"Zaktivovali jsme klíčové nástroje podpory, které budou platné ihned a kompenzují do značné míry náklady spojené s chodem provozoven," uvedl ministr Havlíček po středečním mimořádném jednání vlády. Vláda spouští program COVID nájemné II, náklady na mzdy bude vláda kompenzovat z programu Antivirus A a pro OSVČ platí kompenzační bonus podobný dřívější "pětadvacítce". Opatření mají podpořit podnikatele zasažené dosavadními i nově vyhlášenými omezeními (přehled výjimek ve středečním usnesením vlády). Již pátek vláda oznámila, že také zavede kompenzační bonus 500 korun denně pro podnikatele, jimž bylo kvůli nákaze znemožněno podnikání, záruční program Covid III prodlouží minimálně do poloviny příštího roku a elektronickou evidenci tržeb (EET) odloží do konce roku 2022. Přinášíme aktualizovaný souhrn dostupné podpory.

Kompenzační bonus 500 korun denně

Podnikatelé, jejichž podnikání omezila nebo znemožnila vláda svými aktuálními opatřeními proti šíření covidu-19, budou moci opět žádat o jednorázový příspěvek. Budou moci dostat jako na jaře 500 korun za každý den omezení. Počítá s tím vládní návrh zákona, který ve středu ve stavu legislativní nouze schválila sněmovna. Musí ho ještě schválit Senát a podepsat prezident.

JAKÁ POMOC PROBĚHLA

KOMPENZAČNÍ BONUSY

◼ "Pětadvacítka" pro OSVČ – bylo vyplaceno 20 miliard (původní předpoklad byl 31 miliard). 

◼ Kompenzační bonus pro lidi s doplňkovou pracovní činností – 120 milionů. 

◼ Kompenzační bonus pro malé s. r. o. – 1,72 miliardy (původní předpoklad byl 15 miliard).

Program Antivirus

◼ Na náhradu mezd pro firmy, které musely poslat zaměstnance do karantény nebo byly nuceny zavřít své provozy, odešlo 22,7 miliardy (původní předpoklad byl 32,7 miliardy).

Programy úvěrů a záruk

◼ Covid I – 1 miliarda (dle plánu) 

◼ Covid II – 14,2 miliardy (původní odhad 20 miliard) 

◼ Covid III – 11,7 miliardy (původní odhad 500 miliard) 

◼ Covid Praha – 1,6 miliardy (původní odhad 1,5 miliardy) 

◼ Covid Plus – podpora pro velké podniky – 8,8 miliardy (původní odhad 142 miliard)

Přímá podpora

◼ Ošetřovné pro OSVČ – 2,21 miliardy (odhad byl jedna miliarda) 

◼ Ošetřovné pro zaměstnance – 9,68 miliardy 

◼ Odpuštění povinných plateb na zdravotní pojištění – 6,9 miliardy (odhad byl 8 miliard) 

◼ Odpuštění minimální povinné platby na důchodové pojištění – 7,4 miliardy (odhad byl 25 miliard) 

◼ Covid nájemné, stát hradil podnikům 50 procent nájmu – 1,4 miliardy (odhad byl 5 miliard)

Odhady vs. vyplaceno

◼ Celkem stát plánoval, že na vyplacení pomoci, nepřímou podporu a záruky za poskytnuté úvěry půjde celkem 859 miliard korun. 

◼ K podnikatelům a firmám se zatím dostalo 150,49 miliardy korun. 

Zdroj: Hlídač státu

Ministerstvo financí již dříve upozornilo, že stačí, aby podnikatelé finanční správě zaslali oznámení, že splňují podmínky generálního pardonu ohledně daní, a to i e-mailem. Nejpozději však dva měsíce po skončení bonusového období. Podmínkou žádosti je, že příjmy z podnikání musí být u žadatele větší než polovina příjmů, zároveň nesměl čerpat podporu v rámci programu Antivirus. Žádosti bude možné podávat v době nouzového stavu, který byl vyhlášen od 5. října na 30 dnů. O příspěvek budou moci požádat podnikatelé za každý den zákazu či omezení podnikání způsobených vládními restrikcemi, a to v období vymezeném nouzovým stavem. Nyní tak jde až o 15 500 korun za 31 dní nouzového stavu. 

Úvěry z Covidu III minimálně do června 2021

Záruční program Covid III bude prodloužen minimálně do poloviny příštího roku. Česká republika chce přitom vyjednat s Evropskou komisí jeho prodloužení až do konce příštího roku. Prostředky z něj bude možné kromě provozních nákladů využít nově i na investice. Návrh novely zákona, který v pátek přijal kabinet, bude muset schválit ještě parlament.

