odposleších je Švachula zmiňován jako "básník". V minulosti se věnoval výtvarné činnosti pod uměleckým jménem George. Toto jméno používal i v šifrované komunikaci.

◼ V souvislosti s korupční kauzou Brna-střed seděl od března minulého roku ve vazbě a až do zahájení procesu letos v září odmítal vypovídat. U soudu řekl, že nikdy žádné zakázky nemanipuloval. Hrozí mu 16 let vězení.  

"Jiří Švachula byl dnešního dne (ve čtvrtek) propuštěn z vazby za současného nahrazení vazby alternativními prostředky, zejména prostřednictvím elektronické kontroly jeho pohybu za dohledu probačního úředníka. S rozhodnutím souhlasím a nepodal jsem stížnost. Obviněný tak bude ještě dnes propuštěn," potvrdil žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství Radek Mezlík s tím, že ctí předchozí rozhodnutí Vrchního soudu a o Švachulovo propuštění nyní i sám zažádal. 

Bartošová už v minulém rozhodnutí, které má redakce k dispozici, argumentovala, že další setrvání ve vazbě by porušilo Švachulova práva. "Není mimořádně společensky nebezpečnou osobou typu pachatele násilných trestných činů, kterého by bylo nutno již v průběhu řízení důsledně izolovat od ostatních členů společnosti," napsala mimo jiné soudkyně Bartošová v odůvodnění.

Útěku do zahraničí podle ní zabrání elektronický náramek, který Švachula dostane a bude sledovat jeho pohyb. Soudu také Švachula nabídl písemný slib, že neuteče. Argumentuje i tím, že v Česku má syna, kterému chce být nablízku.

Soudce Městského soudu v Brně Libor Hanuš - jenž o prodlužování Švachulovy vazby rozhodoval v minulosti - na to, že existuje riziko Švachulova útěku do zahraničí, opětovně upozorňoval. Jeho předešlá usnesení mají redakce rovněž k dispozici. Vyplývá z nich, že policisté mluvili se svědkem, který je informoval o Švachulových cestách do Turecka. Dle svědka tam ukládal peníze pro případ, že by po něm šla policie. V žádostech o propuštění Švachula přitom argumentoval, že kauci složit nemůže, protože mu policie veškerý majetek obstavila. 

Hrozí Švachulovi likvidace? Policie to prověřuje

Policisté ale zároveň budou muset hlídat i to, jestli Švachulu nechce někdo zlikvidovat. Podle dvou důvěryhodných zdrojů blízkých vyšetřování totiž právě takové riziko prověřují. Projevilo se to i veřejně - Švachulu začala k soudu doprovázet eskorta zakuklenců se samopaly a sám expolitik měl pod sakem oblečenou neprůstřelnou vestu. Přesný původ hrozby není jasný, policii na hrozbu ale dle zdrojů upozornili svědci.

Jestli nyní policie hodlá nasadit další opatření, když bude Švachula na svobodě, nechtěl dozorující státní zástupce Mezlík říci. "Bez komentáře," uvedl. 

Švachula by se do soudní síně stejné soudkyně měl za týden vrátit. Pokračuje totiž proces s ním i dalšími aktéry kauzy Stoka, ve kterém mu jako hlavě organizované skupiny hrozí 16 let vězení. Zatímco část jeho spoluobžalovaných se k manipulacím veřejných zakázek přiznala, Švachula cokoliv nezákonného odmítá. U soudu zatím pouze přečetl předpřipravené písemné prohlášení a cokoliv dalšího komentovat odmítl.

NCOZ chce od Švachuly klíčové informace k dalším případům

V prohlášení Švachula věnoval výraznou pozornost policejní nahrávce ze schůzky v kavárně, která celou kauzu Stoka odstartovala. Expolitik, sám dobrý přítel otce a syna Faltýnkových, na záznamu rozebírá s podnikatelem Samanem El-Talabanim odvádění provizí "Efkům" z brněnských veřejných zakázek.

Že by tomu tak skutečně bylo, ale Švachula u samotného líčení popřel. Prý se tehdy Talabaniho - který je dnes v kauze Stoka klíčovým spolupracujícím obviněným - bál, protože ho brněnský podnikatel iráckého původu vydíral. S Talabanim tedy na zaznamenané schůzce mluvil, přikyvoval mu a aktivně na něj reagoval proto, aby se ho zbavil.

"Na té schůzce v roce 2016 v IBC jsem se mu snažil neodporovat. Věděl jsem, čeho je schopný - snažil jsem se s ním mírně rozejít a hrál jsem jeho hru, jeho verzi jsem mu odkýval," vyjádřil se k předmětným nahrávkám Švachula.

Pokud by se Švachula rozhodl mluvit, detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) si od toho slibují zásadní informace. Manipulace zakázek na radnici Brno-střed, kvůli kterým je Švachula nyní u soudu, jsou totiž jen malou výsečí kauzy Stoka, kterou policie doteď prověřuje. Kromě manipulací zakázek miliardových brněnských městských firem, z nichž podezřívají i Faltýnkovi, jde také o kauzu mýto.

V ní policie podezřívá z korupce také druhého muže hnutí ANO Jaroslava Faltýnka či předsedu antimonopolního úřadu Petra Rafaje. Podle vyšetřovatelů se Rafaj s Faltýnkem domlouvali na tom, jak tendr na mýtný systém zmanipulovat tak, aby jej získala společnost Kapsch. Jejich schůzku zprostředkoval právě Švachula, známý Faltýnka a jeho syna.

Jak HN a server Aktuálně.cz v únoru popsaly, Švachula je společně s Petrem Rafajem (nyní rezignoval na post šéfa ÚOHS) a téměř celým vedením antimonopolního úřadu podezřelý z korupce. Vyšetřovatelé mají podezření, že Švachula, jehož Rafaj jmenoval do svého poradního orgánu - jedné z rozkladových komisí úřadu -, manipuloval s nejvýše postavenými úředníky z ÚOHS například zakázky brněnského dopravního podniku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist