Premiér Andrej Babiš navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi jméno nového kandidáta na ministra zdravotnictví. To ale nechce zveřejnit. Zeman by se s ním měl setkat v úterý a premiér by ho mohl jmenovat do funkce ve čtvrtek. Jméno kandidáta podle Babiše sice prezidentovi nic neřeklo, ale má to být osobnost ve svém oboru s velkou mezinárodní zkušeností. Současnému ministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi Babiš navrhl možnost působit v expertní skupině epidemiologů.

"Myslím, že průtahy nebudou," uvedl Babiš po setkání se Zemanem v Lánech. "Možná má pan prezident jiný názor, ale já mám na to právo podle ústavy a on to akceptuje," neobává se premiér zbytečných průtahů při výměně ministra jako se například stalo dříve s výměnou ministra kultury.

Podle dřívějšího Babišova vyjádření jednal premiér se dvěma kandidáty. Vyloučil, že by se do funkce mohl vrátit předchozí ministr Adam Vojtěch (za ANO). Podle informací České televize byl jedním ze dvou kandidátů na Prymulova nástupce ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl. Ten už ale prý nabídku odmítl, uvedla později ČT.

Později přijel na úřad vlády náměstek Fakultní nemocnice v Brně Jan Blatný. Důvody schůzky s premiérem nechtěl pro přítomné novináře komentovat. Jan Blatný je dětský hematolog, zaměřuje se na léčbu dětí s touto poruchou srážlivosti krve. Podle informací lidovky.cz právě jeho životopis Babiš Zemanovi předal. 

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) odstoupit sám od sebe nehodlá. Tvrdí, že žádná opatření neporušil. Osudná schůzka se šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem byla v soukromých prostorách vyšehradské kapituly, ne v restauraci, tvrdí. "Odjel jsem ve vozu, měl jsem nasazenou roušku. Na Vyšehradě jsem vystoupil, opět v roušce. Nejednali jsme v restauraci, ale v kapitule, tudíž žádné opatření nebylo porušeno. Při návratu do vozu jsem šel sám, rouška tedy nebyla potřebná. Jediné pochybení bylo, že tam stál můj řidič. Když jsem procházel kolem něj, měl jsem si roušku nasadit," řekl na páteční tiskové konferenci Prymula. Pro týdeník Respekt ale ráno ještě uvedl, že je připravený nést důsledky schůzky a pokud si to veřejnost přeje, tak rezignuje. Zároveň ale poznamenal, že účastníci většinově po dobu schůzky roušky na obličeji neměli, protože konzumovali nápoje, například kávu. Nechtěl prozradit, kdo kromě Faltýnka se schůzky zúčastnil. 

Třetím, kdo se schůzky účastnil byl ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant. "Na schůzku jsem přijel na pozvání pana Faltýnka. Připravoval v součinnosti s Moravskoslezským krajem pilotní projekt plošného testování," řekl v rozhovoru pro HN. V něm také popsal, jak schůzka probíhala s tím, že si nepamatuje, jestli měli účastníci roušky "pod bradou, nebo na stole". 

Rozchází se také výpovědi zúčastněných o obsahu schůzky. Zatímco předseda poslanců ANO před zákonodárci v pátek uvedl, že s Prymulou probíral vládní návrh na působení zahraničních vojenských zdravotníků v Česku, který bude sněmovna projednávat v úterý, ministr Respektu řekl, že tématem jednání byla mimořádná opatření a také to, co by měl Prymula vylepšit z hlediska komunikace. Havrlant byl zase podle svých slov přizván kvůli prezentaci aktuálního stavu připravenosti na celoplošné testování.

Objekt, ve kterém sídlí restaurace Rio's podnikatele Raimunda Švundy, sice skutečně patří vyšehradské kapitule, ovšem ta ho neprovozuje. "Celý objekt je pronajat majiteli restaurace Rio's a kapitula tedy žádný salonek ani jiný prostor sama neprovozuje," potvrdil HN biskup Tomáš Holub. Kanovník David Vopřada na Twitteru napsal, že Prymula lže.

"Co se stalo, je absolutní katastrofa, je to pro mě absolutní šok," řekl Babiš. Ve chvíli, kdy vláda po lidech žádá nošení roušek dokonce i v autě, omezuje jejich pohyb a zavírá obchody a restaurace, musí jít ministři příkladem, dodal. "Nemůžeme kázat vodu a pít víno," uvedl premiér.

"Naše vláda si nemůže dovolit ztratit další důvěru, my tu všichni bojujeme s plným nasazením, i ministr bojoval. Je to bezpochyby odborník a já mu za práci děkuji, ale toto se nemělo stát," uvedl. Z hlediska důvěry vládě podle něj není jiné řešení než Prymulův konec. "Musíme jít příkladem a nařízení dodržovat. Tady platí - padni, komu padni," řekl.

Premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve požádal Prymulu, aby rezignoval na svou funkci. Vzhledem k tomu, že tak neučinil, ho prý odvolá sám, řekl v pátek premiér novinářům. Prymula podle něj zásadně pochybil schůzkou s Jaroslavem Faltýnkem, po které ho vyfotografoval deník Blesk. Chování ministra v době, kdy jsou restaurace podle nařízení vlády s ohledem na koronavirovou epidemii uzavřené, je podle Babiše šokující a katastrofální a nedá se omluvit.