Podmínky pro poskytnutí úvěrů se státní zárukou zůstanou podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) stejné. Program Covid III funguje ve spolupráci s komerčními bankami od června. Za půjčky v něm ručí stát prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB). Živnostníci a podniky do 250 zaměstnanců mají nárok na záruku až 90 procent, firmy s více pracovníky, maximálně ale 500, mohou získat záruku do 80 procent. Délka ručení jsou tři roky. Maximální výše úvěru je 50 milionů korun. Vláda do programu vyčlenila 150 miliard korun, díky zapojení komerčních bank by tak podnikatelé zasažení v souvislosti s koronavirem mohli získat až 500 miliard korun.

Odklad EET pro stávající i nadcházející fáze

Odklad elektronické evidence tržeb zřejmě bude prodloužen o dva roky, tedy do konce roku 2022. Ve středu to téměř jednomyslně schválila sněmovna v souvislosti s epidemií koronaviru. Podle očekávání odmítla opětovnou snahu ODS zrušit EET ke konci roku úplně. O odkladu bude rozhodovat ještě Senát. Sejít se k tomu má příští čtvrtek, tedy 29. října.

EET je aktuálně kvůli dopadům šíření koronaviru pro všechna odvětví přerušena do konce letošního roku. Ministerstvo financí navrhlo další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a páteční konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami.

Odklad evidence se bude týkat nejen stávajících oborů, ale i spuštění poslední fáze EET pro obory, které dosud tržby neevidovaly. Jde například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty. Původně měla být poslední fáze spuštěna letos 1. května. Žádný podnikatel tak nyní nemusí evidovat své tržby a úřady tuto povinnost ani nekontrolují.

Tři miliardy pro zemědělce a potravináře

Zemědělci a potravináři budou moci dostat jako pomoc kvůli opatřením proti koronaviru až tři miliardy korun, schválila vláda. V pátek to oznámilo ministerstvo zemědělství. Vláda schválila zásady dotačního programu, ministerstvo nyní dopracuje jeho pravidla, které pak bude kabinet Andreje Babiše (ANO) schvalovat na některém z dalších jednání. Na peníze budou mít nárok producenti potravin, kteří dodávají zboží do provozoven veřejného stravování, které jsou nyní zavřené. Jde například o školní jídelny nebo o restaurace.

Odklad úhrad DPH, daně z příjmu a silniční daně

Podnikatelům, kteří byli zasaženi novými vládními opatřeními proti šíření koronaviru, ministerstvo financí automaticky odloží všechny úhrady DPH, daně z příjmu a silniční daně od středy do konce roku. Minulou středu to schválila vláda. Ministr Havlíček po středečním mimořádném jednání oznámil, že odkad daně mohou využit i obory dotčené novými omezeními, původně se týkal oborů omezených od 14. října. MF již dříve upozornilo, že stačí, aby podnikatelé finanční správě zaslali oznámení, že splňují podmínky generálního pardonu ministryně financí, a to i e-mailem.

Prodloužení Antiviru A do konce roku

Vláda prodloužila poskytování příspěvku A z programu Antivirus do konce roku. Firmám, které musely zavřít, stát proplatí celé mzdy i s odvody až do 50 000 korun. Havlíček ve středu uvedl, že program začíná platit "okamžitě, to znamená již v závislosti na následujících hodinách a dnech, kdy budou provozovny uzavřeny."

Do středy 14. října mohly podniky, na které dopadla nařízená omezení, mohly získat 80 procent výdělku lidí v uzavřených provozech či náhrad mezd v karanténě do 39 000 korun superhrubé mzdy. Prodloužení se týká i vyplácení příspěvků na část náhrady v karanténě, výše se ale nemění.

Antivirus B zatím do konce října

Z programu Antivirus se vedle "áčka" vyplácí ještě příspěvek B, kterým stát dorovnává 60 procent náhrady mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku surovin, pracovníků či poptávky do 29 000 korun superhrubé mzdy. Poskytovat se má do konce října. Havlíček ve středu po jednání vlády uvedl, že o příspěvku B bude jednat v pondělí a po zasedání vlády představí, jaká bude jeho podoba. Třetí podporou z Antiviru s označením C bylo odpuštění odvodů firmám do 50 zaměstnanců za červen až srpen.

