Podle ekologů, ale i některých vodohospodářů a politiků je potřeba zpřísnit monitoring chemických látek, které zejména průmyslové podniky vypouštějí do řek. Za odstrašující příklad si přitom berou Bečvu u Valašského Meziříčí. V neděli 20. září tam došlo k otravě více než 30 kilometrů toku kyanidy. Rybáři z řeky vylovili přes 40 tun mrtvých ryb. Viníka se ani po měsíci a půl nepodařilo vypátrat.

Podle ekologické organizace Arnika je současný monitoring toxických látek nedostatečný. Ve výzvě Řeky bez jedů, kterou na internetu podepsalo přes pět tisíc lidí, požaduje například snížení ohlašovacích limitů pro kyanidy, ale i další chemické látky, které firmy do životního prostředí vypouští.

"Slibujeme si od toho, že pak bude snazší najít více jejich potenciálních zdrojů. Současně si myslíme, že pokud budou takové provozy více na očích, bude to odrazovat od případného úmyslného znečištění vodního toku," vysvětlil HN Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady a předseda sdružení Arnika.

Zpřísnění limitů a monitoringu toxických látek se budou dožadovat i členové poslaneckého výboru pro životní prostředí. Ten se ve středu sejde k on-line jednání. Bečva je prvním bodem jeho programu. "Kromě toho budeme po ministerstvu životního prostředí chtít, aby nám předložilo metodiku, podle které postupuje při vyšetřování takových případů, jako je otrava Bečvy. V té kauze je celá řada nejasností," sdělila předsedkyně výboru Dana Balcarová (Piráti).

Na jednání výboru byl pozván i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková v úterý HN nejprve sdělila, že ministr při jednání nebude. Po vydání této zprávy ale informaci dementovala s tím, že se spletla. Projednávání jednoho z největších znečištění životního prostředí v novodobé historii Česka by tak mělo proběhnout i za účasti ministra životního prostředí. Ten se projednávání této kauzy na půdě Poslanecké sněmovny vyhnul minulý pátek, kdy se omluvil z důvodu náhlé nemoci.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se