Babiš zároveň požádal o rezignaci na post prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, který se schůzky v restauraci také účastnil.

Faltýnek se v pátek ve sněmovně za schůzku s Prymulou v uzavřené restauraci, jak o místu schůze informoval Blesk, omluvil. Uvedl, že jde o jeho chybu. S majitelem restaurace se údajně zná. S ministrem probíral misi vojenských zdravotníků ze Spojených států. Faltýnka podle jeho slov poprosil předseda sněmovny Radek Vondráček, který je v karanténě, aby tento bod řešil z hlediska mimořádné schůze.

"Omlouvám se za to, že jsem narušil důvěru, že jsem poprosil pana ministra, abychom se potkali v uzavřené hospodě," uvedl Faltýnek. Majitel restaurace je nechal v salonku "probrat věci u kafe". Údajně jako symbol uznání chyby předal premiérovi a šéfovi hnutí ANO Babišovi rezignaci na funkci prvního místopředsedy hnutí ANO. O Faltýnkově setrvání v čele sněmovního klubu ANO mají rozhodnout jeho členové.

Magistrát povede s fyzickými a právnickými osobami ve věci porušení vládních nařízení týkajících se restaurace Rio's správní řízení, uvedl na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Policie na Twitteru uvedla, že příslušnými orgány k prošetření události jsou pražský magistrát a krajská hygienická stanice.

"Informace o možném porušení hygienických nařízení ze strany ministra zdravotnictví jsme získali dnes ráno z veřejných sdělovacích prostředků. Věcně příslušnými správními orgány k prošetření této události jsou Magistrát hlavního města Prahy a krajská hygienická stanice," uvedla policie. Předpokládá, že se orgány věcí již zabývají z úřední povinnosti.

Restaurace v Česku musí být už od minulého týdne zavřené kvůli současné epidemické situaci. Mnoha restauratérům v téhle zemi proto dnešním ránem trochu vzkypěla krev, jak říká v rozhovoru pro HN spolumajitel několika restaurací Luboš Kastner.

Lidé by také měli nosit roušky i venku na území obcí, pokud je člověk blíže než dva metry k jinému. Povinné jsou roušky i v autě, pokud v něm člověk nejede sám nebo se členy domácnosti. Prymula opakovaně na občany apeloval, aby nařízení dodržovali, jinak se epidemii koronaviru nepodaří zvládnout.

Ještě před tím, než vyšlo najevo, že se ministr Roman Prymula sešel s místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem v restauraci, která měla být podle vládních nařízení zavřená, věřila podle sociologa a ředitele STEM Martina Buchtíka opatřením polovina lidí. Jestli po tomto incidentu důvěra ještě klesne, ukáže čas. Buchtík si ale nemyslí, že by teď lidé ve velkém přestali opatření dodržovat. "I když nesouhlasíte s vládou, neznamená to, že nebudete dodržovat opatření. Budete víc skřípat zuby, víc na vládu nadávat. Ale neznamená to, že se na opatření vykašlete," říká v rozhovoru pro HN.

Podle Blesku dorazil Prymula do restaurace Rio's ve středu před 22:00. Z podniku poté vycházeli další lidé, ministr odešel okolo 23:30. List uvedl, že Prymula si roušku nenasadil nejen při nastupování do auta, kdy mu řidič držel dveře, ale ani poté ve voze. To Prymula popřel.

Faltýnek z podniku vyšel ještě asi o hodinu později, uvedl Blesk. Odjel autem, ale za nějaký čas se znovu vrátil a byl před restaurací s jejím majitelem Raimundem Špundou. Oba muži se bavili, ani jeden z nich neměl nasazenou roušku.

Restaurace Rio's na svém webu uvádí, že je kvůli nařízení vlády momentálně zavřená.

Prymulu i Faltýnka vyzývala k rezignaci jak opozice, tak například vicepremiér Jan Hamáček z koaliční ČSSD nebo jeho stranický kolega a ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Vzděláním epidemiolog Prymula se stal ministrem zdravotnictví 21. září. Nahradil Adama Vojtěcha (za ANO), který rezignoval. Po vypuknutí epidemie nového typu koronaviru byl Prymula dva týdny šéfem Ústředního krizového štábu, poté vedení převzal vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Prymula byl členem Rady vlády pro zdravotní rizika.

Přešlap českého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který porušil vlastní přísná koronavirová nařízení, dnes zaznamenala média po celém světě. Na titulní stránce svého webu má kauzu britský server The Guardian, informuje o ní ruský server Nastojaščeje Vremja či francouzský FR24 News. Zpráva se dostala i do čínského tisku či na server Al-Džazíra, otiskl ji mimo jiné i turecký Daily Sabah, katarský list The Penninsula či malajsijský Malay Mail.

Živě: Babiš má dva kandidáty na ministra zdravotnictví. Kdo to bude? Sledujte speciál

Živě: Babiš má dva kandidáty na ministra zdravotnictví. Kdo to bude? Sledujte speciál

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist