Prezident Miloš Zeman jmenuje ve čtvrtek ve 12:00 náměstka ředitele Fakultní nemocnice v Brně Jana Blatného ministrem zdravotnictví. Ve funkci nahradí dosavadního ministra Romana Prymulu (za ANO). Na Twitteru to v úterý uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman Blatného přijal v Lánech, schůzka trvala asi hodinu. Premiér Andrej Babiš (ANO), který Blatného do funkce navrhl, neočekává, že by nový ministr v opatřeních proti koronaviru měnil dosavadní Prymulovy kroky.

Čtvrteční ceremoniál se uskuteční v Masarykově pracovně na zámku v Lánech, zúčastní se ho premiér Babiš. Podobně jako při jmenování Prymuly v září nebude vypsán fototermín pro média. Podle zástupců Pražského hradu je důvodem epidemiologická situace.

Novým ministrem se stane lékař, který se specializuje na dětskou hematologii. Nyní je v brněnské fakultní nemocnici zdravotnickým náměstkem pro dětskou nemocnici.

Babiš v České televizi (ČT) uvedl, že na ministerstvu zdravotnictví musí být kontinuita. Připomněl, že k epidemii koronaviru fungují laboratorní, klinická a epidemiologická odborná skupina. "Určitě neočekávám, že by něco zásadního měnil," řekl o Blatném. Myslí si, že prezidenta Blatný přesvědčil, když se Zeman rozhodl ho ministrem jmenovat, uvedl. "On už je v problematice zorientovaný, je to lékař, má zkušenosti, je jazykově vybavený. Já jsem přesvědčen, že tu pozici zvládne," řekl premiér o Blatném.

Prymula musí v čele ministerstva zdravotnictví skončit po zveřejnění fotografií deníku Blesk, na kterých je zachycen, jak vychází v noci z uzavřené restaurace a bez roušky usedá do služebního auta. Setkal se v ní s předsedou poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem a ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava Jiřím Havrlantem.

Restaurace musí být kvůli šíření koronaviru pro hosty mimo provoz, mohou mít do 20:00 otevřené jen výdejové okénko. Premiér Babiš v pátek proto ministra vyzval k rezignaci. Prymula uvedl, že nařízení vlády neporušil, a sám rezignovat odmítl. Předseda vlády pak navrhl Prymulovo odvolání. Dosavadní ministr zdravotnictví později připustil, že by mohl ve funkci skončit ve chvíli, kdy bude znám jeho nástupce. Kdy bude Prymula z funkce odvolán, Ovčáček neupřesnil.

Prymula byl ministrem jmenován 21. září. Ve funkci nahradil Adama Vojtěcha, který ve stejný den ráno oznámil rezignaci. Šéfem ministerstva zdravotnictví tak bude 39 dnů. Za zvládnutí jarní vlny koronaviru by mu měl Zeman ve středu večer udělit státní vyznamenání.

Babiš se s Blatným setkal už v pátek na Úřadu vlády. Zemanovi následně v Lánech předal životopis kandidáta, jehož jméno do úterního prezidentova jednání nechtěl komentovat.

Nového ministra by do jeho úřadu chtěl uvést ve čtvrtek.

Premiér v úterý v ČT řekl, že Blatného vybral po několika telefonátech na základě doporučení. Měl dva nebo tři kandidáty, uvedl. "Byla to druhá volba. Ta první volba si to chtěla ještě rozmyslet, ale já už jsem potom neměl čas," řekl Babiš o výběru nového ministra zdravotnictví. Nabídku na ministerský post dostal také ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl, který ji ale odmítl, jak uvedl už dříve.

Blatný na jaře označoval koronavirus za horší chřipku

Na poli hematologie je Blatný uznávanou kapacitou. Specializuje se na léčbu dětí s poruchou srážlivosti krve.

Centrum v Brně, které vede, spolupracuje s odborníky a nemocnicemi po celém světě a sám Blatný řídí na sedm desítek zdravotníků. Dětská nemocnice je jedinečným ryze dětským lůžkovým zařízením pečujícím o hemofilické děti v ČR.

Blatný několik let působil v nemocnicích v Irsku. Výrazem ocenění jeho práce bylo například loňské pověření uspořádat v ČR prestižní kongres EAHAD (European Association of Haemophilia and Allied Disorders).

"Je to vynikající pediatr a náměstek pro Dětskou nemocnici. Samozřejmě je nyní situace velmi těžká pro kohokoliv, ale znám ho už 25 let, tak jsem přesvědčen, že pokud bude ministrem, bude to správný člověk," řekl o Blatném ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba. Podle poslance ODS a lékaře Bohuslava Svobody, který byl také šéfem České lékařské komory, je Blatný vynikající odborník na dětskou hematologii. Kladně hodnotí Blatného i poslanec a další nemocniční náměstek Vlastimil Válek (TOP 09).

Jak uvedla pondělní Mladá fronta Dnes (MfD), Blatný na začátku epidemie koronaviru mluvil o tomto onemocnění z pohledu hemofiliků, ale i o viru samotném. "Je to trošku horší chřipka a stačí na ni, aby se omezila, zásadně omezila pravděpodobnost šíření, ty nejzákladnější věci," uvedl Blatný v jednom z internetových seminářů.

Podle MfD takto mluvil na jaře, kdy virus nebyl tolik prozkoumaný a situace byla jiná než dnes. Podle tisku však podobné názory Blatný zastává i nyní, příliš radikální však není. Vyzýval k nošení roušek, k hygieně a k omezení sociálního kontaktu.

Jan Blatný vystudoval všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně (1994) a posléze tamtéž obor pediatrie (2005, titul Ph.D.). Od roku 2019 je docentem. Působí také jako vysokoškolský pedagog na své alma mater.