Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) je připraven rezignovat, jakmile bude znám jeho nástupce. Funkci mu pak předá. Řekl to v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. V pátek Prymula rezignovat odmítl. Uvedl, že s premiérem Andrejem Babišem (ANO) bude jednat o další spolupráci. Babiš schůzku s Prymulou potvrdil.

Prymulu zachytil deník Blesk, jak ve středu v noci vychází bez roušky z uzavřené restaurace. Ty musí být kvůli šíření koronaviru pro hosty mimo provoz, mohou mít do 20:00 otevřené jen výdejové okénko. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek ministra vyzval k rezignaci. Prymula uvedl, že nic neporušil a sám rezignovat nehodlá. Předseda vlády pak navrhl Prymulovo odvolání.

"Já jsem skutečně v tuto chvíli okamžitě připraven rezignovat, ale musí tady být nástupce, komu to předám," uvedl však v neděli Prymula v České televizi. Dodal, že jakmile bude kandidát na ministra zdravotnictví, funkci předá. "Nemůžeme nechat ministerstvo bez hlavy v době, která je velmi krizová," dodal.

Babiš v pátek řekl, že prezidentovi Miloši Zemanovi předal životopis nového kandidáta, hlava státu by ho měla přijmout v úterý v Lánech a ve čtvrtek by mohlo následovat jmenování a uvedení do úřadu. Premiér v neděli řekl, že je zbytečná debata o tom, zda skutečně prezident do čtvrtka Prymulu odvolá. "Máme nějakou ústavu, nějaké kompetence," poznamenal. Podle článku 74 ústavy člena vlády odvolává prezident, jestliže to navrhne předseda kabinetu, dodal. Jako o Prymulově nástupci se mluví o dětském hematologovi a náměstkovi ředitele brněnské fakultní nemocnice Janu Blatném.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v sobotu Radiu Z a České televizi řekl, že předpokládá, že ve čtvrtek bude jmenování. "V tuto chvíli, zdá se, není jiné možnosti než výměna ministra zdravotnictví," řekl Ovčáček. Uvedl, že prezident by byl rád, kdyby Prymula jako odborník na epidemiologii pokračoval v práci. Babiš mu nabídl působení v expertní skupině epidemiologů. "Dnes s ním o tom budu mluvit odpoledne. Je to epidemiolog, takže jako expert určitě může působit v expertní skupině. Ale uvidíme, jak se k tomu postaví," sdělil v neděli premiér.

Babiš Prymulovi nabídl působení v expertní skupině epidemiologů.  "Já bych chtěl pomoci, na druhou stranu nevím, jestli jsem schopen jít do nějaké vládní funkce," uvedl ministr zdravotnictví. Dodal, že by spíš chtěl působit jako nezávislý expert a je v úzkém kontaktu s mezinárodní skupinou odborníků. V neděli večer po prohlídce záložní nemocnice v pražských Letňanech premiér Babiš řekl, že Prymula jeho nabídku přijal a bude se dále podílet na boji s epidemií jako člen vládní expertní skupiny.

O tom, že Prymula svou rezignaci nevylučuje, informoval v neděli dopoledne už server iDnes.cz. V rozhovoru řekl, že není vyloučeno, že by v pondělí sám odchod oznámil. Myslí si ale, že žádné nařízení neporušil.

Na schůzce byl podle ČT i náměstek VZP Šmehlík, ten to popírá

Dalším účastníkem středeční noční schůzky v uzavřené restauraci na Vyšehradě, kde se sešli Prymula, šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek a ředitel ostravské fakultní nemocnice Jiří Havrlant, byl podle informací ČT náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) David Šmehlík. Dalším účastníkem noční schůzky byl ředitel ostravské fakultní nemocnice Jiří Havrlant. Šmehlík ČTK v neděli večer napsal, že se schůzky nezúčastnil. Uvedl, že v tu dobu byl doma s rodinou. 

VZP je největší zdravotní pojišťovna v zemi. Má 5,9 milionu klientů. Podle původního plánu měla letos hospodařit s příjmy 215,6 miliardy korun a s o 30 milionů nižšími výdaji. Řediteli pojišťovny Zdeňku Kabátkovi končí 3. prosince druhé funkční období. Podle médií by jeho nástupcem mohl být právě Šmehlík.

Prymula řekl, že mluvil jen s Faltýnkem a Havrlantem. "Nemůžu vyloučit, že tam probíhala nějaká další schůzka," uvedl ministr zdravotnictví. Dodal, že Šmehlíka neviděl. "Určitě tam nebyl (Šmehlík), nebo musel být v prostoru, kde jsem ho neviděl," dodal Prymula. Vyloučil, že by na schůzce mluvili o vedení VZP.

Šmehlík odmítl, že by se setkání účastnil. "Jednoznačně odmítám spekulace o mé údajné účasti na této schůzce. Schůzky jsem se nezúčastnil, v době jejího konání jsem byl doma se svojí rodinou," napsal v neděli večer ČTK náměstek VZP. Podle něj je za šířením "zcela nepravdivých informací" snaha zpolitizovat volbu ředitele pojišťovny. Správní rada VZP má naplánované jednání na pondělí, zda má však na programu i personální otázky, se ČTK nepodařilo zjistit.

Správní rada VZP bude vybírat nového šéfa. Ta má 30 členů. Deset z nich vybírá vláda na návrh ministra zdravotnictví. Prymula navrhl výměnu některých členů. Podle něj o tom kabinet zatím nejednal, protože na obměně není "všeobecný souhlas, primárně premiéra". Podle ČT má Šmehlík podporu 16 členů rady i předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) a Faltýnka. Prymula v neděli uvedl, že navrhoval výměnu "osob, které byly spjaty s předchozím vedením a v podstatě s panem náměstkem".

Podle Prymuly jsou dvěma "hlavními kandidáty" na post ředitele VZP Kabátek a Šmehlík. Informaci ČT, že by se ředitelem mohl stát šéf ostravské fakultní nemocnice Havrlant, nepotvrdil. "Tuhle informaci já nemám," řekl v neděli Prymula. Dodal, že s Havrlantem mluvil na schůzce o testování. Pokud by se podle ČT stal šéf ostravské nemocnice ředitelem VZP, mohl by Šmehlík zůstat ve vedení pojišťovny jako jeho náměstek. "Přišel jsem v době, kdy se tohle neřešilo," řekl k nočnímu setkání Prymula.

Havrlant je lékař atestovaný v oborech chirurgie a veřejné zdravotní pojištění. Do čela ostravské nemocnice se postavil loni v polovině února poté, co vyhrál výběrové řízení. Do té doby od roku 2003 působil v RBP, zdravotní pojišťovně jako náměstek ředitele pro zdravotnictví, předtím od roku 1996 jako vedoucí odboru revizních lékařů. V letech 1988 až 2004 pracoval jako lékař na chirurgickém oddělení Vítkovické nemocnice.

Aktivisté, některé organizace a média poukazují na případný střet zájmů ve zdravotnictví. Podniká v něm například Babišův svěřenský fond i firma Prymulovy dcery. Týdeník Euro.cz v sobotu napsal, že firma Medimun, kterou ovládá dcera Prymuly, získala letos v srpnu dotaci více než 650 tisíc korun z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Peníze mají jít na nákup technologií k výrobě dezinfekce. Podle týdeníku byla firma dosud většinou ztrátová a vykazovala minimální činnost.