COVID nájemné II od 21. října

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v pátek zveřejnilo výzvu ke druhé vlně programu COVID nájemné. Žádosti přijímá elektronicky od středy 14. října až do 21. ledna. Podnikatelům z odvětví, která mají kvůli vládním nařízením výrazně omezený nebo uzavřený provoz, stát přispěje na komerční nájem za třetí čtvrtletí 50 procent. Na program je vyčleněno 1,2 miliardy korun. Ve středu ministr Havlíček uvedl, že se program bude vztahovat i na další obory, jejichž provoz vláda s platností od čtvrtka 22. října zakázala. "Fakticky tím dostávají 1,5 měsíce plného nájemného, a toto mohou obdržet v následujících dnech," upřesnil ministr s tím, že se tak jedná také o okamžitou finanční podporu.

COVID kultura - 60 tisíc pro umělce

Ministerstvo průmyslu ve čtvrtek vyhlásilo druhou výzvu programu COVID kultura pro podnikatele v kultuře. Do konce roku budou moci o dotaci z něj žádat podnikatelé v kultuře i jednotlivci v uměleckých a odborných umělecko-technických profesích. Ti budou moci dostat jednorázově 60 000 korun. Firmám bude možné hradit náklady až do deseti milionů korun. V programu je 750 milionů korun. Žádosti se budou podávat přes informační systém dostupný na www.mpo.cz/kultura.

COVID sport pro profesionální ligy i za zrušené soutěže

Kluby a pořadatelé sportovních akcí budou moci žádat o dotace v pokračování programu COVID sport. Kompenzovány jim budou náklady vynaložené na zrušení sportovní události v souvislosti s vládními opatřeními proti koronaviru. V programu je podle vládních materiálů, které má k dispozici ČTK, připraveno 500 milionů korun. O kompenzace budou moci žádat kluby z deseti profesionálních soutěží, které určila Národní sportovní agentura, ale také komerční pořadatelé sportovních akcí určených pro sportovce z více než dvou klubů nebo širokou veřejnost. 

COVID bus za jarní výpadky tržeb

Ministerstvo dopravy začíná od pondělí 26. října přijímat žádosti na podporu podnikatelů v nepravidelné autobusové dopravě COVID bus. Ministerstvo o tom informovalo na Twitteru, bližší informace a formuláře zveřejnilo na svých webových stránkách. Podpora se vztahuje na podniky, které v jarní vlně nákazy (12. březen až 30. červen), zaznamenaly meziroční pokles tržeb převyšující 50 procent.  

Ošetřovné pro zaměstnance i živnostníky

Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo nařízené karantény dítěte. Dávka má činit 70 procent denního vyměřovacího základu, schválila ve středu sněmovna. Předlohu ještě musí posoudit horní komora a podepsat prezident. Dávka se nyní vyplácí po devět dnů na děti do deseti let. Samoživitelé a samoživitelky je mohou pobírat až 16 dnů.

Živnostníci, kteří vykonávají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní, budou mít i při druhé vlně epidemie koronaviru nárok na ošetřovné. Bude ve výši 400 korun na den po celou dobu uzavření škol. Podporu lidé získají na dítě do deseti let nebo postiženého člověka, o kterého se musí starat. Na pomoc je v první etapě vyčleněno 200 milionů korun z rozpočtu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Schválila to v pátek vláda. Žádosti bude stejně jako při první vlně podpory přijímat MPO. Pro co nejrychlejší získání peněz resort doporučuje zaslání žádosti elektronickou cestou.

Za běžných okolností mají na ošetřovné nárok jen zaměstnanci, a to na děti do deseti let a na devět dnů. Samoživitelky a samoživitelé ji mohou pobírat až 16 dnů. Z nemocenského pojištění se poskytuje 60 procent základu výdělku. Ministerstvo práce chystá úpravu normy o krizovém ošetřovném s podporou po celou dobu karantény či výuky na dálku.

Pravidla pro vyplácení vybraných dávek se zřejmě zjednoduší

Příspěvek na bydlení nebo přídavky na dítě asi budou lidem vypláceny nejméně do konce roku automaticky v dosavadní výši. Nebude potřeba zatím nárok na ně dokládat. Sněmovna návrh schválila ve středu, příští týden o něm rozhodne Senát.

Vládní návrh počítá s tím, že úřady práce by nemusely pro letošní poslední čtvrtletí plošně přehodnocovat výši vyplácených příspěvků na bydlení a přídavků na dítě či zvýšení příspěvků na péči. Lidé by tak měli tyto dávky dál dostávat bez toho, aby museli úředníkům dokládat své příjmy či vynaložené náklady za poslední čtvrtletí. Dávky se podle ministerstva práce a sociálních věcí přepočítají jen lidem, kteří už podklady pro poslední čtvrtletí úřadu dodali. Jsou to asi dvě pětiny příjemců.