Vyšetřovatelé od čtvrtečního rána na místě shořelého kostela svatého Michala v zahradě Kinských v Praze zkoumají příčinu středečního požáru. Mohlo jít o technickou závadu, nebo lidskou chybu, uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Šetření podle něj potrvá delší dobu. Škoda, kterou požár způsobil, by mohla být známa do pátku. Hasiči podle Kavky čekají mimo jiné na posouzení odborníků na památky.
Požár ve středu odpoledne zasáhl spodní část dřevěného kostela i tři věže, šindelová střecha objektu se částečně propadla a konstrukce prohořela na trámy. Hasiči kostel dohasili v 18:40 a pak termokamerou dohledávali skrytá ohniska a dohasili je. Prostor ochladili, aby tam mohli vstoupit vyšetřovatelé. Ti na místo požáru dorazili dnes ráno, jsou tam i pracovníci Technického ústavu požární ochrany.
Kavka uvedl, že v kostele nebyla elektroinstalace, ale byla tam mobilní elektrocentrála. "Prověřujeme tedy lidský faktor i technickou závadu," doplnil.
Pravoslavný kostel svatého Michala, nazývaný někdy také karpatský, stál původně v obci Velké Loučky u Mukačeva na Ukrajině. Na tehdejší Podkarpatské Rusi, která byla mezi světovými válkami součástí Československa, byl rozebrán, převezen a znovu postaven v Praze v roce 1929. Podle mluvčího pražských hasičů se protipožární předpisy vztahují na rok, kdy byl kostel postaven. "Ve chvíli, kdy není rekonstrukce, tak to takhle zůstává," dodal. Právě proto hasiči podle Kavky doporučují ochranu památek zrevidovat.
Památkově chráněný objekt ze 17. století do parku přenesli za první československé republiky, aby se stal součástí sbírek Národopisného muzea.
Požárem byl kostel zasažen v plném rozsahu. Nasazeny jsou 4 proudy vody. pic.twitter.com/scYSFNPZdY
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) October 28, 2020
Ukrajinský velvyslanec žádá důkladné prošetření požáru
Hlavní město ve čtvrtek zahájí sbírku na obnovu kostela. Poničená památka se nachází v Kinského zahradách, kterou Praha vlastní a o kterou se stará správcovská firma. Kostel je stále součástí sbírek Národopisného muzea a využívá ho církev.
Ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis na svém twitterovém účtu uvedl, že je zprávou o požáru kostela šokovaný. "Byl převezen do Prahy z území Ukrajiny a je tak jedním ze spojovacích 'můstků' mezi Ukrajinou a ČR," napsal velvyslanec. Policii vyzval k detailnímu vyšetření požáru.
V Česku v srpnu 2017 shořel historický dřevěný kostel v Gutech na Frýdecko-Místecku, který pocházel ze 16. století. Oheň způsobil škodu kolem 20 milionů korun. Krajský soud v Ostravě poslal za zapálení kostela tři mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka na 3,5 roku, osm a devět let do vězení. Na místě kostela v Gutech vzniká jeho replika.
V dubnu 2002 plameny zničily dřevěný kostel svaté Kateřiny v Ostravě-Hrabové postavený také v 16. století. Požár, který zřejmě vznikl v důsledku závady na elektroinstalaci, způsobil škodu asi za 20 milionů korun. V roce 2004 byl kostel obnoven, a to jako dobová kopie.
Z dřevěných památkově chráněných staveb shořela také chata Libušín na Pustevnách v Beskydech. Budovu z roku 1899 navrženou Dušanem Jurkovičem plameny zničily v březnu 2014. Po obnově se veřejnosti otevřela letos o prázdninách.